Pointer na tle innych ras wyróżnia się elegancją, szczupłą sylwetką i przyjacielskim charakterem.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Ciekawostki o zwierzętach
Choć został stworzony jako pies pracujący, który jest niezwykle pomocny podczas akcji ratunkowych czy polowań na ptactwo, coraz więcej osób decyduje się na adopcję przedstawiciela rasy w roli towarzysza rodziny. Szczeniaki pointerów już od najmłodszych lat są niezwykle aktywne i odważne, chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Pointery to dobrzy kompani osób uwielbiających aktywność fizyczną.
Pointer angielski – dla kogo ta rasa jest odpowiednia?
Charakter pointerów i ich wrodzone instynkty sprawiają, że nie są to zwierzęta odpowiednie dla każdego. Nawet te czworonogi, które nie będą miały okazji sprawdzić się w roli psów pracujących, potrzebują odpowiednich właścicieli. Opiekunami pointerów mogą być zarówno osoby samotne, jak i duże rodziny z małymi dziećmi, jednak zawsze muszą to być ludzie prowadzące aktywny tryb życia.
Pointery dobrze dogadują się z innymi pupilami domowymi, są w stosunku do nich tolerancyjne i łagodne. Mają jednak duże wymagania wobec przestrzeni, w której żyją – pointery nie powinny być trzymane w mieszkaniu, ponieważ do prawidłowego rozwoju i szczęścia potrzebują dużego ogrodu, odpowiedniego miejsca do wybiegania się.
Pointer: tresura i wychowanie
Pointer to stworzenie, które wyjątkowo szybko się uczy. Jest bystry i sprytny, łatwo opanowuje nowe komendy i sztuczki, wymaga jednak odpowiedniego podejścia. Został stworzony jako pies pracujący, nic więc dziwnego, że nie sprawdzają się w jego przypadku techniki wychowania i szkolenia, które stosuje się w przypadku typowych kanapowców. Pointer angielski wyróżnia się mocnym węchem oraz dobrą pamięcią, dlatego wystarczy odrobina poświęcenia i cierpliwości, aby wychować go na posłusznego psa i wiernego przyjaciela rodziny.
Przedstawiciele tej rasy uwielbiają zadania i naukę poprzez wykonywanie różnorodnych poleceń. Warto zapewnić zwierzętom ciekawe zabawy, dzięki którym będą one mogły spożytkować swój intelekt, wytrzymałość i upór w dążeniu do celu.
Ambicja pointerów przydaje się głównie w przypadku pupili, które są wychowywane po to, aby w przyszłości mogły zajmować się psimi sportami albo pomagały w poszukiwaniach osób zaginionych w górach.
Podczas tresury pointerów niezwykle ważne jest stanowcze, a przy tym spokojne i łagodne nastawienie. Psy chętnie współpracują z człowiekiem, jednak muszą czuć się bezpieczne – krzykiem czy karami cielesnymi nic się nie zdziała.
Charakter i usposobienie pointera angielskiego
Pointer charakteryzuje się dużą inteligencją, jest niezwykle wrażliwy i łagodny w stosunku do ludzi. Podobnie jak inne wyżły, wyróżnia się dużą wytrzymałością i odpornością, jest ciekawy świata i dobrze radzi sobie nawet w trudnych warunkach. Nieodpowiednio traktowany zamyka się w sobie i staje się nieufny, dlatego tak ważne jest łagodne podejście właściciela i wyrozumiałość. Szczenięta już od najmłodszych lat mogą być poddawane tresurze, ponieważ na tle innych ras dojrzewają niezwykle szybko.
Pies pointer – jak powinna wyglądać jego pielęgnacja?
Pies pointer jest niezwykle mało wymagający, jeśli chodzi o pielęgnację. Właściciel powinien oczywiście zwracać uwagę na takie rzeczy jak stan uzębienia, uszy oraz oczy zwierzęcia, a w razie zauważenia niepokojących objawów od razu zareagować i udać się z pupilem do weterynarza.
Na co dzień jednak pointery nie potrzebują zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy raz na jakiś czas wyczesać martwy włos szczotką, a w okresie linienia częstotliwość zabiegów należy dopasować do potrzeb danego zwierzęcia. Zaleca się również regularne, jednak nie bardzo częste kąpiele pointerów. Jeśli zwierzę nie będzie się zbyt brudziło na spacerach, wystarczy wykąpać je raz w miesiącu lub nawet rzadziej.
Zdrowie i choroby pointerów
Pointery zaliczane są do dużych ras psów. Podobnie jak inne zwierzęta należące do tej kategorii mogą mieć problemy związane ze stawami. Najczęściej spotykana choroba u pointerów angielskich to dysplazja stawów biodrowych. U niektórych osobników występują także schorzenia oczu, m.in. zaćma. Wśród przedstawicieli rasy odnotowuje się też przypadki wrodzonych problemów z sercem. Niezwykle wrażliwa i podatna na choroby jest również skóra czworonoga – pointery dość często cierpią na zapalenie mieszków włosowych oraz alergie i podrażnienia.
Zobacz także:
- Jaki ma charakter pies rasy chart angielski whippet? Ile kosztuje?
- Psy wykorzystywane są do nielegalnych polowań. "Panuje takie chore przekonanie, że głodny chart będzie szybciej biegał"
- Masz psa tej rasy, ale nie uzyskałeś wcześniej pozwolenia? Możesz trafić do więzienia
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Tom Werner/Getty Images