Czy otyłość może być przekazywana z pokolenia na pokolenie? Badacze mają ciekawe ustalenia
Otyłość to choroba, która niejednokrotnie wymaga specjalistycznego leczenia. Co gorsza, zmaga się z nią coraz więcej osób, także dzieci. Najnowsze badania przeprowadzone przez brytyjskich badaczy sugerują, że prawdopodobieństwo wystąpienia otyłość może być przenoszone z pokolenia na pokolenie. Tę zależność zaobserwowano przede wszystkim u matek i córek.
Choroby tui – brązowienie i usychanie drzew. Jak pielęgnować tuje?
W większości ogrodów sadzone są iglaki, wśród których często można spotkać tuje. Ich nieprawidłowa pielęgnacja, a także chwilowe osłabienie rośliny może wywołać szereg dolegliwości.
Ogromna grupa kobiet latami zmaga się z silnym bólem, zanim otrzyma pomoc. Co to jest wulwodynia?
Wulwodynia to mało znana choroba, która dotyka dużej grupy kobiet. Ciągły ból, towarzyszący schorzeniu odbiera im poczucie własnej wartości i szansę na normalne funkcjonowanie.
Badacze ostrzegają przed niebezpiecznym grzybem. Patogen zabija nawet 60 proc. zakażonych
W Stanach Zjednoczonych gwałtownie rośnie liczba zakażeń grzybem Candida auris. Co gorsza, jak podkreślają specjaliści patogen zabija nawet 60 proc. zakażonych i jest on odporny na działanie środków grzybobójczych oraz leków.
Butelka wielorazowa to siedlisko bakterii. Może być ich 40 tysięcy razy więcej niż na desce sedesowej
Nasza świadomość ekologiczna jest coraz większa. Spora część z nas przestała kupować napoje w jednorazowych butelkach i zaczęła korzystać z tych wielorazowych lub bidonów. Niestety - jak pokazują badania - nie dbamy o mnie właściwie, przez co stają się one wylęgarnią groźnych dla naszego zdrowia bakterii.
22-latka zmarła na grypę. "Kiedy chorujemy, rusza pociąg w kierunku śmierci"
22-latka zmarła w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z powodu grypy. Kobieta sądziła, że infekcja nie jest poważana i sama przejdzie. Niestety, kiedy w końcu trafiła do szpitala - mimo wysiłków lekarzy - nie udało się jej uratować. Dlaczego "zwykła grypa" zabija młode i zdrowe osoby?
Problemy z zębami wpływają na zdrowie całego organizmu. "Tutaj wszystko się zaczyna"
Stan jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zdarza się, że chore zęby mogą prowadzić do przeciążenia mięśni, a nawet problemów z sercem czy stawami. Co możemy zrobić, aby tego uniknąć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr Aldona Chloupek, chirurg szczękowo-twarzowy z LUX MED Stomatologia.
Grypa atakuje ze zdwojoną siłą. Rekordowe liczby zachorowań w Polsce
Z dnia na dzień robi się coraz cieplej, ale nie oznacza to wcale, że sezon chorób się skończył. Przeciwnie. Lekarze alarmują o wzroście zachorowań na grypę. Jak twierdzą, szczyt zakażeń jeszcze przed nami.
Czy przyjmowanie środków na zaparcia sprzyja demencji? Badacze mają ciekawe ustalenia
Czy istnieje zależność między regularnym przyjmowaniem środków na zaparcia a demencją? Okazuje się, że tak. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie "Neurology" sugerują, że prawdopodobieństwo wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych u osób, które stosują tego rodzaju preparaty jest nawet o 50 proc. większe. Jak to możliwe?
"Wieczne chemikalia" we krwi dzieci. Co to jest PFAS?
Syntetyczne związki chemiczne (PFAS), nazywane też "wiecznymi chemikaliami" wykorzystywane m.in. do produkcji odzieży wodoodpornej czy opakowań na żywność mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie naukowym "Environmental Health Perspectives" sugerują, że substancje te mogą przyczynić się do rozwoju różnych chorób, w tym nowotworów. W jaki sposób?
Czy długie leżenie w łóżku może być niebezpieczne? Eksperci poznali odpowiedź
Wysoki poziom cukru we krwi sprzyja cukrzycy. Wyrównać go pozwala odpowiednio zbilansowana dieta. Czy sama zmiana menu wystarczy? W tym celu naukowcy położyli całkowicie zdrowych mężczyzn na 60 dni do łóżka. Jakie wnioski wyciągnięto z tego nietypowego eksperymentu?
Richard Gere trafił do szpitala. Co dolega aktorowi?
Richard Gere - jeden z najbardziej cenionych amerykańskich aktorów - trafił do szpitala. Artysta podczas wypoczynku w Meksyku zaczął się uskarżać na silny kaszel.
Międzynarodowy Dzień Zespołu Angelmana obchodzony jest 15 lutego. Jak rozpoznać chorobę?
Międzynarodowy Dzień Zespołu Angelmana obchodzony jest 15 lutego od 2013 roku. Obchodzenie tego dnia ma na celu podniesienie świadomości na temat tej rzadkiej choroby układu nerwowego. Jak się objawia i na czym polega?
Śmierdzące gazy – jak się ich pozbyć? Przyczyny cuchnących wzdęć
Cuchnące gazy są objawem wielu chorób, ale też nieprawidłowej diety. Jeżeli problem nasilonych wzdęć nie ustępuje po zmianie dotychczasowej diety, należy skonsultować się z lekarzem. Jak pozbyć się śmierdzących gazów?
Szczepionka MMR – skuteczność i możliwe powikłania
Szczepionka MMR należy do grupy szczepionek, wokół których narosło wiele mitów i wątpliwych przekonań. Do najszerzej dyskutowanych należy potencjalny wpływ szczepionki na występowanie autyzmu u dzieci. Zaznaczyć trzeba, że żadne badania naukowe nie potwierdziły tej teorii, a ruchy antyszczepionkowe posługują się tą koncepcją dość swobodnie, budząc strach u rodziców. Współczesne badania potwierdzają natomiast bezpieczeństwo stosowania tej szczepionki i małe prawdopodobieństwo powikłań po niej.
Szymon i Antoś odzyskali wzrok dzięki przeszczepom rogówek. "Nie chcieliśmy uwierzyć w to, że się nie da"
14-miesięczny Antoś i 14-letni Szymon nie znają się, ale obu chłopców łączy to, że uratowano im wzrok dzięki przeszczepom rogówek. Na czym polega ten zabieg? Kiedy powinniśmy po raz pierwszy odwiedzić okulistę?
Króliki domowe potrafią sprawić człowiekowi wiele radości, ale dość łatwo zapadają na różnego rodzaju choroby. Decydując się na adopcję królika, należy o tym pamiętać. Ważne, aby poświęcić mu czas, pielęgnować go i nie zapominać o regularnych szczepieniach oraz wizytach u weterynarza.