Animal Helper to aplikacja, którą można porównać do numeru alarmowego 112. Projekt działa od roku i w tym czasie dzięki czujności użytkowników i przekazaniu spraw odpowiednim służbom udało się pomóc tysiącom zwierzaków, które ucierpiały w wypadkach, były ofiarami zaniedbywania przez właścicieli, czy znalazły się w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Dalsze istnienie aplikacji może wesprzeć każdy z nas.
Animal Helper - jak działa?
Najlepszym dowodem na to, jak ważne jest istnienie aplikacji, są historie zwierząt ocalonych dzięki Animal Helper. Grzegorz Zaleski, pracownik schroniska "Promyk" w Gdańsku, przedstawił nam Zosię, ostatnią psinkę z rozbitej niedawno pseudohodowli na Oruni. - Rozbitej tylko dzięki działaniu wszystkich instytucji - Animal Helper, straż miejska, schronisko, policja i dobrzy ludzie, dobrej woli - mówił.
- To jest ostrzeżenie dla wszystkich, którzy myślą, że kupią tanio rasowego psa, żeby się zastanowili, skąd on tak naprawdę jest - dodał.
Grzegorz Zaleski podkreślił, że wszystkie akcje rozbijania pseudohodowli wiążą się z ogromnymi emocjami, a sceny z interwencji zostają na zawsze w głowach ich uczestników. Działanie mogłoby nie przyjść, gdyby nie zawiadomienie w aplikacji Animal Helper.
Często ludzie sygnalizują służbom i wolontariuszom istnienie pseudohodowli anonimowo. Dlaczego? - Ponieważ takie pseudohodowle, pseudowalki to nie są sympatyczni, mili ludzie, którzy jeżeli już tak traktują zwierzęta, to też mogą kogoś potraktować nieprzyjemnie, jako osobę empatyczną - tłumaczył Zaleski.
Aplikacja, która ratuje zwierzęta
Animal Helper to projekt społeczny, który został stworzony przez stand-upera Adama Van Bendlera i biegłego sądowego Pawła Geberta. Ich aplikacja obsługuje obecnie 8 województw. Z kamerami Dzień Dobry TVN udaliśmy się do ich siedziby.
- To jest właśnie nasza centrala połączeń, w której całodobowo przyjmujemy zgłoszenia od użytkowników aplikacji Animal Helper. Mamy trzyzmianowy system pracy, więc są pełne ręce roboty - mówił Adam Van Bendler.
- Znaczną część zgłoszeń przyjmujemy za pośrednictwem aplikacji, gdzie dzięki dokładnie wskazaniu, dokładnej lokalizacji czy też przesłaniu zdjęć i filmów jesteśmy w stanie często skutecznie zareagować - dodał Paweł Gebert.
Jak można wesprzeć dalsze działanie Animal Helper? Więcej informacji tutaj.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polak, który pokochał Ghanę. Jak to możliwe, że otrzymał tam tytuł książęcy?
- Jak emigrantom żyje się w Polsce? Michel Moran: "Coraz mniej czuję się Francuzem"
- Co warto zobaczyć w Brnie? Atrakcje i ciekawostki
Autor: Michalina Kobla
Reporter: Agata Zjawińska
Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ Anadolu / Contributor