Jednym z częściej spotykanych psów myśliwskich jest płochacz niemiecki, który wyróżnia się nie tylko świetnym węchem i zwinnością, lecz także łatwością w wychowaniu. Wystarczy odrobina poświęcenia i szkoleń w wieku szczenięcym, aby zwierzę już zawsze było posłuszne i dobrze ułożone.
Mimo łagodnego charakteru i wesołego usposobienia, które sprawiają, że czworonóg świetnie nadaje się na psa rodzinnego, płochacz niemiecki na ogół rzadko trafia do osób niepolujących. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby szczeniaki z hodowli trafiały do rodzin z dziećmi i pełniły rolę jedynie towarzyszy, a nie myśliwych. Poznaj charakter płochaczy niemieckich oraz najczęstsze choroby, na które cierpią przedstawiciele tej rasy.
Płochacz niemiecki – ile kosztują szczeniaki?
Szczeniaki płochacza niemieckiego można kupić w hodowlach w Polsce. To rasa dość dobrze znana w naszym kraju, dlatego każdy, kto chce adoptować czworonoga, nie powinien mieć problemu z dostępnością młodych przedstawicieli rasy. Cena za płochacza niemieckiego z rodowodem wynosi średnio 3500 złotych. Jeśli udostępnione są oferty ze znacznie niższą kwotą, warto dokładnie sprawdzić pochodzenie szczeniaków i upewnić się, że hodowla została oficjalnie zarejestrowana.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Zwierzęta domowe i dzikie
Pies płochacz niemiecki – pochodzenie rasy
Za najstarszych przodków płochaczy niemieckich uznaje się średniowieczne psy myśliwskie, których zadaniem było polowanie na ptaki. Obecny wygląd i umiejętności płochacze zawdzięczają swoim bezpośrednim przodkom, czyli psom gończym krzyżowanym z nierasowymi psami. Ich pochodzenie nie jest do końca znane, zakłada się jednak, że pierwsi przedstawiciele pojawili się na Półwyspie Pirenejskim.
Niemiecka nazwa rasy, Deutscher Wachtelhound, pojawiła się dopiero na początku XX wieku, kiedy na terenie Niemiec i Austrii rozpoczęto poszukiwanie dobrych hodowców płochaczy. Odtworzeniem rasy, która zaczęła wymierać z powodu braku zainteresowania i zastępowania innymi psami myśliwskimi, zajął się Rudolf Friess.
Pierwsze płochacze niemieckie pojawiły się w Polsce dopiero w drugiej połowie XX wieku, w hodowli Andrzeja Kostkiewicza. Obecnie rasa cieszy się dość dużą popularnością w kraju, zwłaszcza wśród aktywnych myśliwych.
Jak wygląda płochacz niemiecki? Opis rasy
Psy płochacze zaliczane są do średnich ras. To zwierzęta dobrze zbudowane, o wydłużonej i szczupłej sylwetce. W zależności od płci osiągają od 45 do 54 cm wysokości. Podobnie jak w przypadku większości ras, suki są drobniejsze i lżejsze od psów. Waga płochaczy niemieckich waha się od 20 do 25 kg.
Psy mają ciemnobrązowe oczy. Wyróżniającą cechą rasy są długie, zwisające uszy, często pokryte długą i falowaną sierścią, przez co przypominają nieco spaniele. To podobieństwo znalazło swoje odzwierciedlenie również w nazewnictwie rasy – niektórzy określają płochacza mianem spaniela niemieckiego.
Sierść na pozostałych częściach ciała też jest dość długa i lekko falowana. Umaszczenie najczęściej jest jednolicie brązowe, w obrębie rasy spotyka się także psy o szacie brązowo-dereszowatej oraz białobrązowej.
Charakter płochacza niemieckiego
Płochacz niemiecki to przede wszystkim wspaniały pies myśliwski o silnym instynkcie łowieckim. Najlepiej czuje się podczas polowań, jednak można wychować go także na psa rodzinnego. Przedstawiciele rasy zawsze jednak będą wymagać odpowiedniej dawki ruchu i zabawy. Aktywność fizyczna pozwala zachować dobre zdrowie psa, a dzięki długim spacerom, bieganiu czy pływaniu w ciągu dnia czworonóg może być trzymany nawet w niewielkich mieszkaniach w centrum ruchliwego miasta.
Psy płochacze są znane z łagodnego usposobienia i przyjaznego charakteru. Szybko przystosowują się do nowych warunków, tolerują inne zwierzęta domowe (zwłaszcza psy i koty). Ze względu na ich żywiołowość nie należy jednak zostawiać czworonogów z małymi dziećmi bez nadzoru, ponieważ niechcący mogą np. przewrócić je podczas wspólnej zabawy.
Płochacze niemieckie: najczęstsze choroby rasy
Płochacze niemieckie uznawane są za rasę dość zdrową, mało podatną na infekcje i choroby. Właściciel powinien co jakiś czas sprawdzać stan uszu pupila, które ze względu na swoją budowę są dość słabo wentylowane.
Żywienie i pielęgnacja płochaczy niemieckich
Zarówno pod względem żywienia, jak i pielęgnacji rasa nie jest zbyt wymagająca. Pies płochacz niemiecki może być karmiony domowym jedzeniem oraz karmami kupowanymi w sklepie. Jeśli chodzi o pielęgnację sierści, zaleca się regularne wyczesywanie martwego włosa.
Zobacz także:
- Jedyne takie 3 psy w Europie. Zwierzaki mieszkają w Polsce. "Ustawiają swoje ciało bokiem"
- "Pierwsza transfuzja może być zrobiona w ciemno". Jakie warunki muszą spełniać dawcy psiej krwi?
- Czy można znaleźć wspólny język ze swoim pupilem? "Mój entuzjazm go nakręca"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Wirestock/Getty Images