Komary - czym można się zarazić?
Komary to niewielkie, bo często sięgające zaledwie kilku milimetrów owady, należące do rodziny muchówek. Na świecie występuje ponad trzy tysiące gatunków. Spotkać można je dosłownie wszędzie, nawet na Arktyce. W rozpoznano obecność 47 gatunków. Najbardziej popularne w naszym kraju są Theobaldia annulata i Culex pipiens.
Choć zagrożenie przeniesienia choroby z komara na człowieka największe jest w strefie tropikalnej, należy mieć się na baczności i w innych zakątkach świata. Odmiany tych owadów za sprawą migracji ludności, coraz częściej można spotkać już w południowej Europie. Najczęściej przenoszone choroby to gorączka krwotoczna denga, japońskie zapalenie mózgu, żółta febra, wirus Zika, czy Malaria. Ostatnia z tych chorób w Europie i Ameryce Północnej zdarza się sporadycznie, za to na terenach Afryki, południowej Azji czy Ameryki Południowej jest bardzo powszechna.
Komary - śmiertelność po ukąszeniu
Owady te odpowiedzialne są za od pół miliona do ponad miliona zgonów rocznie. "Live Science", Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) biją na alarm i zalecają chronienie się przed tym wyjątkowo uporczywymi stworzeniami. Nie bez powodu uznano je za najbardziej niebezpieczne zwierzęta na świecie.
Ofiary komarów nie umierają co prawda od samego ukąszenia. Problemem jest, gdy trafimy na osobnika zakażonego chorobą. Największym zagrożeniem jest malaria. - Choroba ta systematycznie zabija już od bardzo dawna - przyznał dr Shannon LaDeau z Nowego Jorku w rozmowie z "Live Science".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kleszcze - jak się przed nimi chronić i jak bezpiecznie usunąć? Co je przyciąga?
- Skuteczne sposoby na kleszcze. "Po tym środku dostają one dramatyczny pocałunek śmierci"
- Gdzie jest najwięcej kleszczy zakażonych boreliozą?
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: Live Science, WP Wiadomości, e-zikoapteka.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kwangmoozaa/Getty Images