choroby

  choroby

  Pot to nasza wewnętrzna klimatyzacja. Choć jest nam niezbędny, to jego brzydki zapach lub nadmierne wydzielanie mogą być źródłem kłopotów. Kiedy powinniśmy udać się do lekarza? Jak rozpoznać, że pocimy się zbyt mocno i jak sobie z tym poradzić? Zapytaliśmy o to doc. Joannę Czuwarę, specjalistę dermatologa.

  Ben Stacy zmaga się z rzadką chorobą genetyczną, w wyniku której jego skóra przybrała niebieski odcień. Schorzenie rozwinęło się u mężczyzny na skutek związku kazirodczego jego przodków. Trzeba podkreślić, że konsekwencje takich relacji mogą być znacznie poważniejsze, dlatego przeciwne są im medycyna i prawo. Jakie są konsekwencje zdrowotne wejścia w związek z kimś z rodziny? Jaka kara może grozić osobom, które zdecydują się na taką relację? O tym rozmawialiśmy z Eweliną Kamińską, epigenetyczką, doktorantką Uniwersytetu Ludwiga i Maksymiliana w Monachium oraz dr. Maciejem Zaleskim, radcą prawnym.

  Bernardo i Arthur Lima to bliźniacy, którzy przyszli na świat zrośnięci głowami. Lekarze z Brazylii i Wielkiej Brytanii zdecydowali się przeprowadzić serię operacji, aby rozdzielić dzieci i dać im szansę na normalne funkcjonowanie.

  Wirusowe zapalenie wątroby, potocznie nazywane żółtaczką jest niebezpieczną chorobą, na którą zapadają miliony osób na całym świecie. 28 lipca przypada Światowy Dzień WZW. Z tej okazji warto przypomnieć na czym polega choroba oraz o tym, jak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań oraz szczepień. 

  Aby uratować kobiecie życie, specjaliści musieli usunąć jej niemal 5 kilogramów ciała.

  Dermatolog tłumaczy, dla kogo patogen może być szczególnie groźny.

  Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć problemu i nie popsuć sobie wypoczynku.

  Mimo że rząd zdecydował się znieść praktycznie wszystkie obostrzenia wprowadzone wraz z wybuchem pandemii COVID-19, to zagrożenie nie minęło. Z danych prezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia wyraźnie widać, że nowych zakażeń przybywa. Co gorsza, badacze informują, że wykryto kolejny podwariant Omicrona. Czy jest się czego obawiać? Czy jesienią czeka nas "powtórka z rozrywki"? Na ten temat rozmawialiśmy z prof. Joanną Zajkowską, z Kliniki Chorób Zakaźnych UMB.

  Harnaam Kaur od wielu lat choruje na zespół policystycznych jajników (PCOS). Wskutek choroby jej organizm wytwarza zbyt dużo męskich hormonów płciowych. Tym samym twarz kobiety pokrywa pokaźna broda. - Zarost mam od 11. roku życia - powiedziała. Czy lekarze zdołają jej pomóc i będą w stanie ustabilizować jej układ hormonalny?

  Lekarz radzi co zrobić, aby złagodzić dolegliwości.

  Czy specjaliści w końcu odkryją, co dolega dziewczynie i zdołają jej pomóc?

  Szkarlatyna, czyli płonica to zakaźna choroba wieku dziecięcego. Jej przyczyną jest zakażenie bakteryjne. Choroba ma wiele objawów, jednak najbardziej charakterystycznym jest wysypka.

  Porzeczki są jednym z najchętniej uprawianych krzewów w Polsce. Świetnie radzą sobie ze zmianami pogody i niedoborem niektórych składników odżywczych w glebie, ale mimo to zdarza się, że padają ofiarą szkodników. Na szczęście choroby porzeczek są dość łatwe w identyfikacji i już po zauważeniu pierwszych objawów można skutecznie pozbyć się problemu. Sprawdź, jak rozpoznać szkodniki żerujące na krzewach i o czym świadczą czerwone plamy na liściach porzeczki.

  Charli Kate i Cullen Adamsowie to wyjątkowa para, która mimo licznych przeciwności losu postanowiła zawalczyć o swoje marzenia. Z uwagi na choroby związane z niedoborem wzrostu, małżonkowie wielokrotnie informowani byli przez lekarzy o konieczności rezygnacji z rodzicielstwa. Zakochani postanowili jednak sprzeciwić się rekomendacjom medyków, dzięki czemu powitali na świecie trójkę dzieci. Najmłodsza pociecha nie odziedziczyła ich przypadłości.

  Latem sezonowe owoce kuszą swoimi kolorami, smakiem i zapachem. Pamiętajmy jednak, aby nie jeść ich tuż po zerwaniu z krzaka, lecz zabrać do domu i dokładnie umyć. Lekarze apelują: jedzenie brudnych jagód czy borówek może nieodwracalnie zniszczyć wątrobę.

  Wirus nadal stanowi ogromne zagrożenie.

  Kto choruje na otyłość?

  To decyzja Komisji Europejskiej.

  Bardzo ciepłe lata sprawiają, że coraz chętniej montujemy klimatyzację w domach, czy mieszkaniach. Choć urządzenie pomaga przetrwać naprawdę upalne dni, to nie zawsze korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

  Wakacyjne wyjazdy mogą być czasem regeneracji, tylko jeśli odpowiednio się do nich przygotujemy.

  Endometrioza to przewlekła choroba narządów płciowych, która boleśnie dotyka miliony kobiet na całym świecie. Niestety wciąż niewiele mówi się o jej diagnostyce, objawach czy sposobach leczenia.

  W okresie wakacyjnym samolot to najczęściej wybierany sposób podróżowania, szczególnie kiedy planujemy urlop w odległym, egzotycznym miejscu. Istnieją jednak przeciwwskazania do latania nim. Kto powinien unikać podróży powietrznych i dlaczego? Czy loty samolotem są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

  Urlop powinien być czasem odpoczynku, regeneracji i ładowania baterii na kolejne miesiące. Niestety bardzo często zdarza się, że wraz z początkiem wypoczynku zaczynamy chorować. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, aby nie spędzić urlopu na bieganiu po lekarzach? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psychiatrą Sebastianem Koterwą.

  Sprawdź, czym się objawia, jak go leczyć oraz jak uniknąć zarażenia się.

  Leczenie choroby nowotworowej to ogromne obciążenie dla organizmu, a stosowana w wielu przypadkach radio- lub chemioterapia wywołuje u pacjentów szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

  Helenka przyszła na świat z poważną wadą serca. Lekarze, aby uratować życie dziewczynki i dać jej szansę na normalne funkcjonowanie zdecydowali się przeprowadzić nowatorską - na skalę światową - operację.

  Bardzo często zlecany przez lekarzy rozmaz krwi wskaże poziom eozynocytów (EOS). Czym są eozynofile i jaką funkcję pełnią w naszym organizmie? Sprawdź, jaki powinien być ich prawidłowy poziom i co oznaczają zbyt wysokie i niskie eozynocyty.

  Olivia Farnsworth ma zaledwie 13 lat i nazywana jest "bioniczną dziewczynką". Nastolatka urodziła się z wadą genetyczną, która sprawia, że nie odczuwa bólu ani głodu.

  Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami to metoda znana od wieków. Kiedyś korzystali z niej starożytni Grecy, a obecnie coraz częściej ich właściwości prozdrowotne wykorzystuje współczesna medycyna. Jakie dolegliwości i schorzenia można leczyć z ich pomocą? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała mgr Patrycja Adamek, mistrz naturopatii, hirudoterapeuta.

  Agnieszka Włodarczyk zasłabła niedawno we własnym domu. Teraz lekarze próbują ustalić, co dzieje się ze zdrowiem aktorki. Okazuje się, że problem może być dużo poważniejszy, niż początkowo się jej wydawało.