architektura

  architektura

  Idealną formą ucieczki przed miejskim życiem jest Domek Hobbita - nietypowe lokum, które stale utrzymuje się w trendach architektonicznych. Maja Popielarska przedstawia w programie HGTV "Nowa Maja w ogrodzie" urokliwą aranżację pana Janusza.

  Nowy Jork kojarzy się m.in. z Empire State Building, jedną z najsłynniejszych budowli w całych Stanach Zjednoczonych. Ile pięter ma Empire State Building i co jeszcze warto wiedzieć o tym ikonicznym budynku?

  Do filmowych Oscarów jeszcze trochę czasu. Opowieści z ekranu zamieniamy na te o architekturze. Marta Nowacka i Łukasz Orzechowski - duet projektantów z Łodzi - dostali nie lada wyróżnienie. Za koncept "klocków architektonicznych" przyznano im srebrny medal Międzynarodowego Konkursu Designu w Los Angeles w kategorii Teaching Aids. Nagroda nazywana jest "architektonicznym Oscarem". Co jej przyznanie oznacza dla polskiego start-upu?

  Kamil Zubel to rolnik, który poświęcił się wyjątkowej misji. Wraz z lokalną społecznością ratuje zabytkową cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Grabówce. Budynek to skarbnica historii - jakie skrywa tajemnice?

  Lagom to mało znane określenie stylu życia popularyzowanego przez Szwedów. Skandynawska filozofia życia, choć wciąż mało znana, zyskała spore grono fanów. Specyficzny sposób myślenia ma odzwierciedlenie nie tylko w życiu codziennym, ale i w innych obszarach, np. w modzie, architekturze wnętrz.

  Chociaż pomysł na jego wybudowanie zrodził się w latach 80. XX wieku, to na realizację przyszedł czas całkiem niedawno. Najdłuższy most na świecie – o długości aż 55 kilometrów – powstał w 2018 roku w Chinach.

  Robert Konieczny to architekt słynący ze śmiałych, często nowatorskich realizacji i projektów. Jego dom - Arka został uznany za najlepszy na świecie. Ostatnio zaprojektował dom, który nazwał "domem po drodze". Skąd ta nazwa? Z jakich materiałów zbudowany jest dom? Czy ten projekt też już został wyróżniony? Z Robertem Koniecznym rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  Dworzec Centralny w Warszawie to miejsce, które znają chyba wszyscy Polacy. Filip Chajzer postanowił przyjrzeć się bliżej budynkowi, który już niedługo stanie się ... zabytkiem. Co oznacza znajdująca się tam tabliczka z dwoma zerami? Dokąd można się dostać tunelami, które rozciągają się pod dworcem i co miał na myśli Mariusz Szczygieł mówiąc: "Kto nie okrada kraju, okrada własna rodzinę"?

  Radosław Gajda: "Jesteśmy świetni w pomnikach ale niestety właśnie w pomnikach tragicznych wydarzeń, katastrof, mordów, zbrodni. (...) W naszych miastach bardzo nam brakuje takiej sztuki (...), która będzie dla nas angażująca i będzie sprawiała, że nasze życie między budynkami będzie ciekawsze". Z naszym gościem, architektem i autorem bloga o architekturze, rozmawialiśmy o specyfice polskich pomników. Dlaczego w Polsce pomniki są zazwyczaj tak poważne?

  Międzynarodowe grono architektów doceniło niewielki dom w Szuminie, uznając je za jedno z najciekawszych domów na świecie. Za co doceniono ten dom? To tutaj żył i pracował Oskar Hansen, architekt, projektant, artysta malarz i rzeźbiarz. Hansen jest twórcą tzw. "formy otwartej", oznaczającej że twórca nie tworzy zamkniętego dzieła sztuki. Dzięki temu dom w Szuminie zawsze żył. Po domu Łukasza Radwana oprowadził architekt Tomasz Fudala. Oskar Hansen sformułował również koncepcję linearnego systemu ciągłego. Zakładała ona powstanie systemu wielkich miast rozciągających się w czterech równoległych pasmach z północy Polski na południe. W Szuminie Oskar Hansen spędził ostatnie lata swojego życia. Zmarł w 2005 roku. Jak był prywatnie Oskar Hansen? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy syna architekta Igora Hansena.

  Na rogu ul. Pięknej i Lennona w Warszawie powstał nowy, wyjątkowy budek. Kto go zaprojektował? Co będzie się w nim znajdowało? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Architektura ma spory wpływ na nasze życie. Jak powinny być budowane miasta, aby mieszkańcy czuli się w nich dobrze? Które z polskich miast ma najlepszą zabudowę? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła ekspertka ds. trendów dla biznesu Zuzanna Skalska.

  Archi-przygody to program z zakresu edukacji architektonicznej stworzony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dlaczego warto edukować dzieci w tym temacie? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: menedżer kultury Aleksandra Chrzanowska i dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.

  Domy mobilne popularne są od ok. 10 lat. Jakie są inne trendy w budowlance? Jak będzie wyglądał dom w przyszłości? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN architektem Robertem Koniecznym.