Pracoholizm jest uzależnieniem behawioralnym, które nie należy do rzadkości. Przyczyny pracoholizmu są bardzo różne, zalicza się do nich m. in. perfekcjonizm i potrzebę osiągnięcia stanu stabilności. Narażone są na niego szczególnie osoby wykonujące wolne zawody. Z okazji Światowego Dnia Pracoholizmu, zwanego też Dniem Pracoholików, przypominamy, co kryje się za tym zaburzeniem. Oto wszystko, co warto o nim wiedzieć.
17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. To jedno z najpowszechniejszych schorzeń, a także najczęstsza przyczyna zgonów z powodu chorób układu krążenia. Z nadciśnieniem tętniczym zmaga się około 10 milionów Polaków. Jakie daje objawy?
Nadciśnienie tętnicze zostało zakwalifikowane jako choroba cywilizacyjna. Jego skutkiem może być udar mózgu, miażdżyca, zawał serca, a nawet kłopoty z nerkami i wzrokiem. Coraz częściej problem ten dotyka najmłodszych, dlatego warto wiedzieć, jakie jest prawidłowe ciśnienie dziecka w danym wieku.
Polacy należą do jednych z najbardziej otyłych nacji. Jak wskazują statystyki, problem dotyczy co 6. kobiety i co 7. mężczyzny. Co gorsza, nie mamy świadomości, że nieprawidłowa masa ciała nie wynika jedynie ze stylu życiu i jest czymś więcej niż tylko defektem kosmetycznym. Aktor Cezary Żak schudł 30 kg i w rozmowie z dziendobry.tvn.pl zdradził, co go zmotywowało do radykalnej zmiany.
O tym, że zdrowa dieta ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie wiemy wszyscy. Niestety ogromna część kobiet (i nie tylko) nie stosuje się do zaleceń dietetyków czy lekarzy i odżywia się byle jak. O zdrowym menu przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy chcemy schudnąć lub dopadła nas jakaś choroba. Jak duży wpływ na nasze zdrowie i gospodarkę hormonalną ma sposób odżywiania? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. n. med. Tadeuszem Oleszczukiem, ginekologiem-położnikiem.
Przetworzone jedzenie przyczynia się do wzrostu liczby otyłych ludzi i rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Dlaczego sięgamy po taką żywność? Co tak naprawdę znajduje się w niej? Czy przestawiając się na "śmieciowe" jedzenie możemy zmienić nasz metabolizm? Rozmawialiśmy o tym z profesor Małgorzatą Kozłowską-Wojciechowską z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.