Co to jest wielolekowość?
Wielolekowość to jednoczesne przyjmowanie 5 preparatów. - Tak mówią najczęściej stosowane definicje. Mamy też wielolekowość ciężką i to już jest 10 preparatów w górę - powiedziała w Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, profesor UM w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej.
Specjalistka dodała, że bardzo często obserwuje się wielolekowość napędzaną samoleczeniem pacjentów. - Myślę, że warto tu podkreślić leki przeciwbólowe. To są te leki, które dostępne są bez recepty, bardzo szeroko i bardzo często wybierane przez pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. To są takie sytuacje, kiedy te leki istotnie mogą pogorszyć przebieg nadciśnienia, powodować po prostu wzrost ciśnienia tętniczego - tłumaczyła nasza rozmówczyni.
Ekspertka przyznała, że taki pacjent często wraca do lekarza ze stwierdzeniem, że ma źle kontrolowaną chorobę. - Jeśli gdzieś zgubi się po drodze ta informacja, że te leki bez recepty dołożone są samodzielnie albo nikt się nad tym nie pochyli, to dochodzi do sytuacji, którą nazywamy w geriatrii tzw. kaskadą zapisywania. Włączane są zatem kolejne leki, które mają kontrolować to teoretycznie niewłaściwie kontrolowane ciśnienie tętnicze - wyjaśniła.
Jakie połączenia lekowe mogą być niebezpieczne?
Trzeba podkreślić, że groźne mogą być również suplementy diety. - Mamy myślę taką tendencję do szukania pigułki na wszystko. Do suplementowania diety nie zawsze wtedy, kiedy jest to niezbędne. Tu też mogą istnieć niekorzystne interakcje, niekorzystne zdarzenia. Na przykład pacjent, który bez wskazań stosuje suplement diety zawierający wapń, generuje zaparcia, dalej te zaparcia zaczyna leczyć lekami, które mogą dać zaburzenia elektrolitowe, a te mogą wywołać np. zaburzenia rytmu serca - powiedziała specjalistka.
Co zrobić, jeśli przyjmujemy różne leki i chcemy się dowiedzieć, czy sobie nie szkodzimy? Czy trzeba od razu iść do lekarza? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Naukowcy alarmują. Jeden z najczęstszych wirusów może uszkadzać układ nerwowy
- "Nic nie czułem, nie miałem żadnych problemów". Co trzeba wiedzieć o raku prostaty?
- "Kwalifikował się do diagnozy lekarskiej: "że to już koniec"". Czy możliwy jest powrót do sprawności po udarze?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News