- Nowy kompleksowy program profilaktyczny "Moje Zdrowie" skierowany jest do wszystkich ubezpieczonych Polaków (od 20. roku życia).
- Bilans zdrowia osoby dorosłej to prosty sposób na zadbanie o siebie - kompleksowo i pod opieką Twojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.
- Możesz wykonać go tylko w przychodni, w której masz złożoną deklarację.
Rusza program "Moje Zdrowie"
Regularne badania zdrowotne to klucz do długiego życia. Dzięki nim możemy nie tylko wykrywać bezobjawowo rozwijające się choroby, ale przede wszystkim im zapobiegać. Specjaliści od lat powtarzają, że kontrolowanie swojego zdrowia w połączeniu z dbaniem o aktywny styl życia i dobrej jakości dietę, są znacznie prostsze niż leczenie poważnych komplikacji zdrowotnych.
Jak zadbać o siebie? Zrób badania w ramach programu profilaktycznego "Moje Zdrowie". Każdy dorosły Polak powyżej 20. roku życia może zrobić sobie bilans zdrowia - kompleksowo i pod opieką przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.
W Dzień Dobry TVN prof. dr n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas opowiedziała widzom o szczegółach nowego programu profilaktycznego.
Dlaczego badania są wykonywane w POZ?
- Wizyta w placówce podstawowej opieki zdrowotnej tej, do której mamy złożoną deklarację u naszego lekarza POZ, bądź pielęgniarki, jest związana z oceną wyników badań laboratoryjnych wykonywanych w programie, oceną ankiety, czyli naszych czynników ryzyka, bo jesteśmy pytani o różne rzeczy, w tym np. styl życia i z przygotowaniem Indywidualnego Planu Zdrowotnego, w którym zaplanowane są nie tylko zmiany w stylu życia wynikające z tego, co powinniśmy poprawić, ale mamy tam zaplanowaną przede wszystkim profilaktykę onkologiczną i rekomendowane szczepienia - tłumaczyła prof. dr n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.
Bilans zdrowia osoby dorosłej – na czym polega?
Jeżeli masz od 20 do 49 lat, bilans zdrowia wykonujesz raz na 5 lat. Osoby starsze powinny robić go raz na 3 lata.
Czego dowiesz się dzięki badaniom? Przede wszystkim sprawdzisz, jaki jest stan twojego zdrowia, poznasz ewentualne zagrożenia zdrowotne i skuteczny plan na przeciwdziałanie im. Otrzymasz też indywidualny plan dalszego postępowania, dopasowany do wieku i stylu życia. Zrobienie tak dokładnych badań da ci spokój ducha i poczucie, że dbasz o siebie i bierzesz swoją przyszłość "we własne ręce".
Jak zapisać się na bilans zdrowia osoby dorosłej?
Aby zapisać się na bilans zdrowia, wystarczy wypełnić ankietę "Moje Zdrowie" w IKP, moje IKP lub papierowo w swojej przychodni. Dotyczy ona m.in. nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej, samopoczucia psychicznego i historii chorób w najbliższej rodzinie.
Następnie odbierasz skierowanie na badania laboratoryjne w swojej przychodni POZ i wykonujesz je w tej samej przychodni lub we wskazanym przez nią laboratorium. Pakiet, który otrzymasz, będzie zależał od wieku, stanu zdrowia - będzie to pakiet badań podstawowy lub rozszerzony.
Te badania pozwalają wykryć wczesne etapy chorób m.in. miażdżycy, cukrzycy, schorzeń serca, tarczycy, nerek, które coraz częściej dotyczą również młodszych osób.
Zakres podstawowy badań diagnostycznych:
- morfologia krwi,
- glukoza,
- kreatynina (z eGFR),
- lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy),
- TSH (hormon tyreotropowy),
- badanie ogólne moczu.
Zakres rozszerzony badań diagnostycznych:
- ALAT - aminotransferaza alaninowa,
- ASPAT - aminotransferaza asparaginianowa,
- GGTP - gammaglutamylotranspeptydaza,
- PSA całkowity u mężczyzn,
- anty-HCV,
- lipoproteina (a) -wykonywana w ramach programu raz w życiu.
Program "Moje Zdrowie" – wizyta podsumowująca
Wyniki ankiety i badań będziesz mógł omówić z lekarzem rodzinnym, pielęgniarką lub położną. Podczas wizyty podsumowującej poznasz czynniki ryzyka chorób i otrzymasz zalecenia prozdrowotne.
Jakie będziemy mieli korzyści z tego, że pójdziemy na wizytę podsumowującą do przychodni POZ?
- Mamy ustalaną wizytę podsumowującą i podczas wizyty jest omawiane to wszystko, co powiedzieliśmy w ankiecie. Są omawiane wyniki badań laboratoryjnych, ustalany jest też indywidualny plan zdrowotny, który będzie nam towarzyszył jako mapa drogowa naszej profilaktyki - powiedziała w Dzień Dobry TVN prof. dr n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.
Bilans zdrowia to wstęp do dalszej profilaktyki. Pracownik medyczny POZ wskaże Ci kolejne kroki, podpowie co zrobić z podwyższonym ryzykiem sercowo-naczyniowym, jeśli takie się pojawi, omówi wywiad rodzinny i zagrożenia związane ze stylem życia. Wspólnie z Tobą wyznaczy priorytety, dotyczące interwencji prozdrowotnych. Skieruje Cię, oczywiście za Twoją zgodą, na wizyty edukacyjne, w tym m.in. do dietetyka. Podpowie kiedy i gdzie wykonać badania takie jak cytologia,
mammografia, czy kolonoskopia. Wszystko to, wraz z rekomendowanymi szczepieniami ochronnymi znajdzie się w Twoim Indywidualnym Planie Zdrowotnym.
Pamiętaj, że bilans możesz wykonać tylko w przychodni, w której masz złożoną deklarację. Chodzi o deklarację wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ – składasz ją podczas zapisywania się do przychodni.
Gdzie masz złożoną deklarację? Sprawdzisz to na Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli chcesz zmienić przychodnie, zrobisz to bezpłatnie dwa razy w roku – osobiście w wybranej przychodni lub przez IKP.
Więcej informacji na temat programu Moje Zdrowie znajdziesz TUTAJ.
Zobacz także:
- Kontrowersyjna decyzja NFZ. Lekarka walczy o sprawiedliwość
- Lek przeciwalergiczny wycofany z aptek. Koniecznie sprawdź, czy nie masz go w domu
- GIS ostrzega przed mąką. Znaleziono w niej białko groźne dla niektórych alergików
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN