Marcin Sawicki

  Marcin Sawicki

  "Co ma większy wpływ na nasze dzieci: geny czy wychowanie?" - to pytanie zadaje sobie niejeden rodzic. Ciekawe stanowisko w tej sprawie zajmuje ekonomista Bryan Caplan, autor książki "Egoistyczne powody, żeby mieć więcej dzieci". Z uczonym porozmawiał Marcin Sawicki, dziennikarz Dzień Dobry TVN.

  Jakie atrakcje czekają na turystów w Krynicy-Zdroju? Sztuka na talerzu i piękne krajobrazy to tylko część z nich. W Dzień Dobry TVN mówił o tym Mirek Jabłoński, szef kuchni restauracji hotelu Belmonte, który przyrządzał dania z grilla przyprawionego beskidzkim wiatrem.

  Pogoda dopisuje, a my coraz częściej myślimy o weekendowych wypadach za miasto. Grunt każdej podroży to wygoda i bezpieczeństwo. O tym, dlaczego trzymanie przez pasażera nóg na desce rozdzielczej to bardzo zły pomysł, w Dzień Dobry TVN opowiedział Sylwester Pawłowski, zawodowy kierowca.

  Gdańsk to miejsce, które przede wszystkim kojarzy się z letnim wypoczynkiem. To także miasto, które niezwykle ceni sobie wolność i różnorodność. Jak to robi? Jak w Gdańsku żyje się obcokrajowcom? Dlaczego zdecydowali się związać swoją przyszłość właśnie z tym miejscem? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

  Piękna pogoda zachęca do wyjścia z domu. Jedną z przyjemniejszych form aktywnego spędzania czasu jest jazda na rowerze. Alternatywą dla klasycznego jednośladu może być coraz popularniejszy rower elektryczny.

  "Dziś już nie są takie, jak 75 lat temu" - wyjaśniał w naszym studio Marcin Sawicki.

  W MOCAK-u, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, trwa wyjątkowa wystawa. "Polityka w sztuce" pokazuje, jak polityka w imię ambicji i zachowania władzy potrafi kłamać, manipulować, a nawet zabijać. W Dzień Dobry TVN o tej ekspozycji opowiedziała Maria Anna Potocka, dyrektorka placówki.

  Za nami ogłoszenie wyników konkursu głównego 15 edycji Festiwalu Mastercard OFF Camera. Który film zwyciężył? Jaka polska produkcja okazała się najlepsza? Posłuchaj rozmowy z Magdaleną Żak i Martą Szarzyńską w Dzień Dobry TVN.

  Na czym polega fenomen produkcji prezentowanej na Mastercard Off Camera?

  "Nieobecność" - to tytuł wyjątkowego koncertu, który odbędzie się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

  Trwa Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF Camera. Istotnym elementem programu jest Konkurs Polskich Filmów Fabularnych, w którym najlepsze rodzime produkcje ostatniego sezonu walczą o Nagrodę dFlights w wysokości 100 000 zł. Wśród nich jest "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego, o którym reżyser opowiadał w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

  Maria Dębska

  Trudie Styler: "Mam wiele pomysłów".

  Neurobiolodzy z Bristolu odkryli, gdzie w mózgu mieści się strach. Otwiera to szansę na skuteczniejsze leczenie zaburzeń lękowych. A jak do tej pory ludzie radzili sobie z obawami? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dziennikarz Marcin Sawicki.

  John Pomfret to nominowany do nagrody Pulitzera dziennikarz, który napisał książkę o tym, jak u kresu zimnej wojny rozpoczęła się współpraca polskich tajnych służb z CIA. O szczegółach tych działań opowiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu.

  Marcin Sawicki wybrał się do Przemyśla, gdzie od kilku dni organizacja World Central Kitchen gotuje posiłki dla uchodźców z Ukrainy. Wśród międzynarodowej ekipy znalazł się Marc Murphy, znany szef kuchni i postać telewizyjna. Co robi w Polsce?

  "Zmęczenie jest, ale jest mniejsze niż determinacja".

  127 instytucji w 104 krajach na wszystkich kontynentach przeprowadziło bezprecedensowe badania. Sprawdzono zanieczyszczenie rzek pod kątem znajdujących się tam medykamentów. Do jakich wniosków doszli naukowcy?

  Od kilku dni tysiące ludzi stara się pomóc obywatelom Ukrainy. Teraz do tego grona dołączyli artyści warszawskich teatrów. Organizują oni koncert, z którego dochód zostanie przekazany na Polską Akcję Humanitarną. O szczegółach wydarzenia w Dzień Dobry TVN opowiedział Dawid Szurmiej.

  Bart Kołodziejczyk ma na swoim koncie sześć tytułów magistra, jeden inżyniera i dwa doktoraty. Założył trzy firmy i tyle samo organizacji pozarządowych. Za swoją działalność naukową został odznaczony przez królową Elżbietę II.

  Keisha Schahaff i jej córka już wkrótce polecą w kosmos. 42-latka wygrała bilet w loterii, w której wzięła udział, bo chciała przeżyć coś niezwykłego.

  Antropolożka ewolucyjna Anna Machin twierdzi, że miłość jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Co zrobić, aby uczucie było gorące i wieczne? W rozmowie z Marcinem Sawickim przybliżyła swoją teorię.

  Mieszkańcy budynku na warszawskiej Woli wciąż nie mogą powrócić do swoich mieszkań po pożarze, do którego doszło jesienią. W ich lokalach nie ma prądu, wody i nie działa kanalizacja. Budynek wciąż nie jest dopuszczony do użytku, ale właściciele mieszkań muszą ponosić koszty eksploatacyjne. Sprawę na miejscu zbadał Marcin Sawicki.

  "Gotówka niekoniecznie szybko wypadnie nam z obiegu".

  Maks pochodzi z Jaworza. Ma zaledwie jedenaście lat i jest bohaterem. Chłopak udzielił pierwszej pomocy nieprzytomnej kobiecie na przystanku autobusowym. Skąd wiedział, co trzeba zrobić? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

  "Lśnienie" Stanleya Kubricka to jeden z najbardziej kultowych horrorów w historii kina. W filmie pojawiają się bliźniaczki Lisa i Louise Burns. Jak wspominają pracę na planie? Kiedy pierwszy raz obejrzały dzieło, w którym wystąpiły? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

  Kacper Wierzchoś to polski astronom pracujący w programie obrony planetarnej NASA. W Dzień Dobry TVN opowiedział, czym się zajmuje i jakie obiekty zagrażają Ziemi.

  Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk zbiera pieniądze, by wykupić kolekcję dobrze zachowanych szkieletów, skorup, ślimaków, małży i koralowców. Ich posiadaczem jest prywatny kolekcjoner, Janusz Stanowski, który na poszukiwanie tych eksponatów poświęcił większą część swojego życia.

  Koty są uznawane za zwierzęta, które nie podporządkowują się woli człowieka i zawsze chodzą swoimi ścieżkami. Czy przekonanie to nie wynika z ich specyficznej komunikacji z człowiekiem? Czy można je nauczyć mówić w "naszym" języku? Dowiecie się tego z naszego materiału.