mózg

  W szczecińskim szpitalu "Zdroje" przeprowadzono zabieg wszczepienia elektrod do mózgu. Ma to pomóc w leczeniu 16-letniego pacjenta chorego na padaczkę lekooporną. Zabieg ten jest niezwykle rzadki, również na świecie. Na czym polega i kiedy się go wykonuje?

  "Jedzenie jest paliwem dla całego organizmu".

  Co zrobić, żeby poruszyć szare komórki już od pierwszego poniedziałku po wakacjach? Trzeba dobrze jeść. W kuchni Dzień Dobry TVN Piotr Kucharski przygotował dania, które powodują, że mózg działa na wyższych obrotach. Sprawdź przepisy na kremowy sernik na orzechowym spodzie, krem z pieczonych pomidorów z pulpecikami oraz pieczone ziemniaki z halibutem i awokado.

  Intensywna praca umysłowa stanowi obciążenie dla organizmu i może okazać się równie wyczerpująca, jak wysiłek fizyczny. Udowadniają to badania przeprowadzone przez specjalistów z paryskiego Szpitala Uniwersyteckiego Salpêtrière. To ważne odkrycie, które może być pomocne w diagnozowaniu wypalenia zawodowego.

  Nocny wypoczynek ma niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, w tym także na kondycję jego mózgu. Naukowcy z University of Maryland odkryli, że niedobory snu u najmłodszych mogą prowadzić do poważnych szkód.

  Podział zmysłów został stworzony przez Arystotelesa. To on ustalił i nazwał podstawowe zmysły ludzkie, które odpowiedzialne są za odbieranie bodźców z zewnątrz.

  Czy wszystko to, co widzimy, na pewno istnieje? Czy zmysł wzroku, któremu tak bardzo ufamy, na pewno jest tak doskonały, jak sądzimy? Wszystkie te pytania pojawiają się, kiedy spotykamy się z iluzjami, zwłaszcza takimi, jak efekt Troxlera.

  Dean Burnett jest cenionym neurobiologiem oraz autorem bestsellera „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić”. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o nowej książce, która w całości dedykowana jest zdrowiu psychicznemu. Porusza w niej także temat logiki psychiki. Co znaczy to sformułowanie?

  Ludzki mózg - podobnie, jak mięśnie - można trenować. Jedną z metod, która go rozwija jest neurofeedback. Na czym polega? Kiedy się go wykorzystuje? O tym w Dzień Dobry TVN powiedziała ekspertka, Kamila Orlińska.

  Dlaczego niektórzy z nas świetnie zapamiętują ważne daty, takie jak np. urodziny czy imieniny bliskich, a innym sprawia to niezwykłą trudność?

  Neurokognitywistyka to nauka łącząca psychologię, neurobiologię i neuropsychologię. Nazywana jest nauką o umyśle. Poszukuje podłoża różnych procesów poznawczych i psychicznych, które zachodzą u człowieka. Studia z zakresu kognitywistyki zapewniają wiedzę na temat nauk społecznych i ścisłych, ponieważ są to studia interdyscyplinarne.

  Etycy alarmują: "To kwestionuje nasze wyobrażenia o tym, kiedy następuje śmierć".

  "Ma prozdrowotne działanie".

  Specjaliści z jednego z amerykańskich uniwersytetów przeprowadzili badania dotyczące wpływu wykształcenia na sprawność umysłową i funkcje poznawcze. Okazało się, że nauka ma istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Wyniki testów przeprowadzonych w grupie kobiet po 75. roku życia pozwoliły ekspertom wysnuć ciekawe wnioski na temat zależności pomiędzy poszerzaniem wiedzy a ryzykiem występowania objawów demencji.

  Afazja czuciowa polega na utracie umiejętności rozumienia języka zarówno mówionego, jak i pisanego (afazja semantyczna współwystępuje z afazją czuciową). Uszkodzenia odpowiednich obszarów mózgu odpowiedzialnych za kompetencje językowe prowadzą do nieodwracalnych zmian.

  Iloraz inteligencji, czyli tzw. IQ to termin dobrze znany. Jednak same jego wartości często niewiele mówią, w jego ocenie ważna jest bowiem skala. Iloraz inteligencji ma również pewne normy, dlatego jego ustalenie u dziecka może pomóc w zrozumieniu np. jego kłopotów z nauką.

  Jaką ilość alkoholu spożywać, by uniknąć przykrych konsekwencji? Profesor Mariusz Jędrzejko, ekspert w dziedzinie uzależnień zdradza, czy tzw. bezpieczna dawka w ogóle istnieje.

  O której prowadzące wstają do pracy w Dzień Dobry TVN?

  Pojawia się mimowolnie. Często towarzyszy słuchaniu muzyki i wywołuje przyjemne odczucia. ASMR, bo o tym mowa, może mieć szersze zastosowanie, niż dotychczas sądzono. To światełko w tunelu dla wielu ludzi. Sprawdź, czym jest orgazm mózgu.

  Jeżeli chcesz łatwiej koncentrować się podczas służbowych spotkań czy szybciej zapamiętywać informacje, możesz to osiągnąć w łatwy sposób. Jakie zadania musisz w tym celu wykonać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała lekarka Kaja Nordengen.

  "Czas jest najważniejszy".

  Déjà vu to zjawisko polegające na tym, że wydaje się nam, iż już coś kiedyś widzieliśmy i już coś się kiedyś wydarzyło. Przez wielu uznawane jest za zjawisko paranormalne. Niektórzy interpretują je jako oznakę drugiego życia lub telepatii. Jak się okazuje, specjaliści z różnych dziedzin mają odmienne opinie na temat déjà vu. Co to jest i skąd ono się bierze?

  Wiemy, że jest dla nas niezbędna i że ma związek z wieloma procesami odbywającymi się w naszym organizmie. Ale czy jesteśmy świadomi, za co tak naprawdę odpowiada i czym może skutkować jej niedobór?

  Jowita Chłoń jest pedagogiem oraz trenerem szybkiego czytania i technik pamięciowych. 600-stronnicową powieść pochłonie w ok. 2 godziny, a całą trylogię w jeden dzień. Jak to możliwe? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  W wielu miejscach na świecie surowe rodzicielstwo jest na porządku dziennym. Tymczasem, zdaniem badaczy z Uniwersytetu Stanforda, regularne podnoszenie głosu, potrząsanie czy bicie negatywnie wpływają na rozwój mózgu najmłodszych.

  Mózg to nasze centrum dowodzenia. To on kontroluje pracę całego organizmu, reguluje wydzielanie hormonów, a także działanie poszczególnych narządów. Z okazji Światowego Dnia Mózgu podpowiadamy, co jeść i pić, aby umysł działał jak najlepiej.

  Niemal od początku pandemii wiadomo, że koronawirus sieje spustoszenie nie tylko w układzie oddechowym, ale również nerwowym. Ostatnie badania ujawniły znaczne uszkodzenia mózgu u pacjentów zmarłych na COVID-19. Co więcej – okazało się, że zmiany wcale nie są podobne do tych wywołanych przez brak tlenu, tylko przypominają stan po ciężkim udarze. Jak to możliwe?

  Coraz częściej słyszymy o powikłaniach neurologicznych i tzw. "długim ogonie" u osób, które przeszły COVID-19. U niektórych pacjentów takie objawy utrzymują się jeszcze długo po ustąpieniu infekcji. Sugeruje to, że SARS-CoV-2 może mieć trwały wpływ na pracę wielu narządów, także mózgu. Naukowcy wiedzą już, w jaki sposób wirus sprzyja rozwojowi problemów neurologicznych.

  Dr Michał Kucewicz to neurobiolog, który wrócił do Polski po 12 latach spędzonych w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Studiował na Uniwersytecie w Cambridge i pracował w klinice Mayo w Minnesocie. Teraz opracowuje technologię, która ma pomóc pacjentom z epilepsją oraz chorobą Alzheimera i Parkinsona. O elektrycznym stymulowaniu mózgu opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Mózg to główne centrum dowodzenia naszego organizmu. Choć odpowiada za najważniejsze procesy, które zachodzą w ludzkim ciele, to nie zawsze działa idealnie. Dlaczego umysł czasem płata nam figle? W Dzień Dobry TVN - z okazji Europejskiego Dnia Mózgu - rozmawialiśmy na ten temat z Urszulą Dąbrowską, biolożką, dziennikarką, pisarką i popularyzatorką nauki.