Wielki Post

  Wielki Post

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Szymona Hołownię, który zorganizował rekolekcje wielkopostne w Internecie. Dlaczego publicysta nazywa je "bieda rekolekcje"? O czym opowiada w swoich internetowych wystąpieniach? Czy da się przeżyć 40 dni skupienia w Internecie?

  Środą Popielcową rozpoczynamy Wielkie Post. Tego dnia wszystkich chrześcijan obowiązuje ścisły post. Dlaczego pościmy? Czy w innych kręgach kulturowych również się pości? W jaki sposób? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN etnologa Patryka Pawlaczyka.

  Czym, dziś, jest dla nas Wielki Post? Czy podobne okresy wstrzemięźliwości występują w innych religiach, czy są rygorystycznie przestrzegane? O potrzebach duchowych i wymogach religijnych rozmawialiśmy z antropologiem prof. Janem Suligą i aktorką Ewą Ziętek. A Wy, stosujecie się do zasad religijnych?

  Organizowane przez zakonników rekolekcje z dietą św. Hildegardy czy postem Daniela cieszą się sporym powodzeniem, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu. Jak wyglądają takie rekolekcje w Klasztorze Ojców Benedyktynów w Tyńcu? Na czym polega dieta św. Hildegardy? Do Tyńca zabrał nas dziennikarz Dzień Dobry TVN (ojciec) Mateusz Hładki ;-) I do jakich wniosków doszedł Marcin Prokop?

  Tłusty czwartek – ostatni czwartek przed wielkim postem. Ale, by pościć trzeba najpierw się troszkę nagrzeszyć. My zatem grzeszymy. A do grzechu namówiliśmy Darię Ładochę. Muffinowe pączki z sosem toffee i orzechami w miodzie, serowe oponki oraz florentynkę porzeczkową.

  W czasie Wielkiego Postu większość z nas przeżywa okres zadumy nad sobą i światem. Wielki Post znaczy dla każdego coś innego. Każdy przeżywa go odmiennie. Są tacy, którzy powstrzymują się od pewnych zachowań i odmawiają sobie przyjemności . Np. nie korzystają w tym czasie z facebooka, stosują ortodoksyjne diety. A czego odmawiają sobie w czasie Wielkiego Postu nasi goście: Katarzyna Figura, Magdalena Ogórek oraz Agata Rubik. Czy 'brak' może hartować charakter? I na jak długo?