Masz te objawy? To może być uczulenie na komary

Ślady po ugryzieniach komarów
Masz te objawy? To może być uczulenie na komary
Źródło: Pitsanu Jaroenpipitaphorn/Getty Images
Sezon na komary w pełni, a to oznacza, że wielu z nas zostanie przez nich ugryzionych. Czasem na nic zdają się sposoby na opędzenie od nich czy produkty łagodzące podrażnienia po ich ukąszeniach. Zwłaszcza kiedy bąbel staje się duży, ciepły i nie chce przestać swędzieć. To mogą być objawy alergii.
Kluczowe fakty:
  • Część osób latem może doświadczać uczulenia na ugryzienia komarów.
  • Alergię na komary można rozpoznać po charakterystycznych zmianach skórnych w miejscu ugryzienia.
  • Leczenie alergii na komary jest głównie objawowe i ma podnieść komfort życia osoby uczulonej.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Które owady mogą nas pogryźć? Jak się przed nimi chronić?

Czy można mieć uczulenie na komary?

Chociaż wydawać się to może niespotykane, to można mieć alergię na komary. Osoby, które są uczulone, mają znacznie większe dolegliwości po ich ugryzieniu, a swędzący bąbel może się utrzymywać dłużej, niż u osób bez alergii.

W Polsce żyje wiele różnych gatunków komarów, które mogą ugryźć człowieka. Są one najbardziej aktywne w wilgotnych obszarach, takich jak mokradła, brzegi rzek, jeziora czy stawy, gdzie ryzyko ugryzienia jest największe. Komary samice zasysają ludzką krew, która jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju ich jaj. Kiedy komar ugryzie człowieka, do jego organizmu dostaje się ślina insekta, która zawiera substancje hamujące krzepnięcie krwi, co ułatwia komarowi jej pobranie.

Białka obecne w ślinie komara są obce dla ludzkiego układu odpornościowego i mogą wywołać jego reakcję obronną. W wyniku ugryzienia zwiększa się poziom histaminy w organizmie, co prowadzi do nagłego rozszerzenia naczyń krwionośnych, obrzęku, swędzenia, bólu i pojawienia się na skórze bąbla.

Jak rozpoznać, że mamy alergię na ugryzienia komarów?

Jak rozpoznać, czy reakcja na ugryzienie komara jest tylko typowym bąblem, a nie objawem alergii lub zakażenia bakteryjnego? Przy alergii na ślinę komara, reakcja nie następuje od razu, ale objawy stopniowo się nasilają, zwykle po kilku godzinach od ugryzienia.

Osoby, które zauważają, że co roku coraz gorzej znoszą ugryzienia komarów, mogą być uczulone na te owady - ich organizm staje się coraz bardziej wrażliwy na kontakt z alergenem. Wówczas ślina komara, która na początku powoduje tylko duży, silnie swędzący bąbel, może po pewnym czasie prowadzić do powstawania ropnych zmian czy zapalenia skóry

Jak objawia się uczulenie na komary?

Osoby uczulone na ugryzienia komarów mogą mieć takie objawy jak:

  • rozlany i swędzący bąbel,
  • opuchlizna,
  • zaczerwienienie skóry,
  • ból w okolicy ugryzienia,
  • ropnie tworzące się w miejscu ugryzienia,
  • wysypka na całym ciele.

U osób bardziej wrażliwych i alergików mogą również się pojawić zawroty głowy i nudności.

Co zrobić, jeśli masz alergię na komary?

Alergia na ukąszenie komara zwykle nie zagraża życiu i bardzo rzadko prowadzi do poważnej reakcji jak wstrząs anafilaktyczny, który jest częściej obserwowany po ugryzieniu przez osę lub szerszenia. Mimo to rosnąca z każdym rokiem reakcja alergiczna może mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Głównym celem leczenia jest zminimalizowanie reakcji organizmu lub stanu zapalnego wywołanego przez ugryzienie.

Można więc stosować:

  • leki przeciwalergiczne i przeciwhistaminowe,
  • żele do smarowania ukąszenia z lekiem przeciwhistaminowym
  • maść sterydową z hydrokortyzonem.

Powyższe preparaty można ze sobą łączyć. Z maści warto korzystać przez 2-3 dni po ukąszeniu komara i można ich używać zamiennie.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości