badanie

  badanie

  Rodzicielstwo zapewnia szczęśliwe życie? Okazuje się, że niekoniecznie. Pokazują to najnowsze badania przeprowadzone przez psychologów z Michigan State University (USA). Naukowcy postanowili sprawdzić poziom zadowolenia u par bezdzietnych i tych, które doczekały się potomstwa. Wyniki są zaskakujące.

  Majonez to produkt, bez którego trudno sobie wyobrazić Wielkanoc. Jego sprzedaż w tym czasie wzrasta nawet trzykrotnie. Króluje na świątecznych stołach dodawany do jajek, sałatek, a nawet ciast. Od lat toczy się spór, który jest najlepszy i po który klienci sięgają najchętniej. Odpowiedź na to pytanie przynosi przeprowadzone ostatnio badanie.

  Biorezonans magnetyczny nie jest metodą naukową i nie należy utożsamiać go z rezonansem magnetycznym. Jest to alternatywny sposób diagnozowania i leczenia, który wykorzystuje wibracje elektromagnetyczne, a został stworzony w XX wieku przez niemieckich naukowców. Nawiązuje do medycyny chińskiej – przede wszystkim do akupresury. Badania naukowe nie udowodniły, czy biorezonans magnetyczny jest skuteczny. Środowisko lekarskie nie zaleca leczenia tą metodą ani w żadnym wypadku zastępowania biorezonansem magnetycznym konwencjonalnego leczenia.

  Boże Narodzenie będą przebiegać inaczej niż te, które pamiętamy. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia. Żeby uniknąć zakażenia święta spędzimy w kameralnym, mniejszym niż zwykle gronie, a zamknięcie hoteli i stoków narciarskich wymusiło brak grudniowych wyjazdów. To wszystko sprawia, że w tym roku na Boże Narodzenie wydamy mniej pieniędzy. Jakie zakupy ograniczymy?

  O tym, że witamina D ma wiele zalet i sprzyja zdrowiu, wiadomo nie od dziś. Teraz okazało się, że jej niski poziom sprzyja infekcji koronawirusem. Najnowsze badania to potwierdzają. Jak tłumaczą naukowcy, "witamina słońca" wspiera pracę układu odpornościowego i może chronić przed infekcjami (w tym koronawirusa czy grypy). Zobacz, jak uzupełnić jej niedobory.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś wąsatą reprezentację Polski w Rugby. Panowie biorą udział w akcji "Movember", która ma na celu przekonanie mężczyzn, do regularnego badania się pod kątem raka prostaty i raka jąder.

  RTG to badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie, dzięki którym uzyskujemy obraz narządów wewnętrznych. Jak często można się mu poddawać? O tym w Dzień Dobry TVN mówił konsultant krajowy w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej prof. Jerzy Walecki.

  Co trzecia kobieta i połowa mężczyzn przed pięćdziesiątką w Polsce ma kłopot z łysieniem. Jak sprawdzić czy i nam to grozi? Czym jest trichoskopia? O tym w kawiarence Dzień Dobry TVN dziennikarz Mateusz Hładki rozmawiał z prof. Lidią Rudnicką, prezesem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego WUM. To ona po raz pierwszy na świecie opisała trichoskopię i opracowała metodę dzięki, której można badać włosy i skórę głowy.

  Piotr Kraśko: "Elon Musk wysłał kabriolet w stronę Marsa, wiemy jak wyglądają gwiazdozbiory, lata świetlne od Ziemi, a (...) ciało ludzkie jest niezbadane". Naukowcy z NYU School of Medicine, University of Pennsylvania oraz Mount Sinai Beth Israel Medical Center na łamach "Scientific Reports" udowodnili, że człowiek posiada nieznany dotąd narząd - interstitium. Więcej o tym odkryciu opowiedział nam w Dzień Dobry TVN - Wojciech Grabczan ze Stowarzyszenia Rzeczników Nauki.

  Na świecie w ciągu ostatnich kilku lat liczba osób zarażonych wirusem HIV wzrosła dwukrotnie. Tymczasem, co drugi Polak zakażony HIV nigdy nie zrobił testu i nie wie, że jest jego nosicielem. Kto jest narażony na zakażenie tym wirusem? Czy prezerwatywa skutecznie zabezpiecza przed HIV? Gdzie można bezpłatnie i anonimowo zrobić test na HIV? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły: doradca i edukator HIV/AIDS dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak i organizator kampanii społecznej dotyczącej HIV/AIDS Patrycja Rzucidło-Zając.

  Od dzisiaj do 30 września można wykonać bezpłatne badania spirometryczne. Gdzie? Jakie choroby wykrywa takie badanie? Na czym polega? Kto powinien je wykonać? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska rozmawiała o tym z alergologiem Piotrem Dąbrowieckim z Wojskowego Instytutu Medycznego.

  Prof. dr. hab. med. Krystian Jażdżewski i jego zespół specjalizują się w badaniu genów. Na podstawie uzyskanych informacji są w stanie określić predyspozycje pacjenta do zachorowania na nowotwór. Takie badania są wykonywane na świcie już od pewnego czasu. Co więc wyróżnia polski projekt? Po pierwsze jego globalność - genetycy chcą zbadać populację całej Polski, a po drugie cena - koszt badania to jedyne 400 złotych zamiast 2 000 euro. Czy pacjent może liczyć na pomoc zespołu profesora Jażdżewskiego po postawieniu diagnozy? Jak trafić pod ich skrzydła? I czy istnieje szansa na refundację jeśli nie stać nas na badanie?

  Bezpłatne badanie cytologiczne przysługuje każdej kobiecie raz na trzy lata. Czy to wystarczy, aby wykryć raka szyjki macicy w stadium, które pozwoli na całkowite wyleczenie? Jak powinna wyglądać profilaktyka raka szyjki macicy? Kto jest w grupie ryzyka? Na czym dokładnie polega cytologia i gdzie można ją wykonać? O jednym z najczęściej występujących u kobiet nowotworów w Dzień Dobry TVN mówił dr Andrzej Nowakowski.

  "Jak prowadzić dialog z człowiekiem, który się boi, który jest pełen lęku"? Gościem Dzień Dobry TVN był terapeuta - Andrzej Komorowski. Jak postępować z osobą, która ma napad lęku? Jakie czynniki mogą wywoływać taki zachowania? "Rzucano ją na ziemię, zniewalano. Było to strasznie przykre. Ludzie sami, ze strachu, nie wiedzą co zrobić".