- Od stycznia do końca września ubiegłego roku odnotowano w Polsce ponad 14,5 tysiąca przypadków zachorowań na krztusiec. To 25-krotnie więcej niż 2 lata temu.
- Krzutusiec w przypadku osób dorosłych często jest tylko pozornie niegroźną chorobą. Na konsekwencje zakażenia narażone są najbardziej niemowlęta, które nie zostały zaczepione.
Dalsza część artykułu dostępna jest pod materiałem wideo.
Wzrost zakażeń krztuścem
Jak przekazało TVN24.pl, od stycznia do końca września ubiegłego roku odnotowano w Polsce ponad 14,5 tysiąca przypadków zachorowań na krztusiec. To 25-krotnie więcej niż 2 lata temu. Infekcja, która zwykle przebiega łagodnie, może ostatecznie może prowadzić do przewlekłego kaszlu, a u seniorów - do powikłań sercowo-naczyniowych i zapalenia płuc. Krztusiec jest szczególnie groźny dla niemowląt, które nie przeszły jescze całego cyklu szczepień.
- Krztusiec to cichy, ale bardzo zaraźliwy zabójca. Jedna osoba może zarazić nawet 15-17 innych. To więcej niż przy grypie czy COVID-19. Problem w tym, że u dorosłych choroba często przebiega z nietypowymi objawami, na przykład tylko jako kaszel, przez co nie jest rozpoznawana - przekazał Główny Inspektor Sanitarny, dr n. med. Paweł Grzesiowski, cytowany w komunikacie prasowym, przesłanym przez biuro prasowe Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.
Jak podkreślają eksperci, w przypadku zakażenia krztuścem leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów takich jak duszność, kaszel czy bezdech.
Zakażenie krztuścem a ciąża
Większość Polaków została zaszczepiona przeciw krztuścowi w dzieciństwie. Warto wiedzieć, że odporność poszczepienna upływa już po 4-12 latach. Według najnowszych wskazań dorośli powinni się szczepić co 5-10 lat. O dawkach przypominających i profilaktyce szczególnie powinny pamiętać kobiety, które wkrótce powitają na świecie swoje dziecko.
- Szczepienie kobiet w ciąży przeciw krztuścowi to podwójna korzyść, bo chronimy matkę i noworodka. W USA takie szczepienie przyjmuje prawie 60 procent ciężarnych, podczas gdy w Polsce ta liczba wciąż nie przekracza 25 procent - zaznacza prof. dr hab. n. med. Ernest Kuchar, ekspert Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczaniu Chorób Infekcyjnych.
Zobacz także:
- Ruszyła akcja szczepień na krztusiec dla ciężarnych. Choroba może prowadzić nawet do poronienia
- Krztusiec, koklusz, czarny kaszel - ta choroba ma wiele imion, a nieleczona może prowadzić do tragedii
- Noworodek zmarł na czarny kaszel. "Jest naprawdę niebezpieczną chorobą"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jacob Wackerhausen/Getty Images