nadciśnienie

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wstrzymaniu w obrocie leku na nadciśnienie tętnicze. Powodem takiej decyzji było wykrycie tzw. wady jakościowej w jednej z serii farmaceutyku. O który preparat chodzi?

  Na terenie Polski wycofano z obrotu cztery popularne leki na nadciśnienie - poinformował Główny Inspektor Farmaceutyczny.

  Badania przeprowadzone przez naukowców z Augusta University pokazują, że mechanizm rozwoju nadciśnienia tętniczego w dużej mierze zależy od płci. W ocenie specjalistów niewykluczone, że może ono wymagać też innego leczenia u kobiet, jak u mężczyzn.

  Czym obniżyć ciśnienie krwi bez pomocy leków, w sposób naturalny? Niezbędna będzie zmiana codziennych nawyków, przede wszystkim wprowadzenie innej diety i większej aktywności fizycznej. To bardzo ważne, jeśli zależy nam na sprawnym sercu. Warto o tym pamiętać nie tylko w Światowy Dzień Serca.

  Nadciśnienie tętnicze zostało zakwalifikowane jako choroba cywilizacyjna. Jego skutkiem może być udar mózgu, miażdżyca, zawał serca, a nawet kłopoty z nerkami i wzrokiem. Coraz częściej problem ten dotyka najmłodszych, dlatego warto wiedzieć, jakie jest prawidłowe ciśnienie dziecka w danym wieku.

  Polacy należą do jednych z najbardziej otyłych nacji. Jak wskazują statystyki, problem dotyczy co 6. kobiety i co 7. mężczyzny. Co gorsza, nie mamy świadomości, że nieprawidłowa masa ciała nie wynika jedynie ze stylu życiu i jest czymś więcej niż tylko defektem kosmetycznym. Aktor Cezary Żak schudł 30 kg i w rozmowie z dziendobry.tvn.pl zdradził, co go zmotywowało do radykalnej zmiany.

  Pacjenci różnie przechodzą COVID-19: jedni bezobjawowo, inni wymagają specjalistycznej pomocy. Naukowcy z Tufts University w Medford ustalili, że hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem hospitalizacji najczęściej potrzebują pacjenci, którzy cierpią na co najmniej jedną z czterech chorób przewlekłych.

  Cukrzyca jest nazywana "cichym zabójcą". Wysoki cholesterol zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Jaki jest ich związek z koronawirusem? Wyjaśniał to prof. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, internista i farmakolog kliniczny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Aronia świetnie radzi sobie z chorobami cywilizacyjnymi. Jakimi? Dlaczego powinni ją spożywać kierowcy, dzieci, seniorzy i osoby długo pracujące przy komputerze? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.

  Sól nam szkodzi, ale mimo to solimy bez opamiętania. Jaka jest zalecana dzienna dawka soli? Czy sól morska jest rzeczywiście zdrowsza od zwykłej białej soli? W jakich produktach jest sól? Czy możemy coś zrobić, aby pozbyć się soli z organizmu? Czym można zastąpić sól? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN dietetyczką Agnieszką Piskałą.