Popełniasz tych 6 błędów? Twój mózg zestarzeje się 5 lat wcześniej, niż powinien. "Nie da się tego cofnąć"

6 czynników, które przyspieszają proces starzenia się mózgu
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rozciągamy mózg, rozgrzewamy zwoje
Rozciągamy mózg, rozgrzewamy zwoje
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Mózg jest organem, który jak wszystkie inne narządy w ciele człowieka starzeje się wraz z wiekiem i trudno zapobiec temu zjawisku. Okazuje się jednak, że nierzadko na własne życzenie przyspieszamy ten naturalny mechanizm aż o 5 lat. W jaki sposób to robimy? Neurolog wskazuje 6 głównych "grzechów".

Starzenie się mózgu oczami neurologa

Na czym polega mechanizm starzenia się mózgu i w jakim wieku zwykle się rozpoczyna? W rozmowie z redaktorką serwisu medonet.pl Moniką Mikołajską wyjaśniła to dr n. med. Olga Milczarek. Według ekspertki szczyt możliwości tego organu można zaobserwować u dwudziestolatków. W trzeciej dekadzie życia narząd zaczyna się kurczyć, a dokładniej - tracić zdrowe komórki, co nasila się po czterdziestce.

- Po prostu im jesteśmy starsi, tym mamy mniej komórek mózgowych, to nieunikniony proces starzenia - zaznaczyła neurolog. Specjalistka wskazała jednak, że pacjenci bardzo często sami podkręcają tempo pojawienia się starczych zmian w mózgu. Kilka popełnianych błędów może sprawić, że organ utraci zdrowe komórki 5 lat wcześniej, niż powinien. Co gorsze, powstałych już szkód nie można później zlikwidować.

- Dla młodych ludzi może się to wydawać niewiele, ale te pięć lat to jest dla mózgu bardzo dużo. Przecież my się o te pięć lat cofamy. Tracimy je. To zawsze jest droga w jedną stronę, ponieważ mózg się nie regeneruje. To znaczy, że nie da się cofnąć czasu i naprawić tego, co się niedobrego już w mózgu zadziało - wytłumaczyła dr Milczarek.

Tak obszernie opisywaną przez neurologów regenerację mózgu można nazwać jedynie "zdolnością do wykorzystania uśpionych możliwości", a nie perspektywą odbudowania obumarłych komórek.

6 czynników, które przyspieszają proces starzenia się mózgu

Neurolog Olga Milczarek w medonet.pl wymieniła 6 "grzechów" pacjentów, które notorycznie popełniane prowadzą do szybszego otępienia i degeneracji mózgu. Mowa o:

  • zaburzeniach snu,
  • piciu alkoholu i zażywaniu środków odurzających,
  • złej diecie,
  • zastępowaniu naturalnej pracy mózgu technologicznymi rozwiązaniami,
  • odbieraniu zbyt wielu bodźców zewnętrznych,
  • nadmiernym stresie.

Na tempo obumierania komórek mózgowych wpływają zarówno: brak snu (mniej niż 7-8 godzin), permanentne przebudzenia w środku nocy, jak i problemy z zasypianiem. Potocznie nazywane "kurczenie się" mózgu może być spowodowane także spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu. Warto pamiętać, że na kondycję organu negatywnie rzutują wszelkie napoje wysokoprocentowe, nawet piwo. By jak najdłużej zachować dobrą formę tego niewątpliwie potrzebnego organu, powinniśmy wprowadzić do diety produkty bogate w witaminy z grupy B - m.in. orzechy czy nabiał. Dodatkowo należy pamiętać, że nadwaga czy cukrzyca mają silne oddziaływanie na układ nerwowy, a tym samym na pracę mózgu.

Czynnością, która prowadzi do zbyt wczesnej degeneracji mózgu, może być chociażby korzystanie z kalkulatora. Brak treningu, który wyzwoliłby odpowiedni proces myślowy, sprawia, że jesteśmy bierni i zależni od technologii. Tak samo niekorzystnie wpływa na nas codzienna inwazja bodźców, czyli nadmierna ilość przyswajanych informacji, które choć nieprzydatne, kumulują się w głowie. - To bardzo źle działa na mózg. On nie ma kiedy odpocząć, bo wciąż bombardujemy go nowymi impulsami - podkreśliła dr Milczarek. Podobne spustoszenie zarówno w organizmie człowieka, jak i w mózgu, sieje nadmierny stres.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości