17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. To jedno z najpowszechniejszych schorzeń, a także najczęstsza przyczyna zgonów z powodu chorób układu krążenia. Z nadciśnieniem tętniczym zmaga się około 10 milionów Polaków. Jakie daje objawy?
Nadciśnienie tętnicze - co to?
Nadciśnienie tętnicze potocznie nazywane cichym zabójcą. To stan organizmu, w którym ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych jest stale podwyższone. Niesłusznie przez wiele osób uznawane jest za banalną dolegliwość. Nieleczone schorzenie może prowadzić nawet do udaru mózgu, zawału serca czy niewydolności nerek.
Lekarze przestrzegają, że nadciśnienie może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy stylu życia. Istnieje przekonanie, że dotyka ono tylko starszych. Tym czasem okazuje się, że młodsze osoby również są zagrożone, szczególnie jeśli prowadzą siedzący tryb życia, spożywają niezdrową dietę i są narażone na stres.
Nadciśnienie tętnicze - wczesne objawy
Nadciśnienie tętnicze jest podstępnym schorzenie, bo często nie daje wyraźnych objawów we wczesnych stadiach. Wiele osób może żyć nieświadome, że ich ciśnienie krwi jest podwyższone. Często nie daje wyraźnych sygnałów ostrzegawczych, dlatego ważne jest regularne monitorowanie ciśnienia krwi. Jakie symptomy powinny nas niepokoić?
- Często pierwszym symptomem może być udar mózgu lub zawał serca. Jeśli do tych chorób dojdzie, taka osoba już zawsze będzie pacjentem z obciążeniem w wywiadzie, wymagającym stałego leczenia i uważnego monitorowania. Zdecydowanie nadciśnienie odpowiada za inwalidyzację społeczeństwa. (...) U osób z już wykrytym nadciśnieniem pojawiają się bóle i zawroty głowy, kłopoty ze snem, dekoncentracja, zaburzenia libido. Jak widać, są to objawy nieswoiste i mogą być spowodowane także zupełnie innymi chorobami - powiedziała lek. Karina Strachowska-Lange, specjalista hipertensjologa w rozmowie z portalem "Interia".
- Nadciśnienie nazywam "podkradaczem zdrowia", bo długo nie boli, nie daje objawów, ale powolnie doprowadza do powikłań w organizmie. A powikłania są poważne, dotyczą mózgu, serca, nerek. Często pierwszym symptomem może być udar mózgu lub zawał serca - podsumowała ekspertka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak powstaje nadciśnienie tętnicze?
- Nowy lek na nadciśnienie tętnicze. Jak działa?
- Zmierz ciśnienie zanim ci skoczy!
zdrowie.interia.pl
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: eclipse_images/Gety Images