Post to samo zdrowie? Specjalistka rozwiewa wszelkie wątpliwości

Post - czy jest bezpieczny dla zdrowia?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Post leczniczy - sposób na długowieczność
Post leczniczy - sposób na długowieczność
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?

Marta Walczak-Szajba na post zdecydowała się ze względów zdrowotnych. Czy taki sposób odżywiania jest bezpieczny? Jakie korzyści niesie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały pani Marta oraz Dorota Helim-Sobkowiak, lekarz medycyny rodzinnej, dietetyk kliniczny.

Czy post jest bezpieczny?

Marta Walczak-Szajba wyznała, że zawsze była bardzo szczupła. Nie miała problemów z wagą i mogła jeść wszystko. Niestety w pewnym momencie zaczęła mieć problemy ze zdrowiem. - Źle sypiałam, bo jadałam też do późna, potrafił zjeść o 23.00 kanapkę [...] i szłam spać, ten sen nie był jakościowy, organizm i trawił, i spał, więc ani jedno, ani drugie nie spełniało swojej funkcji. Budziłam się zmęczona, niedospana. Pojawiały się bóle brzucha w czasie snu, ale takim najgorszym dla mnie aspektem było to, że po prostu nie miałam energii - powiedziała w Dzień Dobry TVN Marta Walczak-Szajba – stosuje post od 2020 roku.

Organizm człowieka przez tysiące lat był przyzwyczajony do niedoborów. - Byliśmy w niedostatkach, niedoborach żywieniowych, deficytach kalorycznych i organizm musiał się chronić, bronić i utrzymać nas przy życiu. Jesteśmy zaprogramowani do tego, żeby podnosić poziom glukozy, a obecnych czasach jest na odwrót. Jesteśmy w sytuacji szach-mat. To jest trudna dla nas sytuacja, kiedy potrzebujemy wręcz odwrotnie obniżać poziom glukozy i walczyć z tym poziomem cukru w organizmie - tłumaczyła Dorota Helim-Sobkowiak, lekarz medycyny rodzinnej, dietetyk kliniczny.

Jak stosować post?

- Post to jest właśnie element związany z deficytem kalorii, czyli z mniejszą podażą żywienia i mamy czas, kiedy nie jemy i to daje nam możliwość uruchomienia tych mechanizmów ewolucyjnych - wyjaśniała specjalistka.

Warto dodać, że jednym z wariantów postu może być post przerwany. - On jest najbliższy do zrealizowania, czyli rano wstaniemy, zjemy w tym oknie żywieniowym, zamkniemy to okno żywieniowe, zaczyna się wieczór, zaczyna się noc, to jest nam łatwo zrealizować tę przerwę żywieniową, [...], to jest rodzaj postu, ponieważ możemy wydłużać - śpimy 8, 10, 12, 14 godzin po wybudzeniu możemy przedłużyć jeszcze o te kilka godzin, więc łatwo nam zrobić ten post okno żywieniowe 8 godzin i post, czyli przerwa żywieniowa 16 godzin - tłumaczyła specjalistka.

Ekspertka podkreśliła, że na poście korzysta cały organizm. - Jest to niezwykła zdolność naszego organizmu, włączenia takiego organizmu, który się nazywa autofagią, [...], na poziomie komórkowym komórka po 17 godzinach przerwy żywieniowej zaczyna proces oczyszczania, samooczyszczania, warunek jest taki, że my mamy wykorzystane każde źródło energii inne niż glukoza i nie wprowadzamy żadnych pokarmów i wtedy wykorzystujemy inne źródła, czyli tłuszcze - powiedziała nasza rozmówczyni.

Jakie posty stosowała pani Marta? Co się zmieniło, czy poprawił się jej stan zdrowia? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości