alergia

  alergia

  Ciepłe pory roku to okres rozwoju i pylenia większości roślin. W poszczególnych miesiącach w powietrzu znajdują się różne pyłki, które są problematyczne dla alergików. Co pyli w lipcu? Co można zrobić, aby jak najmniej odczuwać konsekwencje alergii na pyłki?

  Agnieszka Włodarczyk chce być w pełnej gotowości, kiedy jej dziecko pojawi się już na świecie. W tym celu na swoim profilu na Instagramie zwróciła się do fanów z pytaniem, jak przygotować zwierzęta na pojawienie się w domu nowego członka rodziny. Aktorka nie kryje obaw. Żeby rozwiać te rozterki, skontaktowaliśmy się behawiorystką zwierząt, Sonią Maciuszek.

  Alergia jest chorobą cywilizacyjną, która z roku na rok zajmuje coraz wyższą pozycję wśród najczęściej występujących chorób w Europie. Najczęściej uczulają pyłki roślin, które o tej porze roku unoszą się niemal wszędzie, wpadając również do naszych domów. Latem alergicy nie mają więc łatwo – upał w połączeniu z reakcjami alergicznymi mogą stać się nie do zniesienia. Naprzeciw temu wychodzi marka Fersk, proponując klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 WiFi HEPA, który jest jednocześnie ochroną przed upałem, zanieczyszczeniami i alergenami.

  Wielu alergików w poszczególnych miesiącach zmaga się z różnymi objawami alergii i zastanawia się, co teraz pyli. Pomocne w poszukiwaniu odpowiedzi może się okazać kalendarz i mapa występujących w Polsce pyleń.

  Różnego typu alergie uznawane są za chorobę cywilizacyjną. Między innymi za sprawą rozwoju przemysłu liczba alergenów stale rośnie. W alergiach pokarmowych alergicy mogą chronić się poprzez unikanie danego składnika pokarmowego. W przypadku alergii na pyłki drzew i traw jest to dużo trudniejsze. Każdego miesiąca na różnych obszarach pyli co innego. Co pyli w maju?

  Dzieci, które urodziły się przez cesarskie cięcie - z założenia - mają być słabsze. Ponieważ nie przechodziły przez drogi rodne kobiety i "nie zebrały" cennych dla ich zdrowia bakterii, mają częściej chorować na różnego rodzaju alergie. Czy naprawdę są bardziej chorowite? Jak zadbać o mikrobiotę jelitową dziecka, które przyszło na świat dzięki cesarce? Pytamy o to Karolinę Łukaszewicz, dietetyka klinicznego.

  Alergia dla wielu osób jest poważnym problemem, który uniemożliwia opiekę nad czworonogiem. Warto jednak wiedzieć, że bardzo często to nie sierść jest alergenna, ale skóra albo ślina zwierzaka. Dlatego pies dla alergika wcale nie musi być bezwłosy. Istnieje wiele ras psów, których obecność w domu jest bezpieczna nawet dla osób z uczuleniami. Jakie to psy?

  Aż 40 proc. porodów w Polsce odbywa się przez cesarskie cięcie. Mimo, że w większości przypadków jest to procedura ratująca życie, to nie pozostaje ona bez wpływu na zdrowie dziecka. Badania pokazują, że maluchy, które przyszły na świat właśnie w ten sposób częściej zmagają się alergiami. Czy można temu zapobiec? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z dr hab. Andreą Horvath z Klinki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Wiosną alergicy, szczególnie uczuleni na pyłki drzew, nie czują się komfortowo. W marcu pylą olcha i topola, a w kwietniu brzoza, najsilniejszy wiosenny alergen. Jak alergia wpływa na COVID-19? To wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

  Wiosna to wyjątkowo trudny czas dla alergików. Budząca się do życia przyroda sprawia, że wielu osobom zaczyna dokuczać katar oraz pieczenie i swędzenie oczu. Jak sobie poradzić z tą ostatnią dolegliwością? Jak odróżnić alergię od np. zespołu suchego oka? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr n. med. Martą Kołacińską-Flont.

  Mamy karmiące piersią muszą ograniczyć spożywanie niektórych produktów. Okres laktacji to wyjątkowy czas, kiedy dieta kobiety ma ogromny wpływ nie tylko na jej samopoczucie, lecz także na stan zdrowia dziecka. Sprawdź, czy miód jedzony podczas karmienia piersią może zaszkodzić niemowlęciu.

  Alergia. Pyłki można pokonać dietą? Wiele osób zmagających się z alergią ma przepisywane leki. Czy branie medykamentów przy tej dolegliwości jest konieczne? A może ratunkiem w przypadku alergii, nawet tych wziewnych, jest dieta? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: alergolog i dermatolog Danutę Myłek oraz prowadzącą cykl "Naturalnie!" Agnieszkę Cegielską.

  Łzawiące oczy, kichanie, zatkany nos to niektóre z objawów wiosennej alergii. Jak sobie z nią poradzić? Kiedy należy się odczulać? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. Jerzym Kruszewskim, alergologiem i internistą z Wojskowego Instytutu Medycznego. Jakie ma rady dla alergików?

  Dermografizm to jedna z odmian pokrzywki. Każdy silniejszy dotyk czy ucisk powoduje, że na skórze chorego pojawia się wyraźny ślad. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dermatologa Łukasza Preibisza, aby zapytać, jakie są rodzaje pokrzywki dermograficznej, czym się ją leczy i czy te zmiany alergiczne mogą wystąpić pod wpływem stresu.

  Jeszcze nie skończyły się przeziębienia, a już zaczęły alergie - jak zatem odróżnić jedno od drugiego? O najbardziej charakterystyczne objawy alergii i przeziębienia zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN alergologa i internistę prof. dr hab. n. med. Jerzego Kruszewskiego. Czy alergia może przejść w przeziębienie?

  Roztocza są wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz. Czy można się ich skutecznie pozbyć? W jakich warunkach się rozwijają, a w jakich giną? Dlaczego lubią gnieździć się w łóżku? Jak często zmienić pościel? O tym w Dzień Dobry TVN mówił alergolog i internista prof. dr hab. Jerzy Kruszewski.

  Lekarze alarmują: szerzy się plaga alergii nabytych. Bardziej dotykają one mieszkańców miast niż wsi. Ile do tej pory zdefiniowano białek, które mogą uczulać? Dlaczego część ludzi uczulonych nie choruje z powodu alergii? Jak znaleźć przyczynę alergii? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN alergologiem prof. Jerzym Kruszewskim.

  Wiosna to trudny czas dla alergików. Co, poza odczulaniem i przyjmowaniem tabletek, można zrobić, by ulżyć sobie w pyłkowym cierpieniu? W Dzień Dobry TVN Pani Gadżet Anna Ibisz-Nowak i gadżety dla alergików: urządzenie eksterminujące roztocza, nebulizatory, maska na pyłki roślinne, oczyszczacze powietrza i pościel. Na co zwracać uwagę przy ich kupnie? Co warto mieć w domu? I jak to wszystko działa? Zobaczcie!

  Kolejny sezon na alergie oficjalnie się rozpoczął. Pierwsze drzewa, leszczyny, zaczęły pylić już pod koniec lutego. Jak przetrwać ten fatalny dla alergików okres? Czy możemy poradzić sobie bez leków? O jakiej porze dnia w powietrzu jest najwięcej pyłków? W Dzień Dobry TVN alergolog dr Piotr Dąbrowiecki o alergenach, kichaniu i lekach antyhistaminowych.

  Wiosna to także czas alergii. Okazuje się, że co drugi Polak może mieć z tym problem. Czy uczulenie można nabyć? Jak prawidłowo je zdiagnozować? Jak sobie z nim radzić? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: alergolog dr Piotr Dąbrowiecki oraz Joanna Senger, mama synów cierpiących z powodu alergii.

  Wraz z nadejściem wiosny wiele osób zaczyna kichać i łzawić. Nie z powodu przeziębienia, ale alergii. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę chorób wewnętrznych i alergologii prof. Jerzego Kruszewskiego, aby zapytać, jakie rośliny uczulają, jakich owoców i warzyw nie należy jeść, będąc uczulonym na konkretne pyłki, i czy leczenie na własną rękę jest skuteczne.

  Kolejnym bohaterem cyklu "Odżywieni" jest dwuletni Tymek. Jego mama zgłosiła synka do programu, ponieważ chłopiec boryka się z alergiami pokarmowymi i problemami skórnymi. Jak Karolina powinna żywic dwulatka? Daria Ładocha podpowiedziała również, czego nie powinno zabraknąć w jego codziennym menu.