Pomsky to bardzo młoda i niepopularna rasa sztucznie stworzona przez człowieka. Pies powstał z połączenia syberyjskiego husky z pomeranianem (psem pomorskim). Te dwie zupełnie przeciwstawne rasy dały w rezultacie puchatego czworonoga przypominającego maskotkę. Z charakteru pomsky jest łagodny, uczuciowy, wrażliwy i bardzo przyjacielski. To idealny kompan do towarzystwa, który sprawdzi się również jako pupil osoby starszej.
Należy pamiętać, że nawet jeśli pies przypomina maskotkę, to nią nie jest. Należy traktować go jak psa, inaczej narażamy się na poważne behawioralne konsekwencje, w tym agresję.
Historia psów rasy pomsky
Pies rasy pomsky, nazywany też huskeranianem, to rasa sztucznie powstała w wyniku zapotrzebowania na urocze pieski przypominające żywe zabawki. Zdarza się, że nowe mioty szczeniąt otrzymuje się dopiero po wcześniejszym zamówieniu. Z tej przyczyny rasa pomsky nie jest oficjalnie uznawana.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Psy i psiaki
Hodowcy mogą jednak rejestrować mioty i otrzymać certyfikat ich rodowodu. Warunkiem uzyskania dokumentu jest przedstawienie karty zdrowia szczeniąt i historii ich rodziców, którzy muszą być przedstawicielami czystej krwi. Nie jest znana dokładna data powstania hybrydy. Prawdopodobnie miało to miejsce pomiędzy 2011 a 2013 rokiem.
Pomsky występują w trzech rozmiarach:
- generacja (tzw. zabawka pomsky) – do 25 cm przy wadze 11 kg;
- generacja (tzw. mini pomsky) – do 30 cm przy wadze 15 kg;
- generacja (wielkość standardowa) – do 40 cm przy wadze 20 kg.
Psy pomsky mają różne okrycie. Ostateczny wygląd i odcień włosa zależą od rodzica. Większość czworonogów przypomina husky. Zdarzają się jednak osobniki rude, podobne do pomeranianów.
Charakter i temperament hybrydy pomsky
Pomsky to pies o bardzo ciekawym charakterze. Z natury jest nieprzewidywalny, jednego dnia może być kochanym i grzecznym psem, a drugiego nieposłusznym uparciuchem. To, jaki ostatecznie jest pupil, zależy od genów, które odziedziczył po swoich rodzicach.
Husky jest upartym i niezależnym dominatorem. Pomeranian natomiast to kochany, oddany kompan zabaw i pieszczoch. Dlatego pomsky mogą się diametralnie różnić. Istnieje jednak zestaw cech charakterystycznych dla tej odmiany piesków. Pomsky to – podobnie jak husky – głośne czworonogi, które lubią wyć. Nawet swoją radość okazują poprzez donośny skowyt, co może być postrzegane jako wada.
Czworonogi te chętnie atakują, nawet jeśli dla nich ma to być tylko zabawa. Zaczepiają obcych i inne psy. W stosunku do dzieci są płochliwe i wolą trzymać się z daleka. Pomsky są energiczne i często domagają się aktywności od swojego opiekuna. Nie mogą być trzymane w zamknięciu, a pozbawione zabawy zaczynają dziczeć i chorować. Aktywność z psem pomsky powinna być oparta zarówno na ćwiczeniach fizycznych, jak i stymulacji psychicznej.
Pielęgnacja i zdrowiepomsky'ego
Psy rasy pomsky to energiczne i skore do zabawy pieski, dlatego ich pokarm musi być wysokoenergetyczny. Mają grubą i puszystą sierść, podobną do husky. Czworonóg powinien być regularnie czesany, aby zapobiec zbijaniu się kołtunów. Raz na jakiś czas warto go wykąpać. Pomsky nie ma szczególnych wymagań żywieniowych.
Może być karmiony zarówno gotową karmą, jak i samodzielnie przygotowanymi posiłkami. Psy pomsky to nowa i wciąż niezbadana rasa, dlatego nie wiadomo, jakimi chorobami dziedzicznymi mogą być obciążone. Ich zdrowie w dużej mierze zależy od kondycji rodziców.
Dotychczasowa obserwacja piesków pozwoliła stwierdzić, iż mogą cierpieć z powodu problemów stomatologicznych, m.in. kamienia nazębnego. Długość życia psa pomsky wynosi 15 lat.
Szkolenie psów rasy pomsky
Rasa pomsky jest podatna na szkolenie i z zaangażowaniem przystępuje do lekcji. Dobrą motywacją dla pupila jest nagradzanie go smakołykami. To – podobnie jak husky – uparte czworonogi, dlatego ich nauczyciel powinien być osobą spokojną.
Pieski są wrażliwe i nawet na podniesiony głos mogą zareagować wycofaniem i lękiem. Szkolenie pupila warto poszerzyć o lekcje z behawiorystą, który pomoże czworonogowi w socjalizacji i wyeliminuje nieuzasadniony strach.
W nauce psa rasy pomsky ważna jest nauka chodzenia na smyczy i załatwiania potrzeb fizjologicznych tylko poza domem. Szkolenie nie jest łatwe ze względu na jego niepokorną i upartą naturę.
Nudzi go powtarzanie w kółko tych samym komend, a zwyczajnie bawi nieposłuszeństwo. Szkolenie psa pomsky powinno być prowadzone tylko przez doświadczonego nauczyciela, który zna zarówno naturę husky, jak i pomeranianów.
Zobacz także:
- Jedyne takie 3 psy w Europie. Zwierzaki mieszkają w Polsce. "Ustawiają swoje ciało bokiem"
- "Pierwsza transfuzja może być zrobiona w ciemno". Jakie warunki muszą spełniać dawcy psiej krwi?
- Czy można znaleźć wspólny język ze swoim pupilem? "Mój entuzjazm go nakręca"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Skyler Charbonneau/Getty Images