aktywność fizyczna

  aktywność fizyczna

  Wybór deskorolki to wynik umiejętności, ale też stylu jazdy, w kierunku którego będziemy podążać. Pośród dostępnych modeli są te przeznaczone do jazdy miejskiej, jak i deskorolki freestyle, umożliwiające wykonywanie akrobacji. Różnią się od siebie wielkością, ilością kół i materiałem, z którego zostały wykonane. Jakie są rodzaje deskorolek i do jakiej jazdy służą poszczególne modele?

  Indywidualnie dopasowana dieta i sposób żywienia w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki badaniom nutrigenetycznym możemy wykorzystać własne skłonności genetyczne dotyczące odżywiania i aktywności fizycznej.

  Każdemu zdarza się gorszy dzień i chce zrezygnować z zaplanowanych wcześniej ćwiczeń. Jeśli sobie na to pozwolimy, możemy zacząć rezygnować z kolejnych treningów, a ostatecznie przestać ćwiczyć. Najważniejsze w takich momentach jest przezwyciężenie tymczasowego kryzysu i odpowiednia motywacja do ćwiczeń. Jak sprawić, by chciało nam się trenować?

  Zumba to typ treningu, który staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Powodem tego zainteresowania jest fakt, że łączy ona taniec z treningiem odchudzającym. Zumba fitness to prosty sposób na wysmuklenie sylwetki i poprawienie samopoczucia.

  Joga ashtanga jest dynamicznym rodzajem hatha-jogi. Dosłownie oznacza "jogę o ośmiu kończynach". Ćwiczenia w jodze ashtandze wykonuje się powoli i płynnie, niemal jak podczas tańca, jednak są one wymagające dla praktykujących. Wykorzystywane asany są przeznaczone raczej dla osób doświadczonych w jodze, o dużej elastyczności. Wykonywane są w określonym porządku.

  Spacer farmera to jeden z głównych rodzajów ćwiczeń zalecanych osobom, które chcą wzmocnić przede wszystkim swój korpus. Warto jednak wiedzieć, że wpływa również na inne partie ciała. Jak poprawnie wykonywać spacer farmera i jakich efektów można się spodziewać?

  Dzieci zwykle uczą się i czytają, siedząc przy biurku w jednej pozycji. Jednak z najnowszych badań wynika, że aktywność fizyczna może mieć korzystny wpływ np. na przyswajanie nowych słówek. Uczniowie, którzy chodzili na basen, byli lepsi w testach sprawdzających wiedzę.

  Przyjęło się, że 10 tysięcy kroków to zalecana dawka ruchu, który powinniśmy wykonywać na co dzień. Jednak czy dla każdego taka liczba będzie odpowiednia? Ortopeda wskazuje, że aktywność fizyczna musi być dostosowana indywidualnie i nie ma jednej sztywnej reguły.

  Rower staje się coraz popularniejszym środkiem transportu. Spora grupa ludzi w trosce o zdrowie, ale i o środowisko, zamienia cztery kółka na jednoślad. Przybywa też miast, które robią wszystko, aby zachęcić mieszkańców do jazdy na rowerze. Poznaj 20 miejsc, po których jeździ się najlepiej.

  15 czerwca świętujemy Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy, z jakimi borykają się starsi ludzie. My postanowiliśmy przypomnieć, jak ważna dla seniorów jest aktywność fizyczna. O treningu dla osób chorych na Parkinsona opowiedzieli nam Wojciech Wiertel, trener sportów walki oraz Lidka Wiśniewska, uczestniczka zajęć Rock Steady Boxing.

  Justyna Kowalczyk-Tekieli ogłosiła, że ona i jej mąż Kacper Tekieli spodziewają się dziecka. Dla biegaczki narciarskiej na razie nie oznacza to odczuwalnej zmiany trybu życia. Przynajmniej nie w kwestii aktywności fizycznej. Czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata w biegach narciarskich wkłada dużo wysiłku w utrzymanie kondycji i wzbudza tym kontrowersje. Jak uzasadnia swoją decyzję?

  Życie bez muzyki byłoby po prostu nudne i smutne. Ulubiona piosenka już od samego rana potrafi przysłowiowo "zrobić nam dzień", a pobudzający singiel dodaje energii i motywacji do treningu. Jednak prawdziwi maniacy dobrych brzmień wiedzą, że istotny jest nie tylko repertuar, ale także jego jakoś. Tu kluczową rolę odgrywają słuchawki. Jak odpowiednio je dobrać, aby służyły nam przez wiele godzin podczas codziennych obowiązków, a także sprawdziły się w czasie aktywności na świeżym powietrzu, czy wakacyjnego urlopu?

  Pandemia dała się we znaki, a osoby po przebytej chorobie narzekają na problemy z wydolnością organizmu. Jak poprawić kondycję i przygotować się do powrotu na salę treningową? Ćwiczenia na butach z amortyzatorami znacznie poprawiają funkcjonowanie i wydolność naszego ciała, a do tego są bezpieczne dla stawów. O szczegółach opowiedziała nam Ada Krzemińska, instruktorka fitness, która przekonała do podskoków nasze prowadzące.

  Psi fitness raczej kojarzy się z bieganiem po parku czy lesie i aportowaniem patyka. Tymczasem np. w Warszawie są specjalne miejsca, w których pupil może zrobić porządny trening. Jak wyglądają zajęcia fitness dla psów i dlaczego zwierzak powinien na nie chodzić? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Justyną Piesiewicz, szkoleniowcem i instruktorką psiego fitnessu.