W przypadku psów domowych większy mózg nie idzie w parze z inteligencją. Pokazuje to nowe badanie przeprowadzone przez naukowców we Francji. Eksperci z Uniwersytetu w Montpellier przeanalizowali ponad 170 popularnych ras. Do jakich wniosków doszli?
Inteligentne rasy psów. Odkrycie naukowców
Francuscy naukowcy odkryli, że rasy o mniejszych mózgach najlepiej reagują na trening i mają dobrą pamięć krótkotrwałą. Tymczasem rasy z większymi mózgami charakteryzują się zachowaniami agresywnymi, zdecydowanie częściej poszukują uwagi i mają skłonności od lęku separacyjnego.
Co ciekawe, eksperci, mówiąc o "dużych" i "małych" rozmiarach mózgu psów, mają na myśli jego wielkość w stosunku do całkowitej wielkości ciała. Zatem mała rasa, taka jak chihuahua, często ma "duży" , a doberman czy dog niemiecki - "mały" mózg.
Korzystając z tej reguły, badacze zmierzyli 1682 czaszki dorosłych psów, w sumie 172 różnych ras, zwracając uwagę na "względną objętość wewnątrzczaszkową" (REV), czyli rozmiar mózgu w stosunku do całkowitego rozmiaru ciała. Co odkryli?
Wielkość mózgu a inteligencja
Naukowcy zauważyli, że duże retrievery, rottweilery czy husky – miały najmniejszy względny rozmiaru ciała mózg, co przekłada się na wyższe zdolności poznawcze i większą siłę intelektualną.
Rasy małe, tzw. "kieszonkowe" - pomeranian czy chihuahua mają największy względny rozmiaru ciała mózg, jednak wbrew pozorom nie tak dobrze rozwinięty jak u poprzedników. Czworonogi te są więc mniej inteligentne od poprzedników.
Jak to możliwe? Zdaniem naukowców prawdopodobnie mózgi większych psów "zajmują bardziej zwartą przestrzeń", co doprowadziło do lepszego funkcjonowania poznawczego.
Najbardziej inteligentne psy - lista:
- psy pracujące: rottweiler, husky syberyjski, mastif pirenejski, aporter, sznaucer
- psy sportowe: wyżeł brytyjski, beagle, spaniel, wyżeł weimarski
Do grupy najmniej inteligentnej zakwalifikowano natomiast rasy: pomeranian, chihuahua, yorkshire terrier, shih tzu i mops.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zbierają sierść zwierząt i robią z niej maty. Po co? "Projekt początkowo szokuje ludzi"
- Jak pozbyć się niechcianych kłaczków zwierząt? Sprawdzone metody
- Badanie sierści zwierząt pozwala uniknąć groźnych chorób? "Możemy odpowiednio wcześnie zareagować"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/GettyImages