Cavapoo to hipoalergiczny pies?
Urocze pieski o brązowej, kręconej sierści podbiły serca gwiazd. Na kupno tych czworonogów decydują się nie tylko osoby, którym podoba się rasa cavapoo, ale również i alergicy. W Internecie można znaleźć mnóstwo informacji, że takie psy są hipoalergiczne. Julia Wieniawa jest właścicielką Bowiego, hybrydy pudla miniaturowego oraz cavalier king charles spaniela. Jak tłumaczy, jednym z powodów, dla którego wybrała swojego pupila, był aspekt zdrowotny.
Zwierzęta
- Okazało się, że mam uczulenie na sierść. (...) ja jestem alergikiem, a cavapoo, czyli ten piesek, którego ja mam, jest hipoalergicznym pieskiem. W Stanach, w Australii dużo osób ma tego typu psy. (...) Ten mój jest okazem zdrowia i nic mu nie grozi. Każdy ma swoje zdanie, ja kocham mojego psa - powiedziała Wieniawa w wywiadzie z Sandrą Hajduk-Popińską.
Psy dla alergików - prawda czy mit?
Zapytaliśmy lekarza weterynarii, czy istnieją "hipoalergiczne psy". Maria Zaczek, znana w sieci jako WeteryMaria, postawiła sprawę jasno.
- Niestety, istnienie ras hipoalergicznych to jeden z mitów, który jest powtarzany przez wiele osób. Białka, które wywołują alergię, nie znajdują się w sierści, a w ślinie, więc każda rasa, nawet te uważane za "psy dla alergików", mogą wywołać uczulenie. Sierść i naskórek psów jedynie transportują te alergeny. Faktem jest, że od tego, jak dużo sierści zwierzak gubi i jak dużo naskórka złuszcza, będzie zależeć nasilenie alergii, dlatego jedne psy mogą nas uczulać mniej niż inne, ale żadna rasa tego nie jest gwarantem "hipoalergiczności" - powiedziała lek. wet. Maria Zaczek w rozmowie z Justyną Piąstą z dziendobry.tvn.pl.
Zatem dlaczego rozpowszechnia się mylne informacje o tym, że pies może być hipoalergiczny? - Obecnie nie ma żadnych dowodów aby takie rasy istniały. Wywołać alergię może każdy pies, a listy "ras dla alergików" to niestety tylko chwyt marketingowy, na który łapie się sporo ludzi. Niektórzy uważają, że częste kąpanie psa może sprawić, że będzie on bardziej "hipoalergiczny", ale niestety takie zabiegi mogą niewiele pomóc, a przy okazji skończyć się problemami skórnymi u naszych pupili - podkreśliła Maria Zaczek.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czym jest babeszjoza i jak jej zapobiegać? "Nieleczona lub leczona zbyt późno jest śmiertelna"
- Furminator dla psa – czym jest, jak się go stosuje i jakie korzyści przynosi jego regularne używanie?
- Czy człowiek może zastąpić szczeniakowi matkę? "Spoczywa na nas odpowiedzialność"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Annabelle Lüttwitz/EyeEm/Getty Images