Skuteczne sposoby na kleszcze. "Po tym środku dostają one dramatyczny pocałunek śmierci"

Autor:
Izabela
Dorf
Mały kleszcz - duży problem
Mały kleszcz - duży problemDzień Dobry TVN
wideo 2/34

Kleszcze w tym roku pojawiły się wyjątkowo wcześnie, dlatego już teraz należy chronić przed nimi naszego psa. Który sposób jest najbardziej skuteczny - obroża, tabletki, a może środki w spreyu? W Dzień Dobry TVN mówił o tym behawiorysta Radosław Ekwiński.

Jak działają tabletki na kleszcze dla psa

Jednym ze sposobów ochrony naszego pupila przed kleszczami jest aplikowanie mu tabletek zakupionych u weterynarza. - Dobieramy je do wagi psa i jego osobniczych uwarunkowań, bo niektóre psy źle reagują na tabletki i to wychodzi bardzo szybko - powiedział Radek Ekwiński.

Wyjaśnił także, jak one działają. - Wysycają naszego psa i powodują, że kleszcz (...) dostaje dramatyczny pocałunek śmierci. To znaczy, że pierwszy haust krwi naszego psa, to jest jednocześnie ostatni haust w życiu kleszcza - stwierdził specjalista. Podobnie działają krople, które nanosimy na skórę zwierzaka.

Warto przy tym pamiętać, że tabletki na kleszcze dla psa nie mogą być podawane kotu. - Kot potrafi zareagować na nie bardzo gwałtownie - przestrzegł Radek Ekwiński.

Obroże przeciwkleszczowe dla psa

Jeżeli nie chcemy aplikować naszemu pupilowi tabletki, możemy kupić dla niego obrożę przeciwkleszczową. - (Znajdujące się w niej substancje - przyp. red.) wchłaniają się do limfy w ciągu 24, 48 godzin i działają tak samo jak tabletki czy krople - wyjaśnił behawiorysta.

Inne środki odstraszające kleszcze

Środki w postaci sprayu czy żelu są najmniej inwazyjne dla psa, ponieważ nie wprowadzamy ich do organizmu naszego pupila. Jednak, zdaniem eksperta, są także mało skuteczne. - Każdy deszcz, każde zmoczenie się, przetarcie się po mokrej trawie powoduje, że to co powinno chronić psa na sierści dramatycznie traci skuteczność - powiedział behawiorysta.

Jak usunąć kleszcza u psa

Nawet przy najbardziej skutecznych środkach istnieje ryzyko, że nasz pupil zostanie przez kleszcza zaatakowany, a to może prowadzić do poważnych chorób takich jak: kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza i borelioza. Kiedy więc zauważymy, że pajęczak wbił się w skórę psa, trzeba go od razu usunąć. - Nie robimy tego sposobami internetowymi pod tytułem "masło to się udusi", "perfumy", "benzyna" (...). Kleszcza usuwamy mechanicznie. Nawet (...) jeśli urwie mu się główka, to i tak to jest lepsze niż pozostawienie go, bo za dwie godziny będę u weterynarza - wyjaśnił Radek Ekwiński.

Czy bursztyny chronią przed kleszczami? Odpowiedź na te pytanie znajdziesz w naszym wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Izabela Dorf

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości