Jak nasze otoczenie wpływa na pracę mózgu?
W 2003 roku w Stanach Zjednoczonych powstała Akademia neuronauk dla architektury. - Po raz pierwszy ktoś wpadł na to, żeby budować ten dialog pomiędzy neuronaukowcami, czyli ludźmi, którzy studiują, jak działa nasz układ nerwowy, nasz mózg i architektami - powiedziała w Dzień Dobry TVN Natalia Olszewska.
Przestrzeń wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na stan zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. - W latach 50. był taki architekt [...], który mówił o tym, że architekt posiada narzędzia profesjonalne do tego, żeby stymulować korę mózgową. Działając poprzez wszystkie elementy, którymi jesteśmy otoczeni, na układ nerwowy wpływamy, na zdrowie, dlatego, że układ nerwowy koordynuje działanie różnych narządów, wpływa np. na sekrecję różnych hormonów i może mieć też wpływ na układ odpornościowy - tłumaczyła nasza rozmówczyni.
Co wpływa na nasz układ nerwowy?
Na działanie naszego mózgu i całego układu nerwowego wpływają m.in. kolory. Co ciekawe, istotne są nie tylko same barwy, ale również ich łączenie. - Są badania, które dowodzą, że nie chodzi tylko o sam kolor, ale skalę szarości, to zestawienie [...] jak zdejmiemy kolor, to, co zostaje, to jest to, co najbardziej oddziałuje na nasze emocje - tłumaczyła.
Niezwykle ważnym elementem jest światło, szczególnie naturalne. - Najważniejszym powiedziałabym, bo światło naturalne synchronizuje działanie różnych narządów, rytmy biologiczne, nawet małe zmiany w mieszkaniu, przestawienie biurka bliżej okna mogą wpływać na naszą wydajność, na naszą koncentrację - dodała.
Co jeszcze i w jaki sposób może na nas oddziaływać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 36,6 to nie jest normalna temperatura ludzkiego ciała. "Wszystko zależy od tego, gdzie ją mierzymy"
- Jak umiera ludzki mózg? Badacze doszli do ciekawych wniosków
- Cierpi na nią już 1/3 Polaków. Zdaniem badaczy pandemia jeszcze nasiliła problem
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News