Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą wyjaśniamy, na czym polega.
Ewa Chodakowska dwa lata temu zaskoczyła swoich wielbicieli wyznaniem, iż przeszła operację nowotworu. W najnowszym wywiadzie wróciła pamięcią do tego niełatwego czasu. Jak z perspektywy lat patrzy na swoje zdrowie?
"Ryzyko udaru jest dużo większe".
Słońce niesie za sobą wiele korzyści - zapewnia nam witaminę D oraz endorfiny szczęścia. W nadmiarze może jednak stanowić dla nas spore niebezpieczeństwo, jakim jest nowotwór skóry. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, którą w ten weekend ułatwia firma Garden Space. Pod jej siedzibą w Oświęcimiu właśnie zaczyna się "Weekend Ochrony Skóry", akcja społeczna, która ma na celu szerzenie wiedzy o profilaktyce raka skóry oraz umożliwienie dostępu do darmowych badań demoskopijnych.
W Polsce rak szyjki macicy atakuje blisko 4 tysiące kobiet rocznice. Połowa z nich umiera. Dlatego tak ważne jest promowanie szczepień przeciwko HPV wśród nastolatków oraz dorosłych. Nasz reporter Piotrek Wojtasik spotkał się z Anją Rubik, a także z jej siostrzeńcem oraz ginekolożką Marzeną Dębską.
Jaką ilość kremu z filtrem powinniśmy nakładać na ciało, by ustrzec się przed nowotworem?
Miała 7 lat, gdy zdiagnozowano u niej cukrzycę typu pierwszego. Dla Emilii i jej rodziny była to zupełnie nowa sytuacja, która wywróciła ich świat do góry nogami. Teraz nastolatka nie tylko nauczyła się żyć z chorobą, ale i edukuje innych. Wraz z przyjaciółką stworzyła projekt "Młodzieżowa CukieRada".
Joanna Kryńska w marcu nagle zniknęła z anteny TVN24. Po jakimś czasie opublikowała post na Instagramie, w którym wyjaśniła, że jej nieobecność była spowodowana operacją wycięcia guza mózgu.
Jakie możliwości ma współczesna okulistyka?
Jak się objawia i czy da się ją leczyć?
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Wczesne wykrycie zmiany daje szanse na pełne wyleczenie. Dlatego tak ważne jest regularne robienie badań. W ramach akcji "Biustowniczki" młode kobiety mogą bezpłatnie wykonać USG piersi. Gdzie i jak można skorzystać z badań?
Flebolog prof. Łukasz Paluch w mediach społecznościowych - ku przestrodze - przytoczył historię pewnej pacjentki, która podczas wyjazdu narciarskiego mierzyła się ze spuchniętymi i nabrzmiałymi nogami.
4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Dzięki postępowi medycyny taka diagnoza to już nie wyrok, ale aby leczenie było skuteczne, konieczna jest profilaktyka i regularne wykonywanie badań. Niezbędne testy można było wykonać m.in. Badabusie. Co dokładnie oznaczano?
Rak to druga - zaraz po chorobach układu krążenia - najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce.
Przez wiele lat osoby zakażone wirusem HIV czy chorujące na AIDS były stygmatyzowane i musiały się mierzyć z krzywdzącymi stereotypami. Czy coś w tej kwestii się zmieniło?
Listopad jest miesiącem poświęconym
Kiedy warto z nich korzystać?
Specjalista immunolog dr hab. n. med. Maciej Hałasa wyjaśnił, jaki preparat warto suplementować.
Dowiedz się więcej na temat tej choroby.
W Polsce stale rośnie liczba nosicieli wirusa HIV. Boimy się nie tylko samego zakażenia, ale i badań. Z tego powodu powstała inicjatywa "PartyTest" – akcja testowania podczas festiwali oraz w klubach. Na czym polega? O tym opowiedzieli nam dr n. społecznych Magdalena Ankiersztejn-Bartczak oraz Grzegorz Jezierski, który żyje z HIV.
Rak szyjki macicy diagnozowany jest w Polsce co roku u trzech tysięcy pacjentek. Niestety połowa z nich słyszy tę informację, kiedy jej stan jest już zły. Wówczas leczenie może nie przynieść żadnych rezultatów. Dlatego lekarze podkreślają, że regularne badanie jest niezwykle ważne. Ze statystyk wynika, że w Łodzi bada się co dziesiąta kobieta.
Zamiast czekać w długich kolejkach w przychodni, a w nocy lub w weekend spędzać wiele godzin na szpitalnym oddziale ratunkowym (tzw. SOR-ze), można szybko połączyć się ze specjalistą we własnym domu.
Wielu z nas podczas bólu głowy uciska sobie skronie. Robimy to i wiele innych odruchowych czynności, żeby przynieść sobie ulgę. Okazuje się, że matka natura wyposażyła nas w naturalną metodę walki z bólem, a mianowicie uciskanie. Terapeutka medycyny chińskiej wyjaśniła widzom Dzień Dobry TVN, jak najłatwiej uśmierzyć ból.
Sposobów na to, aby przez długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem, jest wiele. Najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych wykazały, że o tym, czy dane nam będzie dożycie sędziwego wieku może zdecydować jedna cecha charakteru. Która?
"To nie jest wyrok".
Amerykańskie Centrum Kontroli Prewencji Chorób (CDC) poinformowało, że bakteria powodująca listeriozę jest trudna do usunięcia i bardzo łatwo się rozprzestrzenia.
Specjalista wyjaśnia, czy można go stosować profilaktycznie.
Kobiece piersi nie są identyczne. Różnią się wielkością, a także wyglądem brodawki sutkowej. Co ciekawe, to jaki kształt ma ta ostatnia może bardzo dużo powiedzieć o zdrowiu kobiety. Jak może zmieniać się brodawka? Co powinno skłonić do wizyty u lekarza? Zapytaliśmy o to lek. med. Dorotę Niewęgłowską - specjalistę ginekologii i położnictwa z krakowskiej SCM Clinic.
Aktorka wskazuje mamom, gdzie uzyskać pomoc specjalistów.