Badacze ostrzegają przed niebezpiecznym grzybem. Patogen zabija nawet 60 proc. zakażonych
W Stanach Zjednoczonych gwałtownie rośnie liczba zakażeń grzybem Candida auris. Co gorsza, jak podkreślają specjaliści patogen zabija nawet 60 proc. zakażonych i jest on odporny na działanie środków grzybobójczych oraz leków.
Patricia Kazadi apeluje do polityków. "To są kwoty, na które praktycznie nikt nie może sobie pozwolić"
Patricia Kazadi cierpi na endometriozę, czyli nieuleczalną i trudno wykrywalną chorobę. W najnowszym wywiadzie powiedziała, co myśli o dyskusji, która się toczy w Sejmie na temat tego kobiecego schorzenia. Ministerstwo Zdrowia informowało, że jest w trakcie prac nad kompleksową opieką dla pacjentek, które się borykają z endometriozą.
Nowotwór coraz częściej wykrywany u młodych dorosłych. "Praktycznie tydzień nie wstawałam z łóżka"
Diagnoza raka jelita grubego pojawia się zazwyczaj w zaawansowanym stadium. To dlatego, że trudno go wykryć wcześniej. Żeby temu zapobiec, każda osoba po ukończeniu 50. roku życia powinna wykonać badania przesiewowe. O tym, jak wygląda walka z tą chorobą, pokazano w materiale magazynu "Polska i Świat".
Parwowiroza to jedna z najgroźniejszych chorób, które mogą zagrozić życiu psa. Warto znać jej objawy, aby w razie potrzeby szybko ją rozpoznać i czym prędzej skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.
Czy stawianie baniek jest bezpieczne? Specjalista rozwiewa wątpliwości
Sezon infekcyjny trwa. Jedną z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych metod walki z przeziębieniem jest stawianie baniek. Jak działają? Czy taką formę leczenia można zastosować u każdego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Leszek Waniek, akupunkturzysta, terapeuta medycyny chińskiej.
Grypa, nawet łagodna, może wywołać groźne powikłania. Jak tego uniknąć?
Sezon zachorowań na grypę trwa w Polsce od października do maja. Najwięcej nowych przypadków odnotowuje się między styczniem a marcem. Jak rozpoznać, że chorujemy akurat na grupę? Do czego może doprowadzić niedoleczona lub źle leczona infekcja? O tym porozmawialiśmy z dr Joanną Pietroń, specjalistką medycyny rodzinnej.
"Naszym zadaniem jest ukraść śmierci czas". Jak wygląda praca medyków na froncie?
Lekarze niosą pomoc również na froncie, w miejscach, w których trwa konflikt zbrojny. Kim są osoby, które decydują wyjechać i leczyć ludzi w tych niełatwych warunkach? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Bianką Zalewska, dziennikarką, reporterką.
Wiele osób robi te błędy podczas korzystania z olejków eterycznych: "Możemy się poparzyć"
Naturalne olejki eteryczne od stuleci są z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Już sam zapach może obniżać poziom stresu oraz wpływać łagodząco na dolegliwości górnych dróg oddechowych. Jak prawidłowo ich używać i jak odpowiednio je dobierać? O tym opowiedziała nam Ana Krysiewicz - farmaceutka i blogerka.
Polip endometrialny to rozrost endometrium jamy macicy. Polipy endometrialne mogą przyjmować kulisty lub okrągły kształt, z reguły nie są większe niż 4–5 cm. U kobiet w wieku rozrodczym z reguły nie są to groźne zmiany, aczkolwiek zaleca się ich kontrolę i leczenie. Obawy mogą budzić polipy endometrialne w okresie postmenopauzalnym. Na tym etapie istnieje ryzyko przekształcenia się polipa w zmianę złośliwą.
Grypa u dziecka. Jak szybko i skutecznie zbić gorączkę?
Sezon grypowy wciąż daje się we znaki, a Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że rocznie zachorowania mogą dotyczyć nawet 30% dzieci. Maluchy uczęszczające do przedszkola czy szkoły bardzo często łapią infekcję, a następnie przenoszą ją na rówieśników i domowników. Jak rozpoznać chorobę u dziecka? Kiedy wybrać się do lekarza i czy warto wykonywać test? Na te pytania opowiedział nam Rafał Skrzypek, specjalista medycyny rodzinnej.
Poparzone podniebienie – w jaki sposób się je leczy?
Do poparzenia podniebienia może dojść w sytuacji, gdy pijemy gorący napój lub jemy bardzo gorące potrawy. Również bardzo ostre dania mogą powodować podrażnienia przełyku. Poparzone podniebienie może być również efektem kontaktu ze żrącymi środkami chemicznymi, które oprócz poparzeń, mogą powodować silne uszkodzenia przewodu pokarmowego i całego organizmu.
Zmiany w działaniu SOR-ów. Co to oznacza dla pacjentów?
Początek nowego roku to zmiany w ochronie zdrowia. Inaczej mają działać przede wszystkim Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Co to w praktyce oznacza dla pacjentów? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z lek. Łukaszem Jankowskim, nefrologiem, prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej.
Rekordowa wpłata na "najdroższy lek świata" dla Oliwiera z Wadowic. "Zdarzył się cud"
Zbiórka pieniędzy na leczenie chorego na SMA typu pierwszego Oliwiera z Wadowic przyniosła oczekiwane rezultaty. W czwartek, 29 grudnia suma wszystkich wpłat sięgnęła 8,5 miliona złotych. Akcję wsparło wiele osób, w tym także anonimowy darczyńca, który przekazał na szczytny cel aż półtora miliona złotych.
Dzięki goglom lekarz może zajrzeć w zakamarki ludzkiego ciała. Jak nowoczesna technologia pomaga lekarzom?
Holograficzna sala operacyjna to technologia, która przy wykorzystaniu dowolnych gogli holograficznych pozwala wyświetlać przed oczami lekarza dane medyczne w trakcie prowadzonej przez niego operacji. Jakie możliwości daje to rozwiązanie?
U 34-latki zdiagnozowano chorobę Parkinsona: "Myślałam, że ręka drży mi przez stres"
Choroba Parkinsona zazwyczaj ujawnia się między 40. a 60. rokiem życia. Natomiast u Pani M. wykryto ją w wieku 34 lat. – Przywykliśmy, że dotyka starszych osób, a okazuje się, że wcale tak nie jest – podkreśla w cyklu "Siła jest kobietą".
In vitro krok po kroku. Jakie są wskazania i jak przebiega procedura?
Problem niepłodności dotyka co najmniej 1,5 miliona polskich par każdego roku. Statystyki jasno pokazują, że co piąta para nie może samodzielnie zajść w ciążę w naturalny sposób.
Centrum Kryzysowe dla pacjentów onkologicznych. Jaką pomoc oferuje?
Diagnoza "rak" wywraca do góry nogami nie tylko życie pacjenta, ale również jego bliskich. W takich sytuacjach chorzy nie wiedzą, gdzie szukać informacji nie tylko o samej chorobie, ale i możliwych formach leczenia.
15-letni Krystian walczy o zdrowie. "Ojciec zabrał mu dzieciństwo, a choroba resztę życia"
Codzienność 15-letniego Krystiana i jego mamy wypełniona jest licznymi troskami. Chłopiec zmaga się z mukowiscydozą i innymi problemami zdrowotnymi, przez co nieustannie musi przyjmować leki. Koszty leczenia są bardzo wysokie, a ojciec nastolatka odszedł, pozostawiając po sobie jedynie długi. Z chłopcem i jego mamą rozmawiali reporterzy programu "Uwaga! TVN".
Rozrost endometrium wynika najczęściej z zaburzonej gospodarki hormonalnej organizmu. Zbyt duża ilość estrogenów w połączeniu ze zbyt niską ilością progesteronu może prowadzić do rozrostu błony śluzowej macicy. Schorzenie to występuje najczęściej u kobiet po 55. roku życia. Jest pochodną zmian hormonalnych związanych z przekwitaniem kobiety.