Puchaty i włochaty, ale wygląda jak sznaucer? Poznajcie schnoodla!

Pies rasy chnoodle patrzący się w obiektyw
Puchaty i włochaty, ale wygląda jak sznaucer? Poznajcie schnoodla!
Źródło: Edwin_Butter/Getty Images

Schnoodle to psy, które prezentują się niezwykle uroczo, dzięki czemu szybko udało się im zyskać popularność na całym świecie. Rasa powstała w wyniku skrzyżowania sznaucera oraz pudla. W ten sposób powstał pies przyjacielski, inteligentny i uwielbiający pieszczoty.

Sprytny, łagodny, zawsze skory do zabawy – schnoodle to idealny pies rodzinny, który chętnie towarzyszy swoim opiekunom podczas codziennych obowiązków. To rasa, która nadaje się zarówno dla dużych rodzin z małymi dziećmi, jak i dla osób starszych.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zwierzęta domowe i dzikie

Zwierzęta domowe i dzikie

Sonia Maciuszek
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Wrona filozofka
Wrona filozofka
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Co u żubrów piszczy?
Co u żubrów piszczy?
Połączyła je miłość do zwierząt
Połączyła je miłość do zwierząt
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
 Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?

Pies nie jest zbyt wymagający, zarówno jeśli chodzi o pielęgnację, jak i o wychowanie. Dobrze czuje się nawet w niewielkich mieszkaniach w centrum miasta. Każdy, kto zastanawia się nad adopcją psa schnoodle, powinien jednak wiedzieć, że nie jest to rasa oficjalnie zaakceptowana przez Międzynarodowy Związek Kynologiczny. Inne nazwy, jakimi określa się te czworonogi, to: sznauceropudel oraz pudlosznaucer.

Pierwsze hodowla psów schnoodle: historia powstania rasy

Pierwsza hodowla schnoodle powstała pod koniec XX wieku, co sprawia, że to jedna z najmłodszych ras psów. W latach 80. XX wieku coraz popularniejsze stawało się krzyżowanie pudli z przedstawicielami innych ras w celu otrzymania wyjątkowego psa rodzinnego, który będzie nie tylko łagodny i przyjacielski w stosunku do członków rodziny oraz innych czworonogów, lecz także będzie zachwycał swoim niewinnym wyglądem.

W krótkim czasie okazało się, że najlepsze jest skrzyżowanie pudla ze sznaucerem – otrzymane w ten sposób potomstwo zyskiwało wszystkie pożądane przez hodowców cechy, a dodatkowo praktycznie nie zrzucało sierści. Pierwsze schnoodle na tyle spodobały się miłośnikom zwierząt na całym świecie, że niedawno rozpoczęto prace nad utrwaleniem wzorca rasy.

Pies schnoodle: wygląd

Wśród przodków rasy spotyka się kilka różnych odmian psów, co poskutkowało oczywiście różnicami w wyglądzie samych schnoodle. Obecnie nie istnieje jeden oficjalny wzorzec, który określałby typowe cechy tych zwierząt. Znaczna większość oferowanych na sprzedaż przedstawicieli rasy schnoodle należy do odmiany miniaturowej, pochodzącej ze skrzyżowania pudli toy ze sznaucerami miniaturowymi.

To psy osiągające około 15 cm wysokości w kłębie, o średniej wadze 15 kg. Inna odmiana, schnoodle toy, wyróżnia się naprawdę niewielkimi rozmiarami – psy mierzą około 10–12 cm i ważą średnio 8 kg. Największe zwierzęta rasy schnoodle pochodzą ze skrzyżowania sznaucera średniego z pudlem. To tzw. odmiana standardowa. Jej przedstawiciele osiągają nawet do 25 cm wysokości przy wadze około 20 kg.

Elementem łączącym wszystkie odmiany psów schnoodle jest miękka, delikatna w dotyku i puszysta sierść. W przeciwieństwie do sierści jego przodków nie może być ani kręcona, ani szorstka i twarda. Spotykane są wszystkie kolory umaszczenia, najbardziej pożądane jest jednak czarne, brązowe, białe lub szare.

Charakter schnoodle

Schnoodle jest psem wesołym, energicznym i żywiołowym. Wyróżnia się dużą inteligencją i otwartością, chętnie poznaje nowe osoby i zawsze odnosi się do nich w sposób przyjazny. Uwielbia towarzystwo ludzi, chętnie obserwuje członków rodziny podczas domowych obowiązków. Jest czuły i opiekuńczy dla dzieci, nigdy nie zrobi im krzywdy.

Tresura i wychowanie psa schnoodle – o czym warto pamiętać?

Wychowanie i tresura schnoodle nie powinna być problematyczna. Nawet osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia z psami tej rasy, zazwyczaj dobrze sobie radzą z uczeniem czworonogów posłuszeństwa oraz odpowiednich komend. Zwierzęta te są inteligentne i sprytne, lubią pracę z człowiekiem i chętnie wykonują wszystkie zdania (zwłaszcza jeśli są za nie chwalone i wiedzą, że czeka je smaczna przekąska).

Schnoodle – zdrowie, choroby, pielęgnacja psa

Schnoodle to dość zdrowa rasa, jednak u jej przedstawicieli dość często pojawiają się problemy gastryczne. W związku z tym warto zadbać o prawidłowe odżywianie pupila oraz obserwować indywidualne reakcje organizmu na dany rodzaj pokarmu. Wszelkie wątpliwości dotyczące karmienia zwierzęcia powinno się skonsultować z lekarzem weterynarii. U schnoodle obserwuje się także większą niż w przypadku innych ras skłonność do zaćmy, padaczki, cukrzycy oraz zaniku siatkówki.

Odpowiednia pielęgnacja psa i kontrolowanie stanu jego zdrowia są konieczne już w okresie szczenięcym. Dzięki temu zwierzę nie tylko lepiej się rozwija, lecz także ma szansę na dłuższe życie oraz większą odporność. Właściciele psów schnoodle powinni przede wszystkim zwracać uwagę na stan uszu oraz uzębienie pupila. Uszy wymagają regularnego, cotygodniowego przemywania odpowiednim płynem antybakteryjnym, o zęby z kolei można zadbać na dwa sposoby – szczotkować je lub podawać psu specjalne przekąski, które pomagają pozbyć się kamienia nazębnego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości