alergia

  Październik to już jesień w pełni. Na zewnątrz jest zdecydowanie chłodniej, a przyroda stopniowo obniża swoją aktywność, by przygotować się na zmianę pory roku. Jednak nie wszystkie rośliny są już gotowe na sen zimowy.

  Rzadką chorobę zdiagnozowano u niej dopiero po 7 latach.

  Lato powoli dobiega końca, a wraz z nim okres wzmożonego pylenia większości roślin. Jednak niektórzy alergicy nie mogą jeszcze odetchnąć z ulgą. Co pyli we wrześniu? Sprawdź.

  Chłopiec do dziś ma na swoim ramieniu dużą bliznę.

  - Nie ma to nic wspólnego z zabiegami - tłumaczy na Facebooku.

  - Nie mogłam wziąć oddechu - wspomina kobieta.

  W momencie rozpoznania alergii czy nietolerancji pokarmowej u psa, niekorzystny składnik należy całkowicie wyeliminować z diety czworonoga. Może to oznaczać, że trzeba będzie wykluczyć również niektóre smakołyki.

  - Pęka mi skóra, schodzi płatami - wyznaje projektantka mody.

  To może być nie tylko bolesne, ale również niebezpieczne.

  "Nikt nie wiedział, jak mi pomóc".

  Lato to niełatwy czas dla alergików. Bardzo mocno odczuwają nasilenie się objawów choroby. Szczególnie uciążliwe są pyłki traw. Jak się przed nimi chronić?

  Film szybko stał się hitem na TikToku.

  Sezon na alergię w pełni. Wiele osób cierpi z powodu pylących traw i innych roślin. Co oprócz leków można stosować podczas alergii? O to, które domowe metody leczenia faktycznie działają, zapytaliśmy specjalistę.

  Jakie rośliny zaczynają kwitnienie? Sprawdź, jak radzić sobie z alergią. 

  Laryngolog wyjaśnia, jak na zawsze pożegnać te substancje.

  Które użądlenia są najgroźniejsze? Jak się zachować? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr. n. med. Martą Kołacińską-Flont, specjaliską alergologii i Stanisławem Łoboziakiem, biologiem.

  Pies rasy cavapoo stał się niezwykle popularny wśród gwiazd. Ma go m.in. Julia Wieniawa czy Anna i Robert Lewandowscy. W sieci można znaleźć informacje, że pupil jest hipoalergiczny, więc będzie odpowiedni dla alergików. Czy to prawda?

  Odpowiada prof. dr hab. n. med. Dorota Sands, kierownik Zakładu i Kliniki Mukowiscydozy, Instytut Matki i Dziecka.

  Jakich roślin powinni unikać alergicy?

  Co zrobić, by nie zwariować?

  Ciąża miała być dla niej najpiękniejszym etapem w życiu, okazała się koszmarem. U 32-letniej kobiety niespodziewanie pojawiły się bolesne pęcherze, które pokrywały niemal całe ciało. Po narodzinach lekarze wydali diagnozę. "Gdy powiedziano mi o potencjalnej przyczynie, zrobiło mi się słabo" - opisuje w sieci.

  Sól morska do nosa w formie wodnego roztworu to świetny specyfik zwalczający katar. Ze względu na swoje łagodne działanie może być stosowany przez osoby zmagające się z alergiami, kobiety w ciąży, a nawet niemowlęta. Jak działa sól morska do nosa dla dzieci i dorosłych i kiedy warto po nią sięgnąć?

  Zima to ostatni moment, żeby pomyśleć o odczulaniu. Alergia, która powoduje m.in. nieżyt nosa, łzawienie, bóle głowy i wiele innych nieprzyjemnych skutków, potrafi utrudnić życie pacjentowi. Jednak w Polsce wciąż niewielu pacjentów korzysta z "odczuleniowej szczepionki". Jaką ma zaletę, kiedy można ją wykonać i na czym polega? O tym opowiedział nam dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog.

  Alergia na nikiel jest bardzo uciążliwym schorzeniem, ponieważ pierwiastek ten znajduje się nie tylko w wielu przedmiotach codziennego użytku, ale i w niektórych składnikach spożywczych. Niestety wciąż nie opracowano kompleksowej metody leczenia tego typu uczulenia, dlatego niezwykle ważna jest wiedza odnosząca się do profilaktyki reakcji alergicznych.

  "Reakcji alergicznej może towarzyszyć duża bolesność".

  Alergia na roztocza to nie jest zwykłe uczulenie. Nie należy oczekiwać, że przeminie z wiekiem, z czasem objawy będą się wyłącznie nasilać. Alternatywą dla bolesnych zastrzyków jest terapia doustna, a jej wczesne rozpoczęcie daje szansę na sukces leczenia.

  Przyjmowanie leków zawsze pociąga za sobą pewne ryzyko. Niektóre z nich pod wpływem działania promieni słonecznych mogą wywołać reakcję alergiczną. Które farmaceutyki wykazują takie działanie i co zrobić, jeśli pojawi się uczulenie?

  Ciepłe pory roku to okres rozwoju i pylenia większości roślin. W poszczególnych miesiącach w powietrzu znajdują się różne pyłki, które są problematyczne dla alergików. Co pyli w lipcu? Co można zrobić, aby jak najmniej odczuwać konsekwencje alergii na pyłki?

  Agnieszka Włodarczyk chce być w pełnej gotowości, kiedy jej dziecko pojawi się już na świecie. W tym celu na swoim profilu na Instagramie zwróciła się do fanów z pytaniem, jak przygotować zwierzęta na pojawienie się w domu nowego członka rodziny. Aktorka nie kryje obaw. Żeby rozwiać te rozterki, skontaktowaliśmy się behawiorystką zwierząt, Sonią Maciuszek.

  Wielu alergików w poszczególnych miesiącach zmaga się z różnymi objawami alergii i zastanawia się, co teraz pyli. Pomocne w poszukiwaniu odpowiedzi może się okazać kalendarz i mapa występujących w Polsce pyleń.