Przez wiele lat osoby zakażone wirusem HIV czy chorujące na AIDS były stygmatyzowane i musiały się mierzyć z krzywdzącymi stereotypami. Czy coś w tej kwestii się zmieniło?
W Polsce stale rośnie liczba nosicieli wirusa HIV. Boimy się nie tylko samego zakażenia, ale i badań. Z tego powodu powstała inicjatywa "PartyTest" – akcja testowania podczas festiwali oraz w klubach. Na czym polega? O tym opowiedzieli nam dr n. społecznych Magdalena Ankiersztejn-Bartczak oraz Grzegorz Jezierski, który żyje z HIV.
Rak szyjki macicy diagnozowany jest w Polsce co roku u trzech tysięcy pacjentek. Niestety połowa z nich słyszy tę informację, kiedy jej stan jest już zły. Wówczas leczenie może nie przynieść żadnych rezultatów. Dlatego lekarze podkreślają, że regularne badanie jest niezwykle ważne. Ze statystyk wynika, że w Łodzi bada się co dziesiąta kobieta.
Zamiast czekać w długich kolejkach w przychodni, a w nocy lub w weekend spędzać wiele godzin na szpitalnym oddziale ratunkowym (tzw. SOR-ze), można szybko połączyć się ze specjalistą we własnym domu.
Wielu z nas podczas bólu głowy uciska sobie skronie. Robimy to i wiele innych odruchowych czynności, żeby przynieść sobie ulgę. Okazuje się, że matka natura wyposażyła nas w naturalną metodę walki z bólem, a mianowicie uciskanie. Terapeutka medycyny chińskiej wyjaśniła widzom Dzień Dobry TVN, jak najłatwiej uśmierzyć ból.
Sposobów na to, aby przez długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem, jest wiele. Najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych wykazały, że o tym, czy dane nam będzie dożycie sędziwego wieku może zdecydować jedna cecha charakteru. Która?
Amerykańskie Centrum Kontroli Prewencji Chorób (CDC) poinformowało, że bakteria powodująca listeriozę jest trudna do usunięcia i bardzo łatwo się rozprzestrzenia.
Kobiece piersi nie są identyczne. Różnią się wielkością, a także wyglądem brodawki sutkowej. Co ciekawe, to jaki kształt ma ta ostatnia może bardzo dużo powiedzieć o zdrowiu kobiety. Jak może zmieniać się brodawka? Co powinno skłonić do wizyty u lekarza? Zapytaliśmy o to lek. med. Dorotę Niewęgłowską - specjalistę ginekologii i położnictwa z krakowskiej SCM Clinic.
Choroba nowotworowa budzi w nas ogromny lęk. Jednak dzięki badaniom profilaktycznym lub genetycznym zyskujemy nad nią przewagę. Możemy odpowiednio się na nią przygotować lub całkowicie jej uniknąć. Niestety czasem zdarza się, że wiedza, o tym, że znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka, może być bardzo dużym obciążeniem. Jak sobie z tym poradzić? Zapytaliśmy o to Zuzannę Butryn, psycholożkę i psychoterapeutkę.
Płyn Lugola, który podawano dzieciom i dorosłym po katastrofie w Czarnobylu, znów zyskał na popularności. Pod wpływem niepokojących doniesień na temat zajęcia zaporoskiej elektrowni atomowej, Polacy tłumnie ruszyli do aptek po zapomniany preparat. Profilaktyczne spożywanie roztworu jodu może jednak prowadzić do problemów ze zdrowiem.
Jala Neti to jedna z najstarszych metod oczyszczania nosa i zatok. Wyjątkowa technika nawiązuje do holistycznej tradycji ajurwedyjskiej, dlatego jej dobroczynne właściwości doceniają przede wszystkim osoby praktykujące jogę. Regularnie wykonywany zabieg stanowi cenne wsparcie w zapobieganiu takim dolegliwościom jak katar, zapalenie zatok czy uporczywe bóle głowy.
Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Szacuje się jednak, że w Polsce obecnie na przewlekłe choroby tego narządu choruje ponad 400-500 tys. osób. Jak zatem w prawidłowy sposób o niego dbać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała specjalista gastroenterologii, dr hab. n. med. Anna Wiechowska-Kozłowska.
Zofia Zborowska- Wrona kolejny raz zdecydowała się na poruszenie tematu tabu za pomocą mediów społecznościowych. Jasno wyraziła swoją opinię na temat zabezpieczania krwi pępowinowej. Pobranie komórek macierzystych może znacząco wpłynąć na przebieg leczenia poważnych chorób, takich jak białaczka. Aktorka przyznała, że do samego końca zwlekała z podjęciem decyzji.
Zofia Zborowska od lat, walczy o równouprawnienie, ciałopozytywność i chętnie przemawia w tematach ważnych dla kobiet. Aktorka zdobyła się na szczere wyznanie, po którym w mediach zawrzało. Październik to miesiąc świadomości utraty ciąży. Właśnie dlatego, artystka zdecydowała się na zabranie głosu i zachęcenie do profilaktyki.
Pierwszy od dawna przypadek wścieklizny u psa stwierdzono w województwie mazowieckim. Rośnie również liczba dzikich zwierząt, które są rezerwuarem niebezpiecznego wirusa. Główny Inspektorat Weterynarii przypomina o konieczności szczepień i grozi mandatami.
Marzena Michalec w ramach Fundacji "Kobieta w Biegu" od 6 lat organizuje największy polski cykl biegów "Pier(w)si w biegu", który promuje aktywność i profilaktykę raka piersi. O swojej inicjatywie opowiedziała teraz w Dzień Dobry TVN.