Nowy lek na nadciśnienie
Międzynarodowa grupa badaczy - wśród nich znaleźli się specjaliści z Centre for Cardiovascular Science Uniwersytetu w Edynburgu - opracowała preparat - w formie zastrzyku - który może odmienić leczenie nadciśnienia tętniczego. Farmaceutyk testowany jest obecnie w czterech ośrodkach w Wielkiej Brytanii. W badaniach bierze udział 107 chorych - 80 otrzymało preparat, pozostałym - 27 osobom - wstrzyknięto placebo.
U pacjentów, którzy otrzymali nowy lek, ciśnienie skurczowe krwi znacznie się obniżyło. Spadło o ponad 10 mmHg u osób, które otrzymały minimum 200 mg preparatu i o ponad 20 mmHg, u tych, którym zaaplikowano 800 mg środka. Stan ten utrzymał się przez 6 miesięcy.
Jaki działa nowy lek?
Naukowcy tłumaczą, że farmaceutyk blokuje produkcję angiotensyny. Hormon ten zwęża naczynia krwionośne, co skutkuje wzrostem ciśnienia. Mimo że pierwsze badania dają obiecujące wyniki, to specjaliści studzą entuzjazm i podkreślają, że konieczne są dalsze badania, na dużo większej grupie. Tylko tak będzie można zweryfikować, czy lek jest faktycznie skuteczny i bezpieczny dla pacjentów.
- Dokonaliśmy dużego postępu w leczeniu nadciśnienia. W ciągu ostatnich 17 lat nie pojawiła się nowa klasa leków do leczenia wysokiego ciśnienia krwi. Stosowanie tego nowatorskiego preparatu prowadzi do znacznego obniżenia ciśnienia krwi zarówno w dzień, jak i w nocy. Efekt spadku utrzymuje się przez około sześć miesięcy po pojedynczym wstrzyknięciu - powiedział prof. David Webb, który kierował ośrodkiem badawczym w Edynburgu.
Warto przypomnieć, że nadciśnienie tętnicze to poważne schorzenie. Pozostawione bez leczenia może doprowadzić do zawału serca, a nawet udaru mózgu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- GIS ostrzega: "Na obozach i koloniach może pojawić się wszawica". Jak się przed nią ustrzec?
- Włoscy badacze są zdania, że espresso może chronić przed jedną z nieuleczalnych chorób
- Po ugryzieniu pchły amputowano mu kończyny. Jak to możliwe?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: zdrowie.wprost.pl/medicalxpress.com/nejm.org
Źródło zdjęcia głównego: krisanapong detraphiphat/Getty Images