Przekaz podprogowy jest oddziaływaniem na ludzki mózg informacji, której istnienia nie mamy świadomości.
Co odkryli francuscy naukowcy?
Może negatywnie wpływać na ludzkie zachowania i procesy poznawcze.
Ciało małego dziecka jest jeszcze bardzo delikatne. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że mocne potrząsane czy szarpanie malca pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje. Do czego może to doprowadzić? O tzw. syndromie dziecka potrząsanego w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl opowiedziała dr Joanna Puskarz-Gąsowska, pediatra ze Szpitala Karowa.
Pamięć autobiograficzna odpowiada za wspomnienia człowieka i wiedzę o jego przeszłości.
Adam Piątkowski, mąż jednej z chorych, opowiedział o codzienności związanej z tą chorobą. Naszym gościem była też Paulina Wójtowicz, dziennikarka medyczna, która postanowiła spisać opowieści osób opiekujących się chorymi.
Cześć z nas po urlopie ma wrażenie, że pracuje na spowolnionych obrotach. Takie przekonanie pojawia się także wtedy, gdy np. od dłuższego czasu siedzimy przed komputerem. W jaki sposób możemy pobudzić nasz mózg? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Marta Jachym-Raczyńska, dietetyczka oraz Paweł Raczyński, trener personalny.
Lekarze zdiagnozowali u Mikołaja zespół Pfeiffera. Charakteryzuje się on przedwczesnym zrośnięciem szwów czaszkowo-twarzowych. Sprawia to, że kości czaszki przestają rosnąć, a twarz ulega deformacji.
Ceniony reżyser opowiedział o swoim stanie zdrowia.
O szczegółach opowiedział w Dzień Dobry TVN dr inż. Adam Mirek, popularyzator nauk.
Czy w rzeczywistości można telepatycznie przekazać wiadomość komuś ze swojego otoczenia?
Czym jest amnezja? W Dzień Dobry TVN wyjaśniał to psychiatra Michał Ring.
"Usłyszałem, że do końca życia może być w stanie wegetatywnym"
Tasiemiec to pasożyt, który - jeśli przedostanie się do organizmu człowieka - może zagnieździć się w dowolnym organie. U 52-letniego Amerykanina larwy tasiemca znaleziono w mózgu. Z ich powodu mężczyzna cierpiał na silne bóle głowy.
Codzienne przyjmowanie pewnego rodzaju suplementów może nie tylko pozytywnie wpływać na pracę jelit, ale również i mózgu. Badacze z King's College w Londynie po przeprowadzeniu badania na bliźniakach wyciągnęli optymistyczne wnioski. Jakie?
Neurobiolożka zaprezentowała m.in. ćwiczenie "kapturka-myśliciela".
Dziewczynka przeszła skomplikowaną operację mózgu.
Dlaczego mózg płata nam figle?
"Badania dosyć konsekwentnie pokazują".
"Warto zaufać podświadomości"
"Nasze mięśnie nie są same z siebie zbyt mądre"
Dostawanie prezentów sprawia nam ogromną przyjemność. Czy tak samo jest z ich dawaniem? Jakie obszary uruchamiają się wtedy w naszych mózgach? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Kamil Zieliński, psycholog.
To, co nas otacza, ma ogromny wpływ na działanie naszego mózgu. Co więcej, widok ze szpitalnego okna sprawia, że pacjenci szybciej wracają do zdrowia. Jak to działa? W jaki sposób oddziałuje na nas przestrzeń, w której przebywamy i funkcjonujemy?
Jak i gdzie zaczyna się umieranie ludzkiego mózgu? Do tej pory naukowcy nie potrafili odpowiedzieć na to pytanie. Najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów z Francji rzucają więcej światła na tę kwestię.
29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu. Najnowsze badania pokazują, że liczba osób, u których on wystąpi, będzie rosła. Co gorsza, schorzenie coraz częściej dotyka młodych ludzi.
Elon Musk pracuje nad kontrowersyjnym projektem. Chodzi o Neuralink, czyli wszczepialny do mózgu implant. Przedtem testowano go na zwierzętach, teraz badaniom chce poddać ludzi.
Dr Joanna Podgórska kocha neuronaukę. Jej podcasty i profil na Instagramie, w których popularyzuje wiedzę o mózgu, cieszą się dużą popularnością. Swoich widzów przekonuje łatwością mówienia o skomplikowanych procesach.
Uszkodzenia w mózgu spowodowane udarem czy urazem można naprawić. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Specjaliści są zdania, że pomoże im w tym drukarka 3D.
Brain food może być przetłumaczone jako jedzenie dobre dla mózgu. Sprawdź, co wspomaga pracę tego organu.
Nowa analiza badawcza rzuca światło dzienne na to, co się dzieje z ludzkim mózgiem tuż przed śmiercią.