Cezary Żak schudł 30 kg. Nam wyjaśnia, jaka była przyczyna i zapewnia: "Daję nadzieję, że otyłość można leczyć"

Cezary Żak
Cezary Żak
Polacy należą do jednych z najbardziej otyłych nacji. Jak wskazują statystyki, problem dotyczy co 6. kobiety i co 7. mężczyzny. Co gorsza, nie mamy świadomości, że nieprawidłowa masa ciała nie wynika jedynie ze stylu życiu i jest czymś więcej niż tylko defektem kosmetycznym. Aktor Cezary Żak schudł 30 kg i w rozmowie z dziendobry.tvn.pl zdradził, co go zmotywowało do radykalnej zmiany.

Otyłość to choroba

Wokół otyłości krąży bardzo wiele mitów. Ciągle żywe jest przekonanie, że osoby, które mają nieprawidłową masę ciała, same są sobie winne, bo gdyby mniej jadły i więcej się ruszały, z pewnością nie miałyby problemów z wagą. Niestety nie jest to do końca prawdą. – Część osób chorujących na otyłość ma genetycznie uwarunkowaną tendencję do tycia. Do tego dochodzi jeszcze tzw. epigenetyka, czyli pewne zmiany biochemiczne, które wynikają z – mówiąc obrazowo – grzechów popełnianych przez naszych rodziców, które dziedziczymy. Sprawiają one, że niektóre osoby mają zaburzenia metaboliczne i szybciej przybierają na wadze – tłumaczył w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl prof. Paweł Bogdański z Katedry i Zakładu Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, jak również prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości (PTLO). Otyłość może mieć też związek z zaburzeniami hormonalnymi lub nieprawidłowym składem flory bakteryjnej.

Pacjent, który leczy się z powodu otyłości, musi się uzbroić w cierpliwość. Terapia trwa co najmniej rok, dlatego tak ważna jest motywacja. – Lekarz powinien zadbać o to, aby pacjent nie stracił zapału. Pokazanie mu zalet całego procesu leczenia bywa bardzo pomocne – podkreślał specjalista.

W przypadku Cezarego Żaka, który także zmagał się otyłością, najsilniejszą motywacją okazała się chęć rozwoju zawodowego. – Po pracy na planie "Rancza" miałem świadomość, że jeśli jako aktor chcę iść dalej i osiągnąć więcej w zawodzie, jaki wykonuję, muszę zmienić tzw. warunki. Ta motywacja była w moim przypadku najsilniejsza i jak się okazuje najskuteczniejsza. Moja waga spadła o 30 kg i udaje mi się ją utrzymać – zdradził nam aktor.

Leczenie otyłości jest dużo skuteczniejsze, jeśli pacjent może liczyć na wsparcie najbliższych. Cezary Żak doskonale o tym wie. – Zawsze mogę liczyć na moją żonę, podobnie miało to miejsce w zmaganiach z otyłością. Żona wspierała mnie dobrym słowem, motywowała, a czasami po prostu była ze mną w trudach, jakie temu towarzyszyły. Ważne jest też dobre nastawienie, wiara, że się uda. Podobne głosy słyszę od innych osób z otyłością – przyznał.

Szczerze o otyłości

Osoby z otyłością bardzo często muszą walczyć nie tylko z samą chorobą, ale i stygmatyzacją. Kampania społeczna "Porozmawiajmy szczerze o otyłości" ma zmienić postrzeganie pacjentów i schorzenia. – Ponad połowa osób z otyłością mierzy się hejtem, nieprzychylnymi komentarzami, a czasem nawet wykluczeniem z powodu swojej wagi – wyliczał Cezary Żak, który został ambasadorem akcji. Dlaczego się na to zdecydował?

– Otyłość dla większości Polaków pozostaje defektem natury estetycznej czy efektem słabej woli pacjenta. Tymczasem otyłość to choroba jak każda inna. To pierwszy powód, dla którego zaangażowałem się w kampanię. Drugi wynika z pierwszego, ponieważ brak społecznej wiedzy na temat otyłości jako choroby leży u podstaw stygmatyzacji chorych. Dlatego tak ważne i potrzebne są kampanie edukacyjne takie jak "Porozmawiajmy szczerze o otyłości", której celem jest edukacja i zmiana społecznego postrzegania otyłości. Czuję się zobowiązany do tego, by jako osoba, która zmagała się z otyłością, wesprzeć działania kampanii, dając tym samym innym osobom nadzieję, że otyłość można leczyć – wyjaśniał nasz rozmówca.

Kiedy zaczyna się otyłość?

Otyłość to choroba, która daje się zauważyć gołym okiem. Jednak, aby ją potwierdzić, należy obliczyć wskaźnik BMI (stosunek masy ciała do wzrostu wyrażonego w metrach podniesionego do kwadratu; wartości powyżej 30. oznacza otyłość) oraz zmierzyć obwód pasa. Jeśli wynosi on więcej niż 94 centymetrów u panów i 80 u kobiet, mówi się o tzw. otyłości brzusznej. – Każdy pacjent musi znać swoje BMI, każda wizyta u lekarza powinna się zaczynać od mierzenia i ważenia. Niestety tak się nie dzieje. Amerykańskie badania pokazują, że średnio mija 5 lat, nim pacjent usłyszy, że choruje na otyłość – ubolewał prof. Paweł Bogdański.

Te statystyki biorą się stąd, że – zarówno przez samych pacjentów (80 proc. osób zmagających się z otyłością traktuje ją jedynie jako defekt estetyczny), jak i lekarzy – otyłość nie jest postrzegana jako choroba. – Lekarze skupieni są tylko na swojej dziedzinie, nie patrzą na pacjenta całościowo. Koncentrują się na leczeniu powikłań. Od razu przepisują choremu leki np. na cukrzycę czy nadciśnienie, nie informując go, że problem leży zupełnie gdzie indziej. Nie mówią, jak groźna jest otyłość i - aby z nią walczyć - konieczna jest też zmiana stylu życia – wskazywał specjalista.

Nie bez znaczenia są bowiem nasze nawyki żywieniowe. Z każdej strony jesteśmy bombardowani reklamami jedzenia, do tego kojarzy nam się ono z czymś przyjemnym i często traktujemy je jak nagrodę. Z jego pomocą próbujemy też rekompensować sobie stres i napięcie, które towarzyszą nam co dzień. Co gorsza, sięgamy wtedy po żywność wysokoprzetworzoną, która, choć bardzo smaczna i kusząca, jest dużo bardziej kaloryczna i uboga w wartości odżywcze. – To wszystko sprawia, że otyłość jest jedną z groźniejszych chorób. Jej występowanie wiąże się z rozwojem ponad 200 różnych powikłań. Należą do nich cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, miażdżyca, choroby zwyrodnieniowe stawów. Tak naprawdę nie ma narządu, na który otyłość by nie wpłynęła – tłumaczył lekarz.

Jak leczyć otyłość?

Najważniejsze to zdać sobie sprawę z problemu i udać się do internisty, lekarza rodzinnego czy endokrynologa. – Każdy z tych specjalistów powinien umieć rozpoznać otyłość i zlecić badania, które wykluczą inne przyczyny przybierania na wadze, np. niedoczynność tarczycy, zaburzenia funkcji nadnerczy. Badania dadzą też odpowiedź na pytanie, czy u pacjenta nie rozwinęły się już groźne powikłania.

Jeśli otyłość jest tylko objawem innego schorzenia należy rozpocząć leczenie choroby, która doprowadziła do rozwoju otyłości. W pozostałych przypadkach leczenie rozpoczyna się od zmiany sposobu odżywiania oraz wprowadzenia aktywności fizycznej. – Bardzo ważne jest, aby pacjent trafił do dietetyka, który umie leczyć otyłość. Sposób odżywiania musi być dobrany do indywidualnych potrzeb pacjenta, nie można mu podać pierwszej lepszej diety wyrwanej z gazety. To samo tyczy się aktywności fizycznej. Czasem lekarz rodzinny czy dietetyk potrafi ją dobrać. Jeśli nie, potrzebna jest pomoc fizjoterapeuty. W niektórych przypadkach w leczeniu otyłości korzysta się z pomocy psychologa – mówił prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Jeśli zmiana nawyków nie pomaga, wprowadza się leczenie farmakologiczne, które stanowi uzupełnienie diety i aktywności fizycznej. – Trzeba jasno powiedzieć, że środki na odchudzanie nie są lekami na otyłość – zaznaczył prof. Bogdański.

Kiedy konieczna jest operacja?

Niestety nie u wszystkich pacjentów dieta i farmakologia działają. W sytuacji, gdy te metody zawodzą, rozważa się leczenie operacyjne i zmniejszenie żołądka. - Operacja jest dla osób z bardzo zaawansowaną chorobą. Trzeba pamiętać, że jej wykonanie nie zwalnia z prowadzenia zdrowego stylu życia, przyjmowania leków i dbania o siebie. Otyłość to choroba przewlekła, która może nawracać – podsumował specjalista.

Zobacz wideo: Dlaczego otyłość to choroba?

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

"Siła jest kobietą". U jej 11-miesięcznej córki wykryto guza mózgu. "Gdy została wypisana z OIOM-u na oddział onkologiczny, nie poruszała nawet palcem"

"Mogę żyć, mogę pokonać nowotwór". 22 tysiące osób zebrało pieniądze na leczenie 19-letniego Mateusza

Anna Powierza o kontrowersyjnym wpisie szpitala z Oleśnicy. "Otyli i tak mają już przerąbane"

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas