otyłość

  Wskaźnik BMI wykorzystywany jest w medycynie od wielu lat. Na jego podstawie określało się, czy dana osoba ma właściwą masę ciała. Pozwalał także szacować ryzyko rozwoju schorzeń towarzyszących otyłości.

  Szacuje się, że w Polsce na otyłość choruje ponad 8 milionów dorosłych Polaków. Okazuje się, że w 95 proc. w ogóle nie jest leczonych. Dlaczego tak się dzieje? Jak powinna przebiegać kuracja? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra.

  Ta sytuacja mogła mieć bardzo poważne konsekwencje.

  Justyna Mazur, to popularna w sieci youtuberka i autorka podcastów. Jej konta w social mediach śledzi tysiące fanów. Choć popularność przyniosły jej treści, jakie tworzy zawodowo, między innymi cykl kryminalny pt. "Piąte: Nie zabijaj", to z obserwatorami, dzieli się także prywatnym życiem, w tym swoimi wieloletnimi zmaganiami z otyłością. Miesiąc temu Justyna Mazur przeszła operację resekcji żołądka. Co czuje podczas rekonwalescencji?

  Zakochanie to stan, w którym władają nami hormony. Po jakimś czasie przychodzi szara codzienność, pojawiają się problemy, często zdrowotne, czasem psychiczne, bywa, że wraz z nimi dodatkowe kilogramy.

  Kto choruje na otyłość?

  Matthew Crawford nie żyje. Mężczyzna miał 37 lat i uważany był za najgrubszego Brytyjczyka. W krytycznym momencie ważył 350 kg i zajmował 4 szpitalne łóżka. O jego śmierci poinformowały zagraniczne media.

  Niekiedy jedyną szansą dla pacjentów jest operacja bariatryczna.

  Katarzyna Guzik przeszła imponującą przemianę w drodze po zdrowie i szczuplejszą sylwetkę. Pewnego dnia obudziła się przerażona. Zdała sobie sprawę, że jeśli nie zrobi czegoś z nadwagą, może młodo umrzeć. Dzisiaj daje przykład i nadzieję dla tych, którzy jeszcze walczą o siebie. W Dzień Dobry TVN zdradziła, jak udało jej się tego dokonać.

  Urszula Chowaniec i Natalia Skoczylas są autorkami podcastu o nazwie "Vingardium Grubiosa". Mówią wprost, że są grube, ale to, jak wyglądają, nie określa tego, jakimi są osobami ani nie zaniża ich kompetencji. W Dzień Dobry TVN rozprawiły się z krzywdzącymi stereotypami na temat osób plus size.

  Katia Roman-Trzaska, edukatorka kulinarna przeprowadziła warsztaty, na których pokazała rodzinie Włosiewicz, jak zdrowo i smacznie gotować posiłki dla dzieciaków. Wykonany obiad zajął zaledwie 20 minut, a jego przygotowanie sprawiło całej rodzinie wielką frajdę.

  Igor Jaskuła ma zaledwie osiem lat i marzy o tym, aby w przyszłości zostać strażakiem. Niestety chłopiec od pewnego czasu zmaga się z otyłością.

  "Ja to wiedziałem, otwierając lodówkę".

  Mimo że choroby nie da się wyleczyć, to dzięki odpowiedniej terapii można nad nią zapanować. Istotna jest tutaj dieta. Co wolno jeść chorym, a czego powinni unikać? Zapytaliśmy o to Ewę Gajko, dietetyczkę.

  Osoby, które zmagają się z otyłością, niejednokrotnie spotykają się z dyskryminacją. Bardzo często są pomijane, uważane za gorsze. O tym, jak naprawdę wygląda życie z otyłością, opowiadają bohaterowie książki Marii Mamczur - "Gruba. Reportaż o wadze i uprzedzeniach".

  Statystyki mówią, że 15 proc. dzieci w Polsce zmaga się otyłością lub nadwagą. W tej grupie znajduje się 13-letni Szymon. Szansą dla chłopca na pozbycie zbędnych kilogramów jest wyjazd na turnus odchudzający w Ciechocinku. Jak będzie wyglądał jego pobyt w ośrodku i program leczniczy przygotowali dla niego specjaliści?

  Problemy z przemianą materii niekoniecznie muszą wiązać się ze zmianami wyglądu. Bo fakt, że wciąż mieścisz się w stare ubrania, nie musi oznaczać, że w organizmie nie dochodzi do szkodliwych procesów.

  Systemowa dyskryminacja osób grubych przekłada się na uprzedzenia, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Jednym z dowodów na to jest dyskomfort odczuwany przez osobę czytającą poprzednie zdanie. O odzyskiwaniu słowa "gruby/a", pozornej trosce o zdrowie określanych nim ludzi i niedostosowaniu do nich świata, w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl opowiadają twórczynie podcastu Vingardium Grubiosa, Natalia Skoczylas i Urszula Chowaniec.

  Warzywa powinny przeważać w diecie dzieci (oraz dorosłych). Niestety większość maluchów za nimi nie przepada. Jak to zmienić? W tym mogą pomóc smaczne, ale przede wszystkim zdrowe koktajle.

  "Chodziliśmy po lekarzach, wszyscy się dziwią, dlaczego cały czas tyję".

  Czym żywią się nasze pociechy, gdy tego nie widzimy? Na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo gotowych dań i przekąsek. Niestety większość z nich nie należy do najzdrowszych, a dzieci, nie zwracając na to uwagi, kupują to, co mają pod ręką. Zatem oblegane są automaty, sklepiki szkolne czy sklepy pod domem. Tam zaś wybór jest prosty i tani - hot-dog, drożdżówki, czipsy, słodzone napoje, żelki i cukierki.

  Mikel Ruffinelli jest posiadaczką najszerszych bioder na świecie, co potwierdzone jest przez World Record Academy. Poruszanie się sprawia jej nie lada problemy. Potrzebuje pomocy nawet przy zejściu po schodach. Jej wygląd jest wynikiem choroby, jednak mąż akceptuje ją taką, jaką jest, a nawet mówi, że kocha ją bardziej z każdym kolejnym centymetrem. O swoim życiu wspólnie opowiedzieli w dokumencie Discovery Life "Miłość, szok i pożądanie" ("Strange Love").

  "Najtrudniejszy jest pierwszy tydzień".

  Otyłość wymaga specjalistycznego leczenia. Od pewnego czasu mówi się, że w walce z nią pomocna może być terapia hormonalna. Kiedy wskazane jest jej stosowanie?

  Umrze, jeśli nie schudnie.

  Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Wśród nich są Julia, Antek oraz Maks. W ramach akcji "(Od)wagi dzieciaki" pomagamy im zgubić zbędne kilogramy. Jak im idzie?

  Sarah Pattison to młoda, 26-letnia kobieta, która w szczycie swojej wagi ważyła blisko 107 kilogramów. Gdy usłyszała, że osoby otyłe przechodzą COVID-19 dużo ciężej, postanowiła zmienić swoje życie. Dziś waży blisko 40 kilogramów mniej, a jej ciało uległo ogromnej zmianie.

  Przybieranie na wadze nie zawsze ma związek ze złą dietą czy brakiem aktywności fizycznej. Może się zdarzyć, że otyłość jest objawem schorzenia. Na własnej skórze przekonała się o tym Kamila Drezno, tancerka i choreograf tańca. W powrocie do zdrowia pomógł jej dr Jakub Bukowczan, endokrynolog i diabetolog.

  Jak jeść, by się dobrze wyspać?

  Według NFZ na otyłość cierpi trzech na pięciu dorosłych Polaków i co czwarte dziecko. W ramach cyklu "(Od)wagi dzieciaki" Antoni i Julia opowiadają o swoich doświadczeniach ze zrzucaniem zbędnych kilogramów.