maciej kawecki

  maciej kawecki

  Hakerzy z Anonymous przejęli kontrolę nad wszystkimi państwowymi kanałami telewizyjnymi w Rosji, w kilka godzin namierzyli jacht Władimira Putina oraz opanowali serwisy streamingowe, a nawet satelity szpiegowskie. Historia zna przypadki, kiedy przez cyberataki upadały całe firmy. Czy da się pokonać Rosję na wirtualnym polu bitwy? W Dzień Dobry TVN wyjaśniał to dr Maciej Kawecki, specjalista ds. nowych technologii.

  Jeszcze kilka dekad temu ludzie doskonale radzili sobie bez komputerów, telefonów czy tabletów. Dzisiaj te urządzenia pozwalają nam pracować, kontaktować się z bliskimi, ale też zapoznawać się z ofertami reklamujących się w sieci firm. Dziennie otrzymujemy dziesiątki wiadomości marketingowych, które nie są nam potrzebne. W Dzień Dobry TVN ekspert ds. nowych technologii Maciej Kawecki wyjaśnił, jak poradzić sobie z tym problemem.

  Z mediów społecznościowych korzysta obecnie 3,6 mld ludzi na świecie, a za cztery lata szacuje się, że będzie to aż 5 mld. Niedawna globalna awaria Facebooka, a także należących do niego innych aplikacji, która trwała przez ponad 6 godzin, pokazała, że wielu ludzi nie potrafi funkcjonować bez internetowych komunikatorów. Jakie powinniśmy wynieść z tego wnioski? O tym mówił Maciej Kawecki, specjalista ds. technologii.

  9 marca obchodzimy Dzień Statystyki Polskiej. W tym dniu dr Maciej Kawecki poruszył w mediach społecznościowych temat liczb, które przerażają najbardziej. W czasie pandemii wzrosła liczba młodych ludzi, którzy potrzebują pomocy. Według statystyk w minionym roku samobójstwo było przyczyną co piątej śmierci dziecka. Najmłodsza osoba, która odebrała sobie życie, miała zaledwie 8 lat!

  Prywatna skrzynka mailowa szefa kancelarii premiera została zaatakowana przez hakerów. Taka informacja obiegła media kilka dni temu. Niedługo potem w sieci zaczęły pojawiać się liczne dokumenty, m.in. korespondencja Michała Dworczyka z premierem Mateuszem Morawieckim. Wszystko wskazuje na to, że za tym działaniem stoi Rosja. W Dzień Dobry TVN o skali problemu opowiedział ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.

  Aplikacje, z których korzystamy każdego dnia, są wspaniałym kompendium wiedzy o naszym życiu. Jeśli wpadnie ono w niepowołane ręce, to możemy mieć poważne problemy, czego najlepszym przykładem jest historia ministra zdrowia, którego prywatny adres został wytropiony w Internecie. Maciej Kawecki radzi, jakich zachowań powinniśmy unikać.

  "Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" - taki SMS został wysłany do kilkunastu milinów Polaków. Sam komunikat nie był niebezpieczny, ale dołączony do niego link już tak. O tym, jak ustrzec się przed czyhającym zagrożeniem, opowiedział w Dzień Dobry TVN dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.

  15 lat temu zmarł Stanisław Lem - pisarz, futurolog, filozof, poruszający w swojej twórczości kwestie natury człowieka i jego miejsca we wszechświecie. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, sprzedały się w ponad 40 mln egzemplarzy. Był nominowany do literackiej nagrody Nobla, w kraju odznaczony Orderem Orła Białego. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę 3836 Lem. Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema.