Obok domu projektu Bogdana Pękalskiego trudno jest przejść obojętnie. Wyjątkowa budowla z gliny, słomy i drzewa przywodzi na myśl niezwykły świat z powieści J. R. R. Tolkiena.
W każdym mieście są zakątki, o których krążą niezbyt pochlebne opinie – Kraków nie jest na tym polu żadnym wyjątkiem. Miejscem, od którego krakowianie przez długie lata się konsekwentnie odgradzali, była Nowa Huta – dzielnica robotnicza stworzona wkrótce po zakończeniu II wojny światowej.
W Makowiskach pod Bydgoszczą powstała wyjątkowa budowla. Dom w kształcie imbryka to pomysł Macieja Chęsiaka, który pragnął zamieszkać w obiekcie kojarzącym się z ciepłem ogniska domowego i bez wahania wprowadził w życie wyjątkową wizję.
Znajomość epok sztuki jest istotna dla zrozumienia współczesnych trendów, a historia sztuki to dziedzina nauki, która pozwala lepiej poznać otaczający nas świat. Sprawdź, jaki jest podstawowy podział epok sztuki – od sztuki prehistorycznej po współczesną.
Jak zaprojektowany musi zostać dom, by osoba niewidoma czuła się w nim komfortowo? Odpowiedź na to pytanie starały się znaleźć studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ich praca została wyróżniona drugą nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Architektonicznym "Home for The Blind".
Glamping, czyli "luksusowy kamping" to forma wypoczynku zdobywająca popularność w Polsce. Ludzie coraz chętniej przebywają w wymyślnych domkach, namiotach czy jurtach, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Dlaczego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Rafał Kosiedowski, Robert Kawka i Piotr Słupski.
Santa Cruz na Teneryfie zostało założone przez Alonsa Fernándeza de Luga – hiszpańskiego kapitana. Oficjalna data powstania miasta to 3 maja 1494 roku.
Idealną formą ucieczki przed miejskim życiem jest Domek Hobbita - nietypowe lokum, które stale utrzymuje się w trendach architektonicznych. Maja Popielarska przedstawia w programie HGTV "Nowa Maja w ogrodzie" urokliwą aranżację pana Janusza.
Na warszawskiej Ochocie znajduje się niezwykłe osiedle domków. Budowle w kształcie kopuł zwracają uwagę przechodniów i ciekawią odwiedzających. Ta zachwycająca architektura to fenomen na skalę światową. Jak powstała?
Uwagę ludzi przechadzających się po ul. Moniuszki na wrocławskim Zalesiu momentalnie przykuwa uwagę półokrągła kopuła. Ten wymyślony przez architekta Witolda Lipińskiego Dom Igloo to jeden z najbardziej oryginalnych domów jednorodzinnych w Polsce. Jak wygląda? Sprawdziła to reporterka Dzień Dobry TVN.
W 2050 r. w miastach będzie mieszkać 80 proc. ludzi żyjących w tym czasie na Ziemi - szacuje ONZ. To będzie spore wyzwanie dla architektów i urbanistów, którzy będą musieli sprawić, aby tak ogromne skupiska budynków były bardziej przyjazne środowisku. Jak tego dokonać? Czy już dzisiaj można podać przykłady ekologicznych budowli?
Wrocławski Manhattan to zespół budynków mieszkalno-usługowych zaprojektowanych przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak. To niezwykłe osiedle stało się ikoną polskiej architektury późnego modernizmu. Jakie skrywa tajemnice? Dlaczego okrzyknięto je ponadczasowym?
Okolice Szczecinka. W tej wsi jest zaledwie 20 domów, a jeden z nich należy do Magdy i Łukasza. Budynek ma 150 m kw., w środku jest jasno i przestronnie. Nie brakuje w nim przepięknych przedmiotów, ale to w ogóle nie dziwi, bo pani domu jest artystką. Katarzyna Jaroszyńska zajrzała do salonu połączonego z kuchnią, łazienki i sypialni właścicieli.
Z pozoru typowe, wpadające w skandynawski trend osiedle. Różni je jedno - nie będą mogły na nim mieszkać dzieci. Z takiego założenia przynajmniej wychodzi inwestor, który swoją ofertę kieruje tylko do osób bezdzietnych i singli. Czy taki projekt w ogóle może powstać?
Nowy Jork kojarzy się m.in. z Empire State Building, jedną z najsłynniejszych budowli w całych Stanach Zjednoczonych. Ile pięter ma Empire State Building i co jeszcze warto wiedzieć o tym ikonicznym budynku?
Mem "miasto zachodnie po tygodniu w Polsce" stał się prawdziwym hitem Internetu. Ukazuje on zielone i zadbane miasto, które stało się brudne, szare, zaśmiecone, przepełnione billboardami i samochodami parkującymi na trawnikach. Czy obrazek ten faktycznie odzwierciedla rzeczywistość polskich miast? O to zapytaliśmy Jakuba Głazę, krytyka architektury.
Do filmowych Oscarów jeszcze trochę czasu. Opowieści z ekranu zamieniamy na te o architekturze. Marta Nowacka i Łukasz Orzechowski - duet projektantów z Łodzi - dostali nie lada wyróżnienie. Za koncept "klocków architektonicznych" przyznano im srebrny medal Międzynarodowego Konkursu Designu w Los Angeles w kategorii Teaching Aids. Nagroda nazywana jest "architektonicznym Oscarem". Co jej przyznanie oznacza dla polskiego start-upu?
Kamil Zubel to rolnik, który poświęcił się wyjątkowej misji. Wraz z lokalną społecznością ratuje zabytkową cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Grabówce. Budynek to skarbnica historii - jakie skrywa tajemnice?
Marta Borsodi to niezwykła architekt, która wiele lat temu wyprowadziła się z naszego kraju. Teraz tworzy projekty nie tylko dla polskich firm, ale i węgierskich. Jak jej się wiedzie? Opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN.
Lagom to mało znane określenie stylu życia popularyzowanego przez Szwedów. Skandynawska filozofia życia, choć wciąż mało znana, zyskała spore grono fanów. Specyficzny sposób myślenia ma odzwierciedlenie nie tylko w życiu codziennym, ale i w innych obszarach, np. w modzie, architekturze wnętrz.