Jak ruch wpływa na pracę naszego mózgu?
Ruch zaczyna się w mózgu. - Nasze mięśnie nie są same z siebie zbyt mądre czy inteligentne. Bez konkretnych sygnałów z układu nerwowego nie są w stanie nic zrobić. Wyobraźmy sobie w takim razie, że kiedy trenujemy koordynację, to trenujemy właśnie nasz układ nerwowy, bardziej niż nasz układ mięśniowy - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Alicja Puścian, neuronaukowczyni. Jak dodała, nie jesteśmy w stanie funkcjonować bez ruchu.
- Mózg, tak jak każdy organ, musi być dobrze odżywiony, a ruch pobudza nasze krążenie, pobudza oddychanie. Wtedy, kiedy polepszamy krążenie, pobudzamy odżywianie wszystkich naszych organów - wyjaśniła specjalistka.
Czy ruch pomaga walczyć z chorobą?
Anna Puślecka, dziennikarka i producentka wydarzeń wyznała, że od zawsze była aktywna, jednak choroba nowotworowa troszkę to przerwała.
- Wtedy dziewczyny, które mi pomagały podczas choroby i były moimi przewodniczkami czy lekarze niektórzy mówili, że ruch jest bardzo, bardzo ważny podczas choroby i leczenia - wspominała. W czasie walki z chorobą ćwiczyła pilates.
- Moja instruktorka wiedziała, że choruję i dostosowywała ćwiczenia do mojego samopoczucia - dodała nasza gościni.
Co się dzieje w naszym mózgu, kiedy się ruszamy? Jak dużo powinniśmy się ruszać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ma 86 lat i przebiegła niejeden maraton. "Ruszaj się, bo zardzewiejesz!"
- Pole dance w studiu Dzień Dobry TVN. Zobacz, jak poradziły sobie nasze prowadzące
- Masz obolałe nogi po nartach? Sięgnij po piłkę tenisową
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News