Płukanie ust olejem, określane także jako ssanie oleju, to jeden z najpopularniejszych zabiegów wywodzących się z ajurwedy. Jak należy go poprawnie wykonać? Kto nie powinien tego robić i jakie są przeciwwskazania? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Karolina Szaciłło, specjalistka od zdrowego trybu życia oraz Maciej Szaciłło, ekspert od zdrowego i ekologicznego żywienia.
Jak płukać usta olejem?
Według zwolenników ajurwedy, którzy stosują się do zasad tradycyjnej hinduskiej nauki medycznej, ssanie oleju ma pomagać w oczyszczaniu krwi, wzmacniać i wybielać zęby, ale też usunąć nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Zatem na czym polega płukanie ust olejem?
- Proces polega na tym, że bierzemy łyk oleju zimno tłoczonego i po prostu ssiemy go - powiedział Maciej Szaciłło.
- Każdy z olejów ma swoje właściwości. Olej sezamowy jest rozgrzewający, więc jest super na tę porę roku. Jeśli jesteśmy typem bardziej rozgrzanym, to może być słonecznikowy. A kiedy jest bardzo ciepło, to wówczas tylko olej kokosowy, bo on jest najbardziej ochładzający. O tej porze roku, jeśli będziemy go ssać, to możemy się nabawić różnych problemów z górnymi drogami oddechowymi - wskazała Karolina Szaciłło.
Zanim wlejemy olej do ust, należy oczyścić język. Dlaczego to tak ważne?
- Rano na języku mamy bardzo dużo różnych rzeczy. Można umyć zęby i oczyścić język szczoteczką. Można to zrobić małą łyżeczką. 8-9 razy ściągamy, ale nie wkładamy jej za głęboko, żeby nie mieć odruchu wymiotnego. Albo można użyć specjalnej ściągaczki, można ją zamówić przez Internet. Są dwie szkoły. Pierwsza jest taka, że płuczemy usta olejem, przepłukujemy wodą i myjemy zęby. A druga jest taka, którą my stosujemy, że najpierw czyścimy język ściągaczką, myjemy zęby, wypłukujemy pastę, płuczemy olejem i wypłukujemy go wodą - wyjaśniła specjalistka od zdrowego trybu życia.
Ssanie oleju - zalety i przeciwwskazania
Jakie można czerpać korzyści z tego zabiegu? - Wzmacniamy dziąsła, szkliwo i zęby. Wzmacniamy i oczyszczamy górne drogi oddechowe, głos. Pozbawiamy się zmarszczek w okolicach policzków - wyliczyła Karolina Szaciłło.
Nie każdy może płukać jamę ustną olejem. Dla kogo jest to niewskazane?
- Jeśli mamy odruch wymiotny i nudności, jeśli jesteśmy w ciąży, to nie robimy tego. Jeśli są choroby przewlekłe, jest radioterapia, chemioterapia, to trzeba się skonsultować z lekarzem prowadzącym, bo ilość toksyn w organizmie może być byt duża. Trzeba pytać, rozmawiać, dowiadywać się. Można pójść na konsultację do lekarza ajurwedyjskiego. To są lekarze, którzy kończą medycynę, ale mają specjalizację w dziedzinie ajurwedy - wyjaśniła nasza gościni.
Maciej Szaciłło zaprezentował, jak odpowiednio ssać olej. Czy tę metodę mogą stosować dzieci? Tego dowiesz się z materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ruch poprawia działanie mózgu. "Nasze mięśnie nie są same z siebie zbyt mądre"
- Ma 86 lat i przebiegła niejeden maraton. "Ruszaj się, bo zardzewiejesz!"
- Ziemniaki i pomidory mogą być trujące. Kiedy na nie uważać? "Są przypadki śmiertelne
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East New