lekarz

  "Polacy mają tendencje do tego, by przegrzewać".

  "Ogólny stan pacjenta jest doskonały"

  W kwietniu w poznańskim szpitalu pacjentka zmagająca się z nieoperowanym, pierwotnym guzem mózgu przeszła operację z wykorzystaniem terapii NanoTherm. Glejaka, czyli złośliwego guza mózgu nie można usunąć w całości, a operacja dla 39-letniej pacjentki była jedyną szansą na wydłużenie życia. O specyfice terapii, rokowaniach i przełomowej operacji opowiedział nam dr Jakub Moskal – neurochirurg, Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego w Poznaniu.

  "Śledztwo jest niezwykle sprawnie prowadzone".

  Według brytyjskich badaczy z Uniwersytetu w Exeter, aby uzyskać najbardziej miarodajny pomiar ciśnienia tętniczego, należy mierzyć je na obu rękach, a następnie wziąć pod uwagę wyższą wartość pomiaru. W Dzień Dobry TVN o komentarz w tej sprawie poprosiliśmy lek. Jakuba Kosmę Rokickiego z Kliniki Kardiologii WUM.

  Opinie specjalistów dają do myślenia.

  Jose Raimundo Silva nie spodziewał się, że ukąszenie pospolitego owada na zawsze może zmienić jego życie. Niepozorny insekt i brak odpowiedniej pomocy lekarskiej sprawiły, że noga mężczyzny zaczęła przypominać kończynę słonia.

  O tym, z jakim absurdem wiąże się w Polsce stwierdzanie zgonów domowych i ustalanie ich przyczyny, porozmawialiśmy z lek. med. Michałem Domaszewskim, z dr n. med. Maciejem Pawłowskim oraz z mecenasem Iwo Kliszem.

  O tym, jak być odpowiedzialnym opiekunem, porozmawialiśmy z lek. wet. Magdą Firlej-Oliwą.

  Dr Tomasz Karauda w czasie pandemii podjął się pracy na oddziale COVID i, jak wspomina w cyklu Darii Pacańskiej "PO MĘSKU" w dziendobry.tvn.pl, to jeden z najcięższych etapów jego życia.

  Wśród 2 tys. ofiar była pacjentka szpitala, w którym pracował.

  Doktor Adam Mol został laureatem majowej Pozytywki dla najbardziej pozytywnego bohatera reportażu Dzień Dobry TVN. Lekarz operuje dzieci w klinice we Wrocławiu. Nagrodę odebrał w towarzystwie małego synka, Adasia.

  Jak personel reaguje na obecność dyrektora na oddziale?

  Lavie Kwizera miał bardzo ciężkie dzieciństwo. Ze względu na chorobę poruszał się wyłącznie dzięki rękom. Polscy lekarze sprawili, że zaczął chodzić. Teraz lekarz ortopeda i prezes Fundacji Afriquia Bartłomiej Osadnik, opowiedział w Dzień Dobry TVN o postępach Laviego i swojej pomocy afrykańskim dzieciom.

  Agnieszka Włodarczyk zasłabła niedawno we własnym domu. Teraz lekarze próbują ustalić, co dzieje się ze zdrowiem aktorki. Okazuje się, że problem może być dużo poważniejszy, niż początkowo się jej wydawało.

  Adam Kay to brytyjski pisarz, komik, a także lekarz. Odpowiedział na pytania, czy w żyłach człowieka płynie złoto i czy warto jeść jedzenie z podłogi.

  - Nie przypuszczałam - komentuje zaskoczona wokalistka.

  Adam Mol jest chirurgiem dziecięcym z blisko 20-letnim stażem. Pomaga maluchom z wadami wrodzonymi czy po oparzeniach.

  O śmierci dr Zbigniewa Hałata poinformowali bliscy zmarłego na jego profilu na Twitterze. Początkowo wiele osób nie wierzyło w komunikat, pomimo że rodzina się pod nim podpisała. Lekarz uznawany był za guru antyszczepionkowców. 

  W pogoni za idealnym wyglądem część z nas gotowa jest zrobić bardzo dużo. Od pewnego czasu w mediach społecznościowych pojawiają się filmiki prezentujące urządzenie, dzięki któremu można "zlikwidować" podwójny podróbek. Choć osoby, które z niego skorzystały zapewniają, że jest bardzo skuteczne, to badacze mają wątpliwości.

  Menopauza to dla wielu kobiet temat tabu. Jakie emocje wywołuje u płci pięknej ten etap życia, jak wpływa na codzienność oraz relacje z partnerem? To sprawdzili twórcy raportu "Menopauza to nie pauza".

  Kiedy doszczepić się dawką przypominającą?

  Co powinno nas zaniepokoić?

  Wybitny kardiochirurg, były minister zdrowia oraz wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu odszedł w wieku 72 lat. Okoliczności jego śmierci bada gliwicka prokuratura. Przyczyny zgonu nie są jeszcze znane.

  Co zrobić, by nie zwariować?

  Słyszysz "testosteron" i od razu wyobrażasz sobie dobrze zbudowanego mężczyznę. Tymczasem ten hormon występuje także u kobiet i - jak się okazuje - pełni bardzo ważną funkcję. Jak wpływa na nasz organizm i do jakich zmian doprowadza? Czym grozi jego przedawkowanie? O tym opowiedziała nam dr n. med. Anetta Karwacka, specjalista ginekolog-położnik.

  Doktor Igor Mokryk pracuje w największym ukraińskim szpitalu kardiologicznym w Kijowie. Tam, gdzie toczy się wojna, trwa też walka o życie pacjentów.

  Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety. Zanim jednak kobieta wejdzie w okres "przekwitania" najpierw zaczyna się zwykle okres przedmenopauzalny. Jakie objawy występują i jak sobie z nimi poradzić? O tym opowiedziała nam dr Katarzyna Skórzewska, ginekolog i endokrynolog.

  "Mają przyśpieszony kurs empatii".

  Kamila Kalińczak jest dziennikarką radiową i telewizyjną, lektorką oraz trenerką wystąpień publicznych. Ostatnio w mediach społecznościowych przytoczyła rozmowę z gastrologiem, który dopytywał, czy planuje zajść w ciążę. - Chodzi mi tylko o to, że jeżeli się pani zdecyduje, a na pewno się pani zdecyduje, to będzie pani staroródką. Rozumie pani, że w pani wieku drastycznie wzrasta ryzyko zespołu Downa u dziecka? Praca nie jest w życiu najważniejsza – mówił specjalista od układu pokarmowego. Takich historii z gabinetów lekarskich jest znacznie więcej.