Jaki ma charakter pies rasy chart angielski whippet? Ile kosztuje?

chart angielski whippet
Chart angielski whippet - Jaki ma charakter pies tej rasy? Ile kosztuje?
Źródło: Capuski/GettyImages
Niezwykły wygląd whippeta w połączeniu z jego sprytem i zwinnością znalazły wielbicieli na całym świecie. Choć ojczyzną chartów angielskich jest Wielka Brytania, hodowle tych psów są także w Polsce. Zastanawiasz się nad adopcją szczeniaka? Poznaj charakter i wymagania pielęgnacyjne whippetów.

Angielski whippet jest stosunkowo nową rasą, zaliczaną do grupy chartów. Jego niecodzienny wygląd, niewielkie rozmiary i łagodne usposobienie podbijają serca zarówno początkujących, jak i doświadczonych właścicieli czworonogów na całym świecie. Whippety są, przede wszystkim, psami myśliwskimi i wyścigowymi, jednak coraz częściej trafiają również do zwykłych domów, gdzie sprawdzają się jako zwierzaki do towarzystwa. Nadają się do większości rodzin – zarówno tych z małymi dziećmi, jak i tych, które lubią aktywny wypoczynek i często spędzają czas na świeżym powietrzu. Zanim zdecydujesz się na adopcję szczeniaka, zobacz, co wyróżnia whippety na tle innych ras, jak należy o nie dbać i je wychowywać.

Chart angielski – historia powstania rasy whippet

Whippety należą do grupy chartów – rasy o niezwykle długiej historii. Istnieją dowody, że ich przodkowie żyli już w czasach faraonów. Charty angielskie nie są jednak rasą aż tak starą, uznaje się, że jej pierwsi przedstawiciele pojawili się dopiero w XIX wieku na terenie południowej Szkocji oraz północnej Anglii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wszystko o psach

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak budować relację między psem a dzieckiem?
Jak budować relację między psem a dzieckiem?
Gdy pies jest żarłokiem
Gdy pies jest żarłokiem
Jak rozmawiać z psem – fiksacja na jedzenie
Jak rozmawiać z psem – fiksacja na jedzenie
Psi seniorzy w schroniskach - napisy
Psi seniorzy w schroniskach - napisy
Kilogramy skracają życie. Co trzeci pies w Polsce ma nadwagę
Kilogramy skracają życie. Co trzeci pies w Polsce ma nadwagę
Sposoby na wyciszenia psa
Sposoby na wyciszenia psa
Jak rozmawiać z psem – ataki niekontrolowanej złości
Jak rozmawiać z psem – ataki niekontrolowanej złości
Duży pies to dużo miłości (napisy)
Duży pies to dużo miłości (napisy)
To się nazywa psijaźń
To się nazywa psijaźń
Jak zadbać o sierść pupila?
Jak zadbać o sierść pupila?
Jak rozmawiać z psem - gdy pies sika w domu
Jak rozmawiać z psem - gdy pies sika w domu
Co zrobić, gdy pies załatwia się w domu?
Co zrobić, gdy pies załatwia się w domu?
Jak rozmawiać z psem - gdy pies sika w domu (napisy)
Jak rozmawiać z psem - gdy pies sika w domu (napisy)
Pies szczeka i skacze – co robić?
Pies szczeka i skacze – co robić?
Jak rozmawiać z psem - uciążliwe szczekanie
Jak rozmawiać z psem - uciążliwe szczekanie
Bohaterowie na czterech łapach - napisy
Bohaterowie na czterech łapach - napisy
Savoir-vivre dla właścicieli psów
Savoir-vivre dla właścicieli psów
Jak rozmawiać z psem – jak oswoić lęk? (napisy)
Jak rozmawiać z psem – jak oswoić lęk? (napisy)
Kto kogo udomowił? Człowiek psa czy pies człowieka?
Kto kogo udomowił? Człowiek psa czy pies człowieka?

Za bezpośrednich przodków whippetów uznaje się charciki włoskie, charty angielskie greyhoundy oraz manchester terriery. Celem hodowców było stworzenie małych, zwinnych psów, które mogłyby być wykorzystywane jako wyścigowe, a jednocześnie byłyby niedrogie w utrzymaniu. Whippety jako jedyna z ras chartów cieszyła się tak dużym powodzeniem wśród osób o niskich dochodach, np. robotników, a to właśnie ze względu na niewielki rozmiar czworonogów oraz znacznie niższe koszty ich wyżywienia w porównaniu do większych ras.

Szczeniaki charta angielskiego – cena

Szczeniaki charta angielskiego można bez problemu kupić w Polsce w oficjalnych, zarejestrowanych hodowlach. Ze względu na dość dużą popularność zwierząt, może się zdarzyć, że na nowego członka rodziny trzeba będzie trochę poczekać. Cena za szczenię z rodowodem waha się od 2000 do 3500 złotych.

Jaki charakter ma chart angielski whippet? - Opis rasy

Chart angielski whippet świetnie sprawdzi się jako pies rodzinny. Jest łagodny i cierpliwy w stosunku do dzieci, jest ciekawy świata, a jednocześnie niezwykle spokojny i zrównoważony. Chętnie zaprzyjaźnia się z innymi pupilami domowymi, zawsze wita gości, nawet jeśli ich nie zna. Uwielbia zabawę i potrzebuje uwagi ze strony właściciela, dlatego nie powinien zbyt długo zostawać sam, zwłaszcza jeśli nie ma towarzystwa w postaci innego psa czy kota.

Chart angielski whippet – jak wychowywać szczeniaki?

Już w okresie szczenięcym należy zadbać o odpowiednie wychowanie psa. Charty angielskie są inteligentne i szybko się uczą, jednak wymagają od właściciela nieco kreatywności. Znacznie wolniej opanowują umiejętności, jeśli nauka przebiega w mało interesujący dla nich sposób. Potrzebują pozytywnych bodźców zewnętrznych, dlatego warto urozmaicać szkolenie, a za każde poprawnie wykonane zadanie dawać im nagrodę, np. w formie ulubionego przysmaku. Właściciel powinien być cierpliwy i konsekwentny, a przy tym łagodny – tylko w ten sposób whippety będą skore do nauki. Nie można jednak oczekiwać od psów tej rasy całkowitego posłuszeństwa, o czym przyjdzie się przekonać m.in. na spacerach, kiedy górę nad wychowaniem weźmie instynkt myśliwego. Zaleca się, aby szczenięta spędzały dużo czasu poza domem, tak, aby mogły dobrze poznać najbliższe otoczenie i zaspokoić swoją ciekawość. W miarę możliwości warto zapewnić im także kontakt z innymi zwierzętami, zwłaszcza jeśli są to jedyne czworonogi w rodzinie.

Pielęgnacja i zdrowie angielskich whippetów

Choć charty angielskie wyglądają na chorowite i słabe, do czego z pewnością przyczynia się ich smukła sylwetka i niewielki wzrost, w rzeczywistości są to psy wytrzymałe i silne. Whippety są uznawane za zdrową rasę, zdarza się jednak, że starsze osobniki mają problemy z sercem. Aby utrzymać psa w dobrym zdrowiu, właściciel powinien regularnie sprawdzać stan jego uzębienia oraz skórę i łapy – czworonogi są dość podatne na kamień nazębny i drobne skaleczenia.

Ze względu na cienką i krótką sierść zwierzęta nie powinny spędzać zbyt dużo czasu na zewnątrz w okresie zimowym, a także podczas deszczu. Mogą szybko przemarznąć oraz się rozchorować, dlatego warto odpowiednio zaplanować trasę spacerów i nie wychodzić z psem na dłużej niż to konieczne.

Sierść whippetów nie wymaga specjalnej pielęgnacji, wystarczy regularne (raz w tygodniu) szczotkowanie psa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Capuski/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości