- Tomasz Konior jeden z najbardziej cenionych polskich architektów. Za swoją pracę został nagrodzony m.in. srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
- To właśnie Tomasz Konior zaprojektował siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
- Budynek powstał na terenach pokopalnianych.
Tomasz Konior - jak został architektem?
Choć Tomasz Konior jest znakomitym architektem, to szczególne miejsce w jego życiu zajmuje muzyka. - Tomasz jest strasznie, strasznie, strasznie muzycznie wrażliwym gościem, który ma celownik mocno skalibrowany na naprawdę dobrą muzykę, wrażliwy na brzmienie tej muzyki. Jest w ogóle fanem muzyki organowej, koncertów organowych - wyznał Miuosh.
Sam Tomasz Konior jest zdania, że byłby lepszym muzykiem niż architektem. Mimo to, to właśnie z architekturą związał swoją przyszłość. - Pamiętam, jak byłem takim małym chłopcem i miałem narysowaną klawiaturę na krawędzi mojego biurka, ponieważ nie stać nas było na to, żeby mieć fortepian i zawsze o tym tylko marzyłem. Żeby zostać muzykiem trzeba odpowiednio wcześnie zacząć. Później, jak była przygoda z perkusją, która nigdy nie stała się tak silną pasją, jak organy czy fortepian. To w momencie, kiedy uświadomiłem sobie, że muzykiem nie będę na pewno, a architektem być może, i wtedy postanowiłem sprzedać moją perkusję. Na rok przed maturą i skupić się na tym, żeby zdać na architekturę - tłumaczył Tomasz Konior.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach - jak powstał budynek?
Budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach został wzniesiony na terenach pokopalnianych. Na jego miejscu dawniej składowano drewno. Do budowy budynku wykorzystano m.in. czerwoną cegłę. - Czerwona cegła, która jest wizytówką Śląska, która jest wizytówką Tomka, i która jest, myślę, symbolem tej trwałości - stwierdził Marcin Wyrostek, muzyk, akordeonista.
- To są zrobione cegły specjalnie do tego budynku. Wypalone w XIX w. piecu w Patoce, która to cegielnia służyła do budowy większości budynków ceglanych na Śląsku - dodał Tomasz Konior.
- Tu nie ma sytuacji, że siedzisz w ostatnim rzędzie, nawet jeśli siedzisz na górze, [...], czujesz się, jakbyś był w pierwszym rzędzie - tłumaczył.
Jak udało się osiągnąć taki efekt? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- W czym tkwi sekret spójnego wnętrza? Tak powstało wyjątkowe lokum w Warszawie
- Proste triki na idealny, wiosenny balkon. "Ta strefa powinna być przedłużeniem mieszkania"
- Dom na 13 metrach kwadratowych. "Jesteśmy razem cały czas blisko"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN