Krztusiec, koklusz, czarny kaszel - ta choroba ma wiele imion, a nieleczona może prowadzić do tragedii

Kaszlące dziecko
Krztusiec, koklusz, czarny kaszel - ta choroba ma wiele imion, a nieleczona może prowadzić do tragedii
Źródło: brizmaker/Getty Images
Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, może wydawać się zapomnianą chorobą. Nic bardziej mylnego. Chociaż dzięki szczepieniom w XX wieku udało się ograniczyć rozprzestrzenianie tej choroby, to obecnie wraca i znów zbiera swoje żniwo. Co chwilę słyszymy o nowych przypadkach zachorowań. Czym się objawia? Jak go rozpoznać i co zrobić, aby się nie zarazić? Sprawdzamy.

W 2023 roku na krztuśca zachorowało około 28 tysięcy osób. W pierwszych trzech miesiącach 2024 roku było to już 32 tysiące chorych. ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) ostrzega przed możliwością zachorowania. W zależności od wieku i stanu osoby, krztusiec może być śmiertelnie niebezpieczny. 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Choroby neurodegeneracyjne

Biolog_1
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Demencja dopada coraz młodszych
Demencja dopada coraz młodszych

Krztusiec - co to za choroba?

Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra, bakteryjna choroba zakaźna układu oddechowego. Wywoływana jest przez gram-ujemną pałeczkę krztuśca. Pierwsze opisy tej choroby pochodzą z XVII wieku, ale dopiero w 1906 roku Jules Bordet i Octave Gengou zidentyfikowali bakterię Bordetella pertussis jako jej przyczynę. Przechorowanie kokluszu zapewnia długotrwałą odporność organizmu, ale nie chroni nas w zupełności. Wciąż istnieje ryzyko ponownego zachorowania. 

Jak rozpoznać krztusiec? Diagnostyka

Rozpoznanie krztuśca opiera się na badaniu klinicznym oraz testach laboratoryjnych. Lekarz ocenia objawy pacjenta, a następnie pobiera próbkę z nosogardzieli, która jest badana pod kątem obecności Bordetella pertussis. W niektórych przypadkach może być również konieczne przeprowadzenie badania krwi.

Objawy krztuśca

Objawy krztuśca mogą być początkowo mylące, ponieważ przypominają przeziębienie. W początkowej fazie chorzy skarżą się na katar, kaszel i niewielką gorączkę. Po około dwóch tygodniach pojawia się charakterystyczny, napadowy kaszel, który może prowadzić do wymiotów, a nawet utraty przytomności. W szczególnie ciężkich przypadkach, krztusiec może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc czy uszkodzenie mózgu.

Okres wylęgania choroby wnosi od 7 do 14 dni, chociaż zdarzają się przypadki, kiedy czas ten wydłuża się nawet do 20 dni. W zależności od fazy choroby, pojawiają się inne objawy.

Fazy choroby

I faza krztuśca - kataralna

W pierwszej fazie choroby pojawiają się objawy grypopodobne. Trwa ona około dwóch tygodni, podczas których mogą wystąpić:

  • osłabienie,
    • ból gardła,
      • suchy kaszel,
        • katar,
          • nieżyt dróg oddechowych,
            • stany podgorączkowe,
              • zapalenie spojówek.

                II faza krztuśca - napadowego kaszlu

                Druga faza choroby - napadowego kaszlu, jest wyjątkowo uciążliwa. Może trwać nawet około 10 tygodni i chociaż mijają objawy grypopodobne, to pozostaje ciężki, napadowy kaszel z bezdechami i tzw. krztuścowym "pianiem". Silnemu odksztuszaniu towarzyszyć mogą nawet wymioty. 

                III faza krztuśca - zdrowienia

                Ostatnim etapem jest faza zdrowienia, który zwykle trwa około 2 tygodni, chociaż może się przedłuża. W tym czasie kaszel stopniowo słabnie, chociaż mogą pojawiać się momenty nasilenia. Możliwe są też dodatkowe infekcje. 

                Leczenie krztuśca

                Leczenie krztuśca zależy od wieku pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. Zazwyczaj obejmuje podawanie antybiotyków, które eliminują bakterię z organizmu. W przypadku ciężkich objawów, pacjent może wymagać hospitalizacji i terapii tlenowej.

                Stosowane jest przede wszystkim leczenie objawowe, ale również przyczynowe, czyli farmakologiczne. W tym pierwszym stosowane są leki rozrzedzające i ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych i nawadnianie, ale również stosowanie właściwej diety i ogólnej higieny. W leczeniu farmakologicznym stosuje się przede wszystkim antybiotyki makrolidowe.

                Profilaktyka i zapobieganie zarażeniom krztuścem

                W profilaktyce stosuje się przede wszystkim szczepienia ochronne. Dzięki wprowadzeniu masowych szczepień, w 1960 roku, udało się zmniejszyć zapadalność na koklusz ponad stukrotnie. W przypadku, kiedy był bezpośredni kontakt z osobą chorą, zaleca się podanie profilaktycznie antybiotyku. 

                Zobacz także:

                Autor: Teofila Siewko

                Źródło: Wikipedia/mp.pl

                Źródło zdjęcia głównego: brizmaker/Getty Images

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości

                Jak przygotować makijaż na lato?
                Materiał promocyjny

                Jak przygotować makijaż na lato?