Przełomowe odkrycie naukowców. Tę groźną chorobę rozpozna badanie krwi

GettyImages-926715326
Źródło: Dzień Dobry TVN
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Wczesne zdiagnozowanie schizofrenii pomaga zminimalizować negatywny wpływ choroby na ciało oraz umysł. Do tej pory początkowe objawy zaburzenia były trudne do wykrycia. Teraz może się to zmienić. Amerykańscy naukowcy opracowali test, który ma być skutecznym sposobem na sprawdzenie obecnego nasilenia schizofrenii oraz przyszłego ryzyka jej rozwoju.

Nowe odkrycie naukowców

Naukowcy pod kierownictwem zespołu Indiana University School of Medicine opracowali test, który w prosty sposób pozwala sprawdzić aktualny stopień ciężkości schizofrenii i przyszłe ryzyko wystąpienia choroby. Nieleczona, może nieść za sobą poważne konsekwencje.

- Zwykle objawia się we wczesnej dorosłości w najlepszym okresie życia. Stres i narkotyki, w tym marihuana, są czynnikami przyspieszającymi na tle podatności genetycznej. Nieleczona psychoza prowadzi do kumulujących się szkód biologicznych, społecznych i psychicznych - tłumaczy neurobiolog Alexander Niculescu z Indiana University School of Medicine.

Jak przewidzieć ryzyko schizofrenii?

Badanie krwi opracowane przez naukowców polega na wykryciu w organizmie zmian fizycznych zwanych biomarkerami, które wskazują na psychozę. Badacze wykorzystali dane gromadzone przez lata na temat pacjentów psychiatrycznych, dopasowując objawy takie jak halucynacje i stany urojeniowe do biomarkerów chemicznych we krwi.

Dzięki zebranym informacjom, udało im się odwrócić wnioskowanie i przewidzieć stany schizofrenii oraz przyszłe ryzyko choroby, na podstawie testu krwi. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Molecular Psychiatry".

- Na szczęście, z biologicznego punktu widzenia, niektóre z istniejących leków działają całkiem dobrze, jeśli zostaną wcześnie wprowadzone u odpowiednich pacjentów - stwierdził Alexander Niculescu. Teraz naukowcy chcą sprawdzić, w jaki sposób na biomarkery krwi mogą wpływać inne schorzenia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości