sztuka

  Czym zaskoczył tamtejszych mieszkańców?

  Stanisław Witkiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, pisarzy oraz teoretyków sztuki. Był także ojcem innego wielkiego twórcy - Stanisława Ignacego Witkiewicza, czyli Witkacego. Jakim był człowiekiem? Jak podchodził do wychowania syna? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Natalia Budzyńska - autorka pierwszej biografii autora stylu zakopiańskiego.

  Niezwykła książka Krzysztofa Fedorowicza "Zaświaty".

  Tworzenie rzeźb z drewna to piękna pasja. Jednak by móc wydobywać z drewnianych bloków całkiem nowe formy, trzeba najpierw wiedzieć, jak zacząć.

  Tamara Łempicka jest jedną z najbardziej znanych i cenionych artystek epoki art déco. Ceny jej obrazów sięgają nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Prace malarki możemy obecnie podziwiać w konstancińskim Muzeum Villa la Fleur. Wystawę "Tamara Łempicka a art déco" odwiedziła jej wnuczka Victoria de Lempicka, z którą porozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Bianka to 7-letnia rzeźbiarka, która pracuje z masą papierową. Wykonała już ponad 100 prac, które prezentowane były na wystawie Toruniu. W Dzień Dobry TVN opowiedziała wraz

  Baśnie braci Grimm, Muminki, Alicja w Kainie Czarów, to tylko niektóre bajki, które inspirują Martę Misiuro do tworzenia swoich tajemniczych broszek, naszyjników i kolczyków. To artystka, która tworzy swoją własna bajkę. W Dzień Dobry TVN opowiedziała, jak zaczęła się jej przygoda z baśniowym światem…

  Skąd artystka czerpie inspiracje?

  Rzeźby ludowe z drewna są elementem obecnym w życiu wszystkich narodów.

  To prestiżowe wyróżnienie zdobył nie po raz pierwszy.

  Nie każdy ma zdolności manualne, ale rysowanie gwiazdy to jedna z tych umiejętności, które mogą przydać się w każdej chwili, zwłaszcza podczas przygotowywania projektów plastycznych i własnoręcznych ozdób.

  Digital Ars to pierwszy w Polsce konkurs na sztukę tworzoną przez człowieka we współpracy ze sztuczną inteligencją. W Warszawie na placu Europejskim można zobaczyć wystawę zwycięskich prac. Do kiedy trwa?

  Festiwal "Dwa Brzegi" od początku istnienia łączy twórców z odbiorcami ich dzieł. W nadchodzących dniach po raz 16. już, w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, uczestnicy festiwalu będą mieli okazję zobaczyć kilkadziesiąt filmów.

  Czym można go zastąpić? Podpowiadamy.

  Miłośnicy talentu Vincenta van Gogha mają powody do radości. Szkocka Galeria Narodowa ogłosiła, że odnalazła nieznany wcześniej autoportret wybitnego malarza. Przełomowego odkrycia dokonano podczas przygotowań do wystawy "Smak impresjonizmu".

  Artysta uwiecznił znane, polskie aktorki.

  W rejs z miłośnikami sztuki popłynął m.in. aktor serialu "Pajęczyna".

  Mikołaj Pierko z drewna potrafi wyczarować praktycznie wszystko.

  Roman Modzelewski był malarzem, grafikiem, projektantem, pedagogiem, a także żeglarzem. Jego twórczość w rozmowie z Andrzejem Pągowskim przybliżył kurator poświęconej artyście wystawy, Adam Klimczak.

  Wojna w Ukrainie trwa już ponad 3 miesiące, jednak obywatele okupowanego kraju próbują prowadzić normalne życie. W szkole artystycznej w Charkowie dzieci cały czas tworzą obrazy. Niedawno zaprezentowano je na wystawie w teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. W Dzień Dobry TVN o tym przedsięwzięciu opowiedziała Marta Heyets, projektantka i mama uczniów.

  Marina jest pochodzącą z Krymu artystką ludową. W 2014 po aneksji Krymu przez federację rosyjską opuściła swój dom i zamieszkała wraz z rodziną w Kijowie. 8 lat później ponownie została zmuszona do ucieczki. Tym razem do Polski, zostawiając w Ukrainie męża.

  W Dzień Dobry TVN opowiedział nam o tym, jak łączy rzeźbiarstwo z misją historyczną.

  "Główne ulice wyglądały w nocy ładniej wtedy niż dzisiaj".

  Już za kilka dni, bo 31 maja, w Domu Aukcyjnym Polswiss Art odbędzie się wyjątkowa aukcja dzieł sztuki. Wystawionych zostanie 90 prac niezwykle uznanych artystów. W Dzień Dobry TVN o tym wydarzeniu opowiedziała Iwona Buchner-Grzesiak.

  Arcydzieło polskiego dramatu romantycznego doczekało się kolejnej interpretacji. "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej to wyjątkowy spektakl, niosący za sobą ważne przesłanie.

  Villa la Fleur w podwarszawskim Konstancinie to wyjątkowe miejsce na mapie polskiego muzealnictwa. Andrzej Pągowski w cyklu Dzień Dobry TVN "Sekrety Sztuki", pojechał tam, by sprawdzić, jakie skarby kryją się w środku.

  Autorskie kompozycje choreografii, scenografii, muzyki oraz bodypainting - składają się na spektakl malarstwa ożywionego Art Color Ballet. Jego próbkę mogli zobaczyć widzowie Dzień Dobry TVN.

  W MOCAK-u, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, trwa wyjątkowa wystawa. "Polityka w sztuce" pokazuje, jak polityka w imię ambicji i zachowania władzy potrafi kłamać, manipulować, a nawet zabijać. W Dzień Dobry TVN o tej ekspozycji opowiedziała Maria Anna Potocka, dyrektorka placówki.

  "To, co przeżył, powracało w obrazach".

  Czym różni się fotografia od fotografiki? Czy fotografia jest sztuką? Ile w fotografii może być z malarstwa? Na wszystkie te pytania odpowiada historia Jana Bułhaka.