29 stycznia w kalendarzu świąt nietypowych to Dzień Składanki i Łamigłówki oraz Międzynarodowy Dzień Puzzli. To idealna okazja, by przypomnieć, jak ważna jest ciągła stymulacja mózgu.
Choroba Alzheimera to schorzenie neurodegeneracyjne. Do jego najbardziej typowych objawów należą problemy z pamięcią, dezorientacja czy trudności z wykonywaniem codziennych, najprostszych czynności.
Muzyki słuchamy w domu, w samochodzie, a nawet w autobusie. Kontakt z nią zazwyczaj sprawia nam przyjemność. Co się dzieje w naszych mózgach, gdy mamy styczność z muzyką? Czy reszta naszego ciała też na nią reaguje? Jakie procesy zachodzą w nas, gdy słuchamy ulubionego utworu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr Adam Mirek, popularyzator nauki
Ciało małego dziecka jest jeszcze bardzo delikatne. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że mocne potrząsane czy szarpanie malca pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje. Do czego może to doprowadzić? O tzw. syndromie dziecka potrząsanego w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl opowiedziała dr Joanna Puskarz-Gąsowska, pediatra ze Szpitala Karowa.
Adam Piątkowski, mąż jednej z chorych, opowiedział o codzienności związanej z tą chorobą. Naszym gościem była też Paulina Wójtowicz, dziennikarka medyczna, która postanowiła spisać opowieści osób opiekujących się chorymi.
Cześć z nas po urlopie ma wrażenie, że pracuje na spowolnionych obrotach. Takie przekonanie pojawia się także wtedy, gdy np. od dłuższego czasu siedzimy przed komputerem. W jaki sposób możemy pobudzić nasz mózg? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Marta Jachym-Raczyńska, dietetyczka oraz Paweł Raczyński, trener personalny.
Lekarze zdiagnozowali u Mikołaja zespół Pfeiffera. Charakteryzuje się on przedwczesnym zrośnięciem szwów czaszkowo-twarzowych. Sprawia to, że kości czaszki przestają rosnąć, a twarz ulega deformacji.
Tasiemiec to pasożyt, który - jeśli przedostanie się do organizmu człowieka - może zagnieździć się w dowolnym organie. U 52-letniego Amerykanina larwy tasiemca znaleziono w mózgu. Z ich powodu mężczyzna cierpiał na silne bóle głowy.
Codzienne przyjmowanie pewnego rodzaju suplementów może nie tylko pozytywnie wpływać na pracę jelit, ale również i mózgu. Badacze z King's College w Londynie po przeprowadzeniu badania na bliźniakach wyciągnęli optymistyczne wnioski. Jakie?
Dostawanie prezentów sprawia nam ogromną przyjemność. Czy tak samo jest z ich dawaniem? Jakie obszary uruchamiają się wtedy w naszych mózgach? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Kamil Zieliński, psycholog.
To, co nas otacza, ma ogromny wpływ na działanie naszego mózgu. Co więcej, widok ze szpitalnego okna sprawia, że pacjenci szybciej wracają do zdrowia. Jak to działa? W jaki sposób oddziałuje na nas przestrzeń, w której przebywamy i funkcjonujemy?
Jak i gdzie zaczyna się umieranie ludzkiego mózgu? Do tej pory naukowcy nie potrafili odpowiedzieć na to pytanie. Najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów z Francji rzucają więcej światła na tę kwestię.
29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu. Najnowsze badania pokazują, że liczba osób, u których on wystąpi, będzie rosła. Co gorsza, schorzenie coraz częściej dotyka młodych ludzi.