Lekarz rodzinny pokazywał, jak prawidłowo usunąć kleszcza.
Aktorka w cyklu Bereniki Olesińskiej "Diagnozy gwiazd" dla dziendobry.tvn.pl po raz pierwszy komentuje zarzuty i wspomina o ciąży: "To sobie media wymyśliły".
- Do tego stopnia bolało, że nie byłam w stanie wyprostować ręki - wyznała aktorka w cyklu dziendobry.tvn.pl "Diagnozy gwiazd" prowadzonym przez Berenikę Olesińską.
Jak się chronić?
Co diagnozuje się najczęściej?
Kleszcze przenoszą choroby, które mogą być bardzo groźne dla człowieka. Jedną z nich jest borelioza. Mimo że zagrożenie w równym stopniu dotyczy każdego z nas, to najnowsze badania sugerują, że jej przebieg w dużej mierze zależy od płci. Co ustalili naukowcy?
Borelioza to najczęściej rozpoznawana choroba przenoszona przez kleszcze. Tylko od stycznia tego roku lekarze rozpoznali dwa razy więcej zachorowań niż rok wcześniej. Jak rozpoznać boreliozę? Na czym polega jej leczenie? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Jak nie dopuścić do zakażenia?
Borelioza to jedna z chorób przenoszona przez kleszcze. Choć nie wszystkie pajęczaki są jej nosicielami, to okazuje się, że są miejsca, gdzie tych zakażonych jest znacznie więcej. W tym zestawieniu dominują cztery województwa. Które?
Kleszcze w tym roku jest bardzo dużo i stanowią dla psów duże zagrożenie, dlatego należy je odpowiednio chronić. Który sposób jest najbardziej skuteczny - obroża, tabletki, a może środki w sprayu? W Dzień Dobry TVN mówił o tym behawiorysta Radosław Ekwiński.
Kleszcze już dawno się obudziły i, jak mówią lekarze, od majowego weekendu przyjmowani są pacjenci z objawami boreliozy lub kleszczowego zapalenia mózgu. Co gorsza, tego groźnego pajęczaka można spotkać praktycznie wszędzie. Jak się przed nimi chronić? O tym w Dzień Dobry TVN powiedział dr n. med. Paweł Grzesiowski.
Łagodna i stosunkowo ciepła zima sprawiła, że w lasach, ale także w miejskich parkach już zaczęły pojawiać się kleszcze. Jak się chronić przed tymi niebezpiecznymi pajęczakami? Czy dla ludzi - tak jak dla zwierząt - powstanie tabletka, która będzie chroniła przed ukłuciem kleszcza?
Wybierając się do lasu, zwykle zabieramy ze sobą telefon. Dzięki temu możemy włączyć GPS, odnaleźć drogę lub skontaktować się z kimś w nagłym przypadku. Niestety, smartfon, a właściwie pole elektromagnetyczne, które wytwarza, wabi kleszcze - w szczególności te najgroźniejsze.
Latem szczególnie musimy uważać na kleszcze. Największą aktywność wykazują one bowiem od początku wiosny do końca jesieni, a ich ugryzienie grozi zakażeniem boreliozą. Jak się przed tym uchronić?
Zaczął się sezon, w którym zagrożeniem dla nas są kleszcze. Jak się przed nimi chronić i uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych? Na te pytania odpowiadał w naszym programie lekarz rodzinny Michał Domaszewski.
W czasie pandemii koronawirusa nie można lekceważyć innych wirusów, które także mogą być groźne dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest, przenoszony przez kleszcze, wirus kleszczowego zapalenia mózgu [KZM]. Przed chorobą można się ochronić jedynie poprzez szczepienia.
Jej chorobę mylono ze stwardnieniem rozsianym i nerwicą. Choć zazwyczaj wykrycie boreliozy to długotrwały proces, w przypadku Ani Zuch dosyć szybko postawiono diagnozę. Teraz Anna opowiada innym o życiu z tą chorobą.
Wędrówki po lesie i spacery w parku to popularny i bardzo lubiany sposób spędzania wolnego czasu, zwłaszcza latem. Niestety, wielu osobom przyjemność pobytu w otoczeniu przyrody psuje obawa przed kleszczami. Przenoszone przez te owady bakterie mogą bowiem wywołać boreliozę. Nad szczepionką przeciwko tej groźnej chorobie pracują francuscy naukowcy. Wyniki badań wskazują, że jest skuteczna i bezpieczna.
Kochasz chodzić po lesie i łąkach, ale z powodu kleszczy unikasz tych miejsc? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę w leczeniu boreliozy Małgorzatę Konik, aby powiedziała, czy jest jakiś skuteczny sposób na odstraszenie tych pajęczaków oraz jak bezpiecznie usunąć kleszcza, który wbił się już w ciało. Czy szybkie wykrycie i usunięcie kleszcza zwiększa nasze szanse na to, że nie zarazimy się boreliozą?
Ze względu na globalne ocieplenie kleszcze są problemem całorocznym, jednak wiosną i jesienią występuje ich najwięcej. Kleszcze są groźne nie tylko dla naszych czworonogów, ale także dla nas. Kleszcze przenoszą bardzo groźne choroby. Jakie? Co zrobić, gdy ugryzie nas kleszcz? Zgłosić się do lekarza, czy próbować wyjąć go samemu? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Małgorzata Konik, lekarz rodzinny i specjalista w leczeniu boreliozy oraz Cezary Okrasa, weterynarz.
Poszukujemy Mistrzów Smaku, czyli osób, które z oddaniem i miłością gotują dla innych. Kandydatów można zgłaszać w pięciu kategoriach: Kocham, Szanuję, Lubię, Smakuję i Pomagam. Przedstawiamy Wam jedną ze zgłoszonych do akcji kandydatek - Małgorzatę Górską, która uczy diety chorych na boreliozę, na którą sama choruje. Gotowanie jest jej pasją.
Kleszcze można spotkać nie tylko w lesie. Dlaczego te mieszkające w mieście są częściej zarażone boreliozą? Czy istnieje skuteczny sposób na uniknięcie zarażenia się tą chorobą? Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza? A co, jeśli nie wyjmiemy go w całości? O tym w Dzień Dobry TVN dr n. med. Marta Supergan-Marwicz z UwM i ratownik medyczny Ariel Szczotok.
Męczenie kleszcza, który się w nas wpił, może spowodować, że zwymiotuje. To jedna z najgorszych rzeczy, które mogą nam się przydarzyć w takiej sytuacji - to właśnie w układzie pokarmowym pajęczaka znajdują się niebezpieczne dla nas bakterie. Jak go wyciągnąć? Czy wokół ugryzienia przez zarażonego boreliozą kleszcza zawsze robi się rumień? Jakie są objawy tej niebezpiecznej choroby? O tym w Dzień Dobry TVN Barbara Pasek, która choruje na boreliozę i dr Małgorzata Konik, która specjalizuje się w leczeniu choroby.
Boreliozę musiała zdiagnozować sobie sama. Jak z nią teraz walczy? Jakie ma rady dla ugryzionych przez kleszcza? Dlaczego lekarze nie potrafią diagnozować i leczyć boreliozy? Z Barbarą Kurdej-Szatan rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
Objawy tej choroby często pojawiają się nawet po kilku latach i bywają tak różne, że lekarze nie potrafią jej zdiagnozować. Borelioza - co robić, gdy już na nią zachorujemy? Dlaczego tak trudno ją rozpoznać?
Sanepid ostrzega przed tegoroczną plagą kleszczy. Jest to spowodowane ociepleniem klimatu. Lawinowo też rośnie liczba zachorowań na boreliozę. Jakie są pierwsze objawy tej groźnej choroby? W jaki sposób można uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Co zrobić, gdy kleszcz już nas ukąsi? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: dr Paweł Grzesiowski i Marcin Surowiec, instruktor survivalu.
Ta choroba może nie dawać żadnych objawów przez długi czas. Wywoływana przez bakterie, które przenoszą kleszcze. Do czego może doprowadzić nieleczona borelioza? Czy może doprowadzić do śmierci? Jakie obszary naszego ciała lubią kleszcze? Czy możemy już mówić o epidemii tej choroby? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Janem Stradowskim, dziennikarzem naukowym i szefem działu nauki magazynu „Focus”, który z wykształcenia jest lekarzem medycyny.
Kleszcze występują głównie w lasach liściastych, ukrywają się w wysokich trawach, na gałęziach drzew i w zaroślach! Liczba zachorowań na boreliozę wzrosła, w tym roku, o 30%! Jak zminimalizować ryzyko zachorowania? Jak usunąć kleszcza i dlaczego nie można go stresować opowiedziała w studiu Dzień Dobry Wakacje dr Aleksandra Gliniewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Ukąszenia kleszczy są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Wiemy, że przenoszą one boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, ale zapewne niewiele osób słyszało, że kleszcze roznoszą również bakterię, która może spowodować zakrzep krwi w kończynach, a nawet w głowie. Czy choroby wywołane tą bakterią często występują w Europie? Co robić, kiedy ugryzie kleszcz? Czy aparaty na kleszcze są skuteczne? Zapytaliśmy o to dr Piotra Gryglasa.