lekarz

  lekarz

  W toku wielu lat badań naukowych udało się odkryć, że w naszych organizmach istnieje wewnętrzny mechanizm, który decyduje o pracy naszych narządów. Dzięki temu wiemy, w jakich godzinach będzie aktywna najbardziej nasza wątroba, płuca, mózg czy serce. Jaki jest więc idealny plan dnia według naszego zegara biologicznego? O tym opowiedział Michał Domaszewski, lekarz rodzinny.

  "Nie chcę się nazywać medycznym celebrytą. Jestem lekarzem, profesorem medycyny, wyrażam swoje poglądy" - tak mówi prof. Krzysztof Simon, który od początku pandemii walczy z ignorancją koronasceptyków, za co grożono mu nawet śmiercią. Był jednym z pierwszych specjalistów od leczenia wirusa HIV w Polsce. Zawodowo oddany pacjentom lekarz i naukowiec, prywatnie spełniony ojciec i dziadek.

  Rodzice wierzą głęboko, że zarówno lekarze, jak i nauczyciele w szkole, zawsze będą stać na straży opiekunów dzieci i pomogą im w sytuacji zagrażającej życiu. Tym razem zawiedli wszyscy i pomimo próśb rodziców Pawła, nikt nie wziął na poważnie jego stanu zdrowia. - Czasami nazywa się to "syndromem Boga". Zabrakło pokory, słuchania mamy, która wie i wyczuwa stan swojego dziecka zwykle najlepiej - wyjaśnia mec. Jolanta Budzowska, adwokat rodziny Reków.

  Rehabilitacja postcovidowa to projekt ważny dla osób, które przeszły chorobę. Jej celem jest powrót do zdrowia, ma być powszechnie dostępna i będzie się odbywać w uzdrowiskach. Szczegóły programu przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z rehabilitacji?

  Tężyczka utajona to tajemnicza choroba, na którą cierpią głównie kobiety między 20. a 50. rokiem życia. Mimo dobrych wyników badań organizm odmawia posłuszeństwa, a one nazywane są hipochondryczkami. Czym dokładnie jest ta przypadłość, jak ją rozpoznać i leczyć? Na te pytania odpowiadały nam Katarzyna Toruńska, neurolog oraz Aleksandra Jaroń, która zmaga się z tężyczką utajoną.

  Koronawirus dotyka coraz młodszych. Ostatnio w grudziądzkim szpitalu zmarł 15-latek zakażony COVID-19. Miał choroby współistniejące. O to, jakich objawów nie bagatelizować u dziecka i czy są szanse, aby nasze pociechy były zaszczepione, zapytaliśmy dr Anetę Górską-Kot, pediatrę i ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie.

  Pią­tego marca oka­zję do świę­to­wa­nia mają sto­ma­to­lo­dzy. Dzień Den­ty­sty to święto wszyst­kich leczą­cych zęby, ale i oka­zja, by "odcza­ro­wać" ich nie­zbyt pozy­tyw­nie koja­rzony zawód oraz przy­po­mnie­nie, że den­ty­stów warto odwie­dzać.

  Każdy, kto poważnie myśli o zawodzie lekarza, powinien zacząć przygotowywać się do studiów na tym kierunku już w szkole średniej. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego profilu klasy, a następnie koncentracja na jak najlepszym zdaniu matury z biologii i chemii. Co roku liczba kandydatów na studia medyczne znacząco przekracza liczbę miejsc. Czas trwania studiów medycznych i początkowo niskie zarobki nie zniechęcają potencjalnych kandydatów.

  Tomasz Karauda to młody lekarz, który rozpoczął pracę na oddziale chorób płuc w szpitalu im. N. Barlickiego w Łodzi. Obecnie walczy o życie pacjentów zmagających się z COVID-19. Nie każdy jednak wie, że bardzo ważne miejsce w jego sercu zajmuje także muzyka. O swojej artystycznej pasji opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Papierowe skierowania przechodzą do lamusa. Od 8 stycznia wszystkie skierowania będą wystawiane w postaci elektronicznej. W związku z tym pojawiło się wiele pytań: Co z pacjentami, którzy nie założyli Internetowego Konta Pacjenta? Jak długo takie skierowanie będzie ważne? Nasz gość prof. dr hab. Katarzyna Kokocińska krok po kroku skrupulatnie odpowiedziała na każde z nich w naszym programie.

  Mimo pandemii koronawirusa, wielu z nas nie mogło albo nie chciało zrezygnować z dotychczasowych aktywności czy chodzenia do pracy. Codziennie mijamy przez to masę osób, nie wiedząc, czy przypadkowo nie zarazimy się COVID-19. Jak wygląda sytuacja w małych pomieszczeniach? Sprawę wyjaśniał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Wiele osób nie myśli na co dzień o konieczności wykonywania podstawowych badań profilaktycznych. Trzeba jednak wiedzieć i o tym pamiętać, że tylko dzięki nim możliwe jest szybkie rozpoznanie schorzeń, które nieleczone mogą skutkować poważnymi konsekwencjami.

  Włodzimierz Bodnar, lekarz z Przemyśla od kilku miesięcy bada skuteczność amantadyny. Twierdzi, że przy jej pomocy wyleczył setkę pacjentów chorych na COVID-19. Działanie leku przetestował także na sobie, gdy przechodził zakażenie koronawirusem. - Walczę o to, by wprowadzić schemat mojego leczenia, który jest skuteczny - powiedział dr Bodnar w reportażu Uwagi! TVN.