Na czym polega zabieg? Co można zrobić, aby uniknąć nadciśnienia?
Nowe badanie może dawać odpowiedź na pytanie, dlaczego coraz więcej osób choruje.
Na nadciśnienie tętnicze cierpi niemal co trzeci dorosły Polak. Jego najpowszechniejszą przyczyną jest niezdrowy styl życia.
Co trzeba z nimi zrobić?
17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. To jedno z najpowszechniejszych schorzeń, a także najczęstsza przyczyna zgonów z powodu chorób układu krążenia. Z nadciśnieniem tętniczym zmaga się około 10 milionów Polaków. Jakie daje objawy?
Nadciśnienie tętnicze, często nazywane cichym zabójcą, to stan, w którym ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych jest stale podwyższone. Choć może wydawać się banalną dolegliwością, nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak udar mózgu, zawał serca czy niewydolność nerek. Zrozumienie istoty tej choroby jest kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o niej kardiolog, profesor Krzysztof J. Filipiak oraz lekarz Bartosz Komsta.
Szacuje się, że tylko w Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje 10 milionów osób. Schorzenie - poza zmianą stylu życia - leczy się farmakologiczne. Być może już niedługo pacjenci zyskają nowy lek - tym razem w formie zastrzyku. Czy jest skuteczniejszy od "zwykłych" tabletek?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wstrzymaniu w obrocie leku na nadciśnienie tętnicze. Powodem takiej decyzji było wykrycie tzw. wady jakościowej w jednej z serii farmaceutyku. O który preparat chodzi?
Na terenie Polski wycofano z obrotu cztery popularne leki na nadciśnienie - poinformował Główny Inspektor Farmaceutyczny.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Augusta University pokazują, że mechanizm rozwoju nadciśnienia tętniczego w dużej mierze zależy od płci. W ocenie specjalistów niewykluczone, że może ono wymagać też innego leczenia u kobiet, jak u mężczyzn.
Czym obniżyć ciśnienie krwi bez pomocy leków, w sposób naturalny? Niezbędna będzie zmiana codziennych nawyków, przede wszystkim wprowadzenie innej diety i większej aktywności fizycznej. To bardzo ważne, jeśli zależy nam na sprawnym sercu. Warto o tym pamiętać nie tylko w Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego.
Nadciśnienie tętnicze zostało zakwalifikowane jako choroba cywilizacyjna. Jego skutkiem może być udar mózgu, miażdżyca, zawał serca, a nawet kłopoty z nerkami i wzrokiem. Coraz częściej problem ten dotyka najmłodszych, dlatego warto wiedzieć, jakie jest prawidłowe ciśnienie dziecka w danym wieku.
Polacy należą do jednych z najbardziej otyłych nacji. Jak wskazują statystyki, problem dotyczy co 6. kobiety i co 7. mężczyzny. Co gorsza, nie mamy świadomości, że nieprawidłowa masa ciała nie wynika jedynie ze stylu życiu i jest czymś więcej niż tylko defektem kosmetycznym. Aktor Cezary Żak schudł 30 kg i w rozmowie z dziendobry.tvn.pl zdradził, co go zmotywowało do radykalnej zmiany.
Pacjenci różnie przechodzą COVID-19: jedni bezobjawowo, inni wymagają specjalistycznej pomocy. Naukowcy z Tufts University w Medford ustalili, że hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem hospitalizacji najczęściej potrzebują pacjenci, którzy cierpią na co najmniej jedną z czterech chorób przewlekłych.
Cukrzyca jest nazywana "cichym zabójcą". Wysoki cholesterol zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Jaki jest ich związek z koronawirusem? Wyjaśniał to prof. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, internista i farmakolog kliniczny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Aronia świetnie radzi sobie z chorobami cywilizacyjnymi. Jakimi? Dlaczego powinni ją spożywać kierowcy, dzieci, seniorzy i osoby długo pracujące przy komputerze? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Sól nam szkodzi, ale mimo to solimy bez opamiętania. Jaka jest zalecana dzienna dawka soli? Czy sól morska jest rzeczywiście zdrowsza od zwykłej białej soli? W jakich produktach jest sól? Czy możemy coś zrobić, aby pozbyć się soli z organizmu? Czym można zastąpić sól? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN dietetyczką Agnieszką Piskałą.