lekarz

  lekarz

  W pogoni za idealnym wyglądem część z nas gotowa jest zrobić bardzo dużo. Od pewnego czasu w mediach społecznościowych pojawiają się filmiki prezentujące urządzenie, dzięki któremu można "zlikwidować" podwójny podróbek. Choć osoby, które z niego skorzystały zapewniają, że jest bardzo skuteczne, to badacze mają wątpliwości.

  Słyszysz "testosteron" i od razu wyobrażasz sobie dobrze zbudowanego mężczyznę. Tymczasem ten hormon występuje także u kobiet i - jak się okazuje - pełni bardzo ważną funkcję. Jak wpływa na nasz organizm i do jakich zmian doprowadza? Czym grozi jego przedawkowanie? O tym opowiedziała nam dr n. med. Anetta Karwacka, specjalista ginekolog-położnik.

  Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety. Zanim jednak kobieta wejdzie w okres "przekwitania" najpierw zaczyna się zwykle okres przedmenopauzalny. Jakie objawy występują i jak sobie z nimi poradzić? O tym opowiedziała nam dr Katarzyna Skórzewska, ginekolog i endokrynolog.

  Kamila Kalińczak jest dziennikarką radiową i telewizyjną, lektorką oraz trenerką wystąpień publicznych. Ostatnio w mediach społecznościowych przytoczyła rozmowę z gastrologiem, który dopytywał, czy planuje zajść w ciążę. - Chodzi mi tylko o to, że jeżeli się pani zdecyduje, a na pewno się pani zdecyduje, to będzie pani staroródką. Rozumie pani, że w pani wieku drastycznie wzrasta ryzyko zespołu Downa u dziecka? Praca nie jest w życiu najważniejsza – mówił specjalista od układu pokarmowego. Takich historii z gabinetów lekarskich jest znacznie więcej.

  W związku z nowelizacją Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2, część osób chorych na COVID-19 będzie miała pierwszeństwo w dostaniu się do lekarzy. Może to spowodować zakłócenia w kontakcie ze specjalistą osób z innymi chorobami. Kto i kiedy może skorzystać z szybszej opieki lekarskiej?

  Wizyty u lekarza czy pobyt w szpitalu zwykle nie dają nam zbyt wielu powodów do śmiechu. Może jedynie do śmiechu przez łzy. Jednak pracownicy systemu opieki zdrowotnej pomiędzy podłączeniem do kroplówki, badaniem a operacją, potrafią wykazać się nie lada poczuciem humoru, czasem nawet i czarnym. Bo nie taki lekarz, pielęgniarka czy salowa straszni, jak ich pacjenci malują.

  Prędzej czy później w życiu każdego z nas pojawia się sytuacja, w której trzeba iść do lekarza, którego niekoniecznie lubimy. Dla jednych będzie to dentysta, dla innych ginekolog czy urolog. Sprawdziliśmy, co można usłyszeć w gabinecie oraz zapytaliśmy Rzecznika Praw Pacjenta o to, czego medykom mówić nie wolno i co zrobić, kiedy już padną niecenzuralne słowa.

  Jest Kurdem pochodzącym z Iraku. Od dziecka marzył, by zostać lekarzem. 42 lata temu Arsalan Azzaddin przyjechał na studia medyczne do Polski. Po studiach zrobił doktorat i pracował na uczelni, gdzie poznał swoją żonę - również Kurdyjkę. Oboje pracują jako lekarze, a ich dzieci studiują medycynę. To rodzinna misja. Dzisiaj Arsalan Azzaddin pomaga migrantom z białoruskiej granicy.