Wytwór AI tworzy sztukę. Sprawdziliśmy, czy dzieło można sprzedać w galerii

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sztuka sztucznej inteligencji (napisy)
Sztuka sztucznej inteligencji (napisy)
Czy dzieła AI można uznać za sztukę?
Czy dzieła AI można uznać za sztukę?
Sztuczna inteligencja rozwija się w niezwykłym tempie i radzi sobie z coraz szerszą gamą kreatywnych zadań. Reporterzy Jan Pirowski i Marcin Sawicki sprawdzili, czy wygenerowany przez komputer obraz może być traktowany jak dzieło sztuki. 

Czy dzieła AI można uznać za sztukę?

Popularność sztucznej inteligencji w ostatnim roku nabrała na sile. Dzięki odpowiednim programom z łatwością możemy stworzyć tekst, dźwięk, a nawet obraz czy film. Prowadzący program "DeFacto" Jan Pirowski sprawdził, czy komputerowo wygenerowany obraz może stać się dziełem sztuki. Z pomocą Adriana Kilara, specjalisty od sztucznej inteligencji, dziennikarz stworzył reklamę AI, która zaskoczyła swoją jakością.

- Jeszcze rok temu mogliśmy o czymś takim dosłownie pomarzyć - podsumował ekspert.

Z kolei Arkadiusz Rataj to programista, który rzucił pracę w korporacji i od kilku lat zajmuje się sztuką. Mężczyzna korzysta z pomocy sztucznej inteligencji, by tworzyć bajkowe i surrealistyczne obrazy.

- Sztuczna inteligencja, wszystko, co ona generuje, to jest wynikiem ludzkiej interakcji. Człowiek jest tą osobą, co cały proces inicjuje - podsumował Arkadiusz Rajtaj.

Czy AI tworzy prawdziwą sztukę?

Wytwory sztucznej inteligencji wzbudzają wiele emocji. Czy możemy nazwać je sztuką? Według Jana Pirowskiego AI nie tworzy - a generuje obrazy na podstawie obszernej bazy danych.

- Ona nie wychodzi poza ramy tej bazy danych. W związku z tym nie jest takim zagrożeniem, jak mogłaby się wydawać. [...] Sztuczna inteligencja z pewnością pomaga artystom, na przykład w budowaniu koncepcji dzieła - tłumaczył dziennikarz.

Jak twierdzi Marcin Sawicki kwestia sztucznej inteligencji w świecie sztuki jest złożona. Obecnie dostęp do programów korzystających ze sztucznej inteligencji jest bardzo prosty i tani, dlatego technika nie jest szczególnie prestiżowa.

- Czy sztuczna inteligencja tworzy sztukę? Złośliwie mówiąc - tak, tworzy ale jeżeli używają jej artyści lub artystki. [...] Taka osoba uzyska dużo lepszy efekt niż każdy z nas - stwierdził Marcin Sawicki.

W programie "DeFacto" dziennikarz udał się do galerii sztuki, by sprawdzić czy sztucznie wygenerowany obraz jest cokolwiek wart. Wynik jego eksperymentu można obejrzeć we wspomnianym show w stacji TTV w czwartek, 28 marca o 21:15.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana