leczenie

  leczenie

  Wakacyjne wyjazdy mogą być czasem regeneracji, tylko jeśli odpowiednio się do nich przygotujemy.

  Endometrioza to przewlekła choroba narządów płciowych, która boleśnie dotyka miliony kobiet na całym świecie. Niestety wciąż niewiele mówi się o jej diagnostyce, objawach czy sposobach leczenia.

  Do napisania tego tekstu skłoniło mnie pewne wydarzenie, które otworzyło mi oczy na problem braku edukacji i teraz uwaga: wcale nie tylko wśród dzieci, a osób, które te dzieci na co dzień mają za zadanie leczyć.

  Jakie są objawy choroby? Jak można się zakazić? Czy grozi nam epidemia?

  Leczenie choroby nowotworowej to ogromne obciążenie dla organizmu, a stosowana w wielu przypadkach radio- lub chemioterapia wywołuje u pacjentów szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

  Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami to metoda znana od wieków. Kiedyś korzystali z niej starożytni Grecy, a obecnie coraz częściej ich właściwości prozdrowotne wykorzystuje współczesna medycyna. Jakie dolegliwości i schorzenia można leczyć z ich pomocą? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała mgr Patrycja Adamek, mistrz naturopatii, hirudoterapeuta.

  Lato powoli się zbliża, a my szykujemy już obuwie odsłaniające nasze stopy. Wcześniej warto zadbać o nogi i paznokcie.

  W drugiej połowie kwietnia br. doszło do wybuchu metanu w Kopalni Węgla Kamiennego Pniówek w Pawłowicach. Górnicy, którzy odnieśli obrażenia w katastrofie, trafili do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Jak wygląda ich hospitalizacja?

  Ważą się losy najmłodszych pacjentów, którzy cierpią na choroby neurodegeneracyjne. Zadziałać może tylko leczenie eksperymentalne, które rodzice zmuszeni są opłacać sami. Za badania kliniczne musiałoby zapłacić Ministerstwo Zdrowia, ale od dawna nie ma na to pieniędzy.

  Magdalena Stępnień powróciła do mediów społecznościowych, by opowiedzieć o przebiegu leczenia swojego syna. Modelka nie tylko zdradziła, jak czuje się maluch, ale też opowiedziała o tym, na co wystarczyły jej pieniądze zebrane przez internautów. - Czuję się w obowiązku poinformować o przebiegu leczenia - wyznała.

  Ganglion dotyka coraz częściej osoby, których aktywność zawodowa wiąże się z wielogodzinną pracą przy komputerze. Związany jest bezpośrednio z obciążeniem partii ciała najsilniej angażowanych w ciągu dnia. Charakterystyczna narośl wypełniona płynem, pojawiająca się w okolicy stawów, to torbiel galaretowata - zmiana, która wymaga leczenia. Czym jest ganglion i jak się go pozbyć? Znamy skuteczne sposoby.

  Porfiria to nazwa, pod którą kryje się grupa chorób, których wspólną cechą są zaburzenia na drodze przemian hemoglobiny. Może mieć ona różne postaci i dawać niespecyficzne objawy. Najczęściej choroba ma postać dziedziczną. Prawidłowa diagnostyka umożliwia wdrożenie odpowiedniego postępowania.

  Lęk przed ptakami, czyli ornitofobia, może utrudniać codzienne życie. Osoba cierpiąca na tę fobię obawia się wszystkich rodzajów ptaków, bez względu na ich wielkość, kolor i występowanie. Leczenie ornitofobii wymaga psychoterapii.

  Jak działa Evusheld? 

  Dagmara Górecka-Basińska zmaga się z endometriozą i dokłada wszelkich starań, by pomóc kobietom znajdującym się w takim samym położeniu. Za sprawą podjętej przez nią inicjatywy wiele osób miało szansę uzyskać cenne informacje na temat objawów, diagnostyki i leczenia choroby.

  Problemy z zajściem w ciążę czy silne bóle menstruacyjne to zaledwie część wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się pacjentki cierpiące na endometriozę. Jeszcze do niedawna mówiło się o tym, że z tak uciążliwymi objawami zmaga się jedna na dziesięć kobiet. Okazuje się jednak, że chorych jest znacznie więcej. .

  Zooterapia zwraca uwagę na wieloaspektowe korzyści, jakie zwierzęta wywierają na ludzi. Już samo posiadanie zwierzaka domowego i opieka nad nim dobroczynnie wpływa na rozwój i kondycję psychoruchową i emocjonalną właściciela i odwiedzających gości. Dlatego zooterapia może stanowić uzupełnienie kompleksowej rehabilitacji pacjenta.

  "Entuzjazm dyrektorów skończy się z pierwszym błędem medycznym".

  Skierowanie jest pisemną dyspozycją lekarza, który zleca wykonanie badań, udanie się na konsultację lub leczenie do poradni specjalistycznej, a także na leczenie szpitalne (w tym ma operacje i zabiegi) oraz sanatoryjne i rehabilitację. Prawo do wystawienia tego typu dokumentu ma lekarz pierwszego kontaktu oraz lekarz specjalista, a także każdy inny mający podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ile jest ważne skierowanie do szpitala i na leczenie innego typu?

  13 marca rozpoczął się proces przekazywania ukraińskich pacjentów do innych krajów Unii Europejskiej. Ruszył już pierwszy transport do Włoch.

  Pojawia się mimowolnie. Często towarzyszy słuchaniu muzyki i wywołuje przyjemne odczucia. ASMR, bo o tym mowa, może mieć szersze zastosowanie, niż dotychczas sądzono. To światełko w tunelu dla wielu ludzi. Sprawdź, czym jest orgazm mózgu.

  Naukowcy z Wrocławia i Poznania odtwarzają staropolskie leki. Sięgają do starodruków z XVI, XVII, czy XVIII wieku, tłumaczą receptury i badają dawne specyfiki. Po jakie środki sięgano w tamtym okresie? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Jak wygląda ich leczenie?

  Anna Kowalska zmaga się z mukowiscydozą. Mimo choroby kobieta zaszła w ciąże i urodziła zdrowego synka. Zdjęcia z chrzcin chłopca i ślubu jego rodziców, które odbyły się w szpitalu obiegły internet. Jak Ania czuje się obecnie? Jak wygląda leczenie mukowiscydozy? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Kowalską oraz dr n.med. Małgorzatą Pietrusińską, specjalistą chorób wewnętrznych.

  Koszt rehabilitacji to 250 tysięcy złotych.

  "To dla mnie trudny temat, ale się go nie wstydzę".

  Dr Joanna Sawicka-Metkowska rekomenduje skuteczny sposób.

  Laparotomia zwiadowcza to zabieg otwarcia powłok jamy brzusznej dający wgląd w jamę otrzewnową. Operację taką wykonuje się w celu bezpośredniej diagnostyki jamy brzusznej w sytuacji, kiedy USG, prześwietlenie RTG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny nie dają odpowiedzi na kluczowe pytania diagnostyczne.

  Kto może go przyjmować?

  Diagnoza, którą usłyszała od lekarzy Magda Stępień, była zatrważająca. Jej syn ma dwunastocentymetrowego guza zlokalizowanego w wątrobie. Oliwier walczy z nowotworem złośliwym. W zbiórce pomaga jej Anna Lewandowska.