Sztuczna inteligencja "ożywia" zmarłych. "Urna to za mało"

2ABR2806
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kontrowersje wokół sztucznej inteligencji
Kontrowersje wokół sztucznej inteligencji
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?

Sztuczna inteligencja rozwija się w niezwykłym tempie. Od niedawna możliwe jest "ożywianie" osób, które zmarły. Jak wygląda to w praktyce? Jakie mogą być tego skutki? Na te pytania odpowiadali goście Dzień Dobry TVN - etyczka nowych technologii dr Dota Szymborska i dziennikarz Marcin Sawicki.

AI pozwala ożywiać zmarłych?

Sztuczna inteligencja umożliwia "ożywić" zdjęcia, na skutek czego jesteśmy w szybki sposób stworzyć krótkie nagranie, na którym np. przytulamy się z bliskimi lub osoba zmarła nagle zaczyna się ruszać.

- Tego typu filmiki robią furorę w mediach społecznościowych. Ta technologia może posłużyć ludziom, którzy bardzo cierpią, bo kogoś stracili i są w żałobie. [...] Namiastka kontaktu z osobami, które odeszły - tłumaczył dziennikarz Marcin Sawicki.

Istnieją już firmy proponujące odpłatny czat z botem, który może imitować rozmowę z naszym zmarłym bliskim. Wystarczy, że dostarczymy zdjęcia, nagrania dźwiękowe i wiadomości tekstowe, które pozostały po tym, kto odszedł.

Kontrowersje wokół AI

Nowoczesna technologia wywołuje kontrowersje. Według etyczki dr Doty Szymborskiej może sprawić, że już za kilka dni nie będziemy chcieli być pośmiertnie "przytulani". Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji rodzi nowe problemy związane ze zgodą na wykorzystywanie naszego wizerunku.

- Wydaje mi się, że powinniśmy zaznaczać teraz w testamencie: "bardzo proszę nie robić ze mnie awatara i bota". Oczywiście możemy poprosić wręcz odwrotnie [...] Urna to za mało. [...] Etyczne będzie pytanie: "Czy można mnie przytulić wirtualnie, czy też nie" - mówiła gościni Dzień Dobry TVN.

Jak zaznaczył Marcin Sawicki, rozwój AI może stanowić niebezpieczeństwo, gdy w przyszłości przestaniemy rozróżniać to, co realne, a co stworzone wirtualnie. AI nie tylko może w przyszłości wspierać osoby pogrążone w żałobie, ale jest też pewnego rodzaju odpowiedzią na samotność ludzi.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości