Kleszcze - jak się przed nimi bronić?
Sezon na kleszcze już się rozpoczął. Pajęczaki atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Co gorsza, ze skóry nie zmywa ich nawet deszcz. - Woda, deszcz nie przeszkadza kleszczom. Wręcz przeciwnie. Myślę, że one łatwej mogą nas zaatakować, bo my kryjemy się zwykle pod jakimś płaszczem czy kurtką i nie czujemy, że kleszcz jest na ubraniu i potem, nawet w warunkach domowych [...] może nas zaatakować - mówił w Dzień Dobry TVN dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert profilaktyki zakażeń, pediatra, immunolog.
Dlatego, aby uniknąć ewentualnych problemów ze zdrowiem, przed wejściem do domu należy dokładnie wytrzepać ubranie. - We wszystkich załamaniach materiału, mankietach może być maleńki kleszcz, którego nie zobaczymy i którego pozbycie się może być jednym z elementów profilaktyki - dodał specjalista. Nasz rozmówca podkreślił, że kleszcze są obecnie wszędzie i niezależnie od tego, gdzie wybieramy się na spacer - trzeba zachować ostrożność. - Nie ma miejsca, gdzie moglibyśmy powiedzieć, że kleszczy nie ma. Tam, gdzie są komary, tam są i kleszcze. W gruncie rzeczy ochrona przed kleszczami wygląda podobnie jak ochrona przed komarami. Powinniśmy zmienić nasz zapach. Pamiętajmy, że kleszcz jest czujnikiem chemicznym. On atakuje nas dlatego, że my pachniemy dla niego atrakcyjnie - wyjaśnił lekarz. W zmianie zapachu pomogą nam m.in. repelenty.
Jakie choroby mogą przenosić kleszcze?
- Kleszcze są w stanie przenosić kilkadziesiąt różnych chorób. Mówimy najczęściej o kleszczowym zapaleniu mózgu i boreliozie, ale pamiętajmy, że co najmniej trzy bakterie w naszej strefie klimatycznej mogą być obecne w kleszczach - czyli babesjoza, gorączka Q, czy jeszcze parę innych, które musimy brać pod uwagę, gdy pojawiają się dziwne objawy - mówił nasz gość.
Należy pamiętać, że samo ukłucie kleszcze nie daje żadnych dolegliwości, te mogą się pojawić dopiero po kilku dniach, a nawet tygodniach. Najczęściej są to objawy sugerujące przeziębienie - bóle głowy, dreszcze, czasami gorączka, nocne poty. Może - ale nie musi - pojawić się także rumień wokół miejsca ukłucia. - Jest pewna grupa osób, ok. 30 proc., która takiego rumienia nie ma, albo jest on tak niewielki, że [...] przeoczymy takie lekkie zaróżowienie skóry -tłumaczył lekarz.
Trzeba podkreślić, że na to, czy rozwinie się u nas choroba przenoszona przez kleszcze, wypływa również to, jak długo pajęczak utrzymywał się na naszej skórze. - Krótki czas pobytu kleszcza w skórze nie jest - w większości przypadków - groźny. Krótki to znaczy do 24 godzin. Jeżeli kleszcz był dłużej, niestety ryzyko przeniesienia choroby zakaźnej znacznie wzrasta - dodał.
Czy podanie antybiotyku tuż po tym, jak znajdziemy na skórze kleszcza, może nas ochronić przed chorobą? Jakie badanie może wykryć boreliozę? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Koszmar ortodontów nowym ideałem piękna. Trend yaeba zdobywa kolejnych zwolenników
- Są dobre na odporność. Jak przygotować naturalne syropy z pędów sosny lub mniszka lekarskiego?
- Co 6. osoba umiera z powodu zanieczyszczenia środowiska
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN