maciej kawecki

  maciej kawecki

  Z mediów społecznościowych korzysta obecnie 3,6 mld ludzi na świecie, a za cztery lata szacuje się, że będzie to aż 5 mld. Niedawna globalna awaria Facebooka, a także należących do niego innych aplikacji, która trwała przez ponad 6 godzin, pokazała, że wielu ludzi nie potrafi funkcjonować bez internetowych komunikatorów. Jakie powinniśmy wynieść z tego wnioski? O tym mówił Maciej Kawecki, specjalista ds. technologii.

  9 marca obchodzimy Dzień Statystyki Polskiej. W tym dniu dr Maciej Kawecki poruszył w mediach społecznościowych temat liczb, które przerażają najbardziej. W czasie pandemii wzrosła liczba młodych ludzi, którzy potrzebują pomocy. Według statystyk w minionym roku samobójstwo było przyczyną co piątej śmierci dziecka. Najmłodsza osoba, która odebrała sobie życie, miała zaledwie 8 lat!

  Prywatna skrzynka mailowa szefa kancelarii premiera została zaatakowana przez hakerów. Taka informacja obiegła media kilka dni temu. Niedługo potem w sieci zaczęły pojawiać się liczne dokumenty, m.in. korespondencja Michała Dworczyka z premierem Mateuszem Morawieckim. Wszystko wskazuje na to, że za tym działaniem stoi Rosja. W Dzień Dobry TVN o skali problemu opowiedział ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.

  Aplikacje, z których korzystamy każdego dnia, są wspaniałym kompendium wiedzy o naszym życiu. Jeśli wpadnie ono w niepowołane ręce, to możemy mieć poważne problemy, czego najlepszym przykładem jest historia ministra zdrowia, którego prywatny adres został wytropiony w Internecie. Maciej Kawecki radzi, jakich zachowań powinniśmy unikać.

  "Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" - taki SMS został wysłany do kilkunastu milinów Polaków. Sam komunikat nie był niebezpieczny, ale dołączony do niego link już tak. O tym, jak ustrzec się przed czyhającym zagrożeniem, opowiedział w Dzień Dobry TVN dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.

  15 lat temu zmarł Stanisław Lem - pisarz, futurolog, filozof, poruszający w swojej twórczości kwestie natury człowieka i jego miejsca we wszechświecie. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, sprzedały się w ponad 40 mln egzemplarzy. Był nominowany do literackiej nagrody Nobla, w kraju odznaczony Orderem Orła Białego. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę 3836 Lem. Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema.

  Dokładnie pół wieku temu nastąpił ogólnoświatowy przełom technologiczny - wydano pierwszą konsolę do gier wideo. Wraz z jej stworzeniem zaczął rozwijać się rynek domowych konsoli. Dzisiaj czas przy grach komputerowych spędza około 17 mln Polaków. Stały się tak popularne, że Ministerstwo Edukacji rozważa włączenie ich do podstawy programowej.

  Wydaje nam się, że dzwoni do nas mama i prosi nas o kliknięcie w link. Mamie ufamy, więc klikamy. Okazuje się, że tak naprawdę jest to ktoś inny, kto wcale nie ma dobrych intencji. Wykonywanie połączeń na nieprawdziwy identyfikator, czyli "spoofing telefoniczny", to coraz częściej spotykane oszustwo. O tym, jak łatwo paść jego ofiarą, przekonała się nasza prowadząca Anna Kalczyńska, której w studiu zaprezentował to Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii. Podpowiedział nam też, jak rozpoznać złodziejski atak i jak się przed nim uchronić.

  29 października 1969 roku to data, którą uznaje się za początek internetu. To właśnie wtedy po raz pierwszy przesłano informację z jednego komputera na drugi, oddalonego o 500 km. Jak ona brzmiała? O początkach narzędzia, które zmieniło świat, ale i jego przyszłości, opowiedział w naszym programie dr Maciej Kawecki.

  Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się osiem z Polski. Uniwersytet Warszawski wrócił do czwartej setki, a Uniwersytet Jagielloński, który w ubiegłym roku był wyżej niż UW, spadł do piątej setki - wynika z opublikowanej niedawno Listy Szanghajskiej (ARWU). Ranking i sytuację polskich uczelni specjalnie dla nas komentuje dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie Maciej Kawecki.

  Była metoda na wnuczka, teraz przyszedł czas na bon turystyczny. Oszuści dzwonią do ludzi i oferują specjalne "vouchery urlopowe" na pobyt w kurorcie. Powołują się przy tym na Ministerstwo Rozwoju. Jeden z takich telefonów odebrał dr Maciej Kawecki, nasz ekspert ds. nowych technologii. Jak się nie dać nabrać?

  15 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Telefonu. Już 7 lat temu ONZ alarmował, że na świecie mamy 6 miliardów telefonów komórkowych, podczas gdy 1,2 miliarda z 7 miliardów mieszkańców Ziemi cierpi z powodu braku czystej wody do picia, a 2,4 miliarda ludzi nie ma dostępu do kanalizacji wodociągowej. Dzisiaj sytuacja jest jeszcze gorsza, bo o ile liczba telefonów rośnie w zastraszającym tempie, warunki życiowe mieszkańców naszej planety, już w takim tempie się nie poprawiają.