Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wirusowe zapalenie wątroby - co to za choroba
Wirusowe zapalenie wątroby, czyli WZW to choroba wątroby wywoływana zakażeniem wirusowym. Potocznie bywa nazywana żółtaczką. Wyróżnia się 6 podtypów WZW: A, B, C, D, E i G. Stąd często nazywane są WZW B i WZW C. Wywoływane są one przez wirusy HBV oraz HCV.
Większość zakażeń ma miejsce po kontakcie z krwią osoby zakażonej, ale także na drodze fekalno-oralnej. Bywa, że wirus HBV jest przenoszony przez matkę na dziecko, również w trakcie ciąży. Najczęściej spotykanymi odmianami jest WZW typu A, B i C. Choroba wcześnie wykryta jest uleczalna, jednak zbagatelizowana może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci.
Objawy WZW
Objawy dla każdego z tych typów są nieco inne, stąd też bywają trudne do rozpoznania. W przypadku WZW typu A obserwowane są: osłabienie, bóle głowy, senność, brak apetytu i wstręt do potraw tłustych, zdarzają się także gorączka i bóle żołądka. Do zakażenia tym typem dochodzi przez spożycie zakażonej żywności.
Do objawów WZW typu B zalicza się męczliwość, nudności z wymiotami, bóle brzucha, a także bóle mięśni i stawów. Z czasem pojawia się także ciemny mocz, odbarwienie stolca oraz żółtaczka i towarzyszące temu uporczywe swędzenie skóry.
WZW typu C z początku nie daje objawów, taka sytuacja może trwać nawet latami. W późniejszej fazie choroby może pojawić się rak lub marskość wątroby, a także żółtaczka, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia krzepliwości krwi, a nawet śpiączka. WZW typu B i C przenoszone są poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej, ale także może do tego dojść podczas operacji, pobierania krwi, tatuowania, w trakcie zabiegów kosmetycznych i stomatologicznych.
Leczenie, rozpoznanie i profilaktyka WZW
Rozpoznanie choroby odbywa się poprzez badanie krwi, w przypadku WZW typu B często obserwowana jest podwyższona aktywność enzymu wątrobowego ALT. Ponadto, wykonywane są testy na obecność przeciwciał wirusa. Następnie rozpoczyna się leczenie. Każdy typ wirusowego zapalenia wątroby leczy się innymi środkami, w tym lekami przeciwwirusowymi. Najważniejsza jest jednak profilaktyka - w Polsce dostępne są szczepionki na tę chorobę, a od niedawna jest także możliwość wykonania badań bezpłatnie.
Aktualna sytuacja osób chorych na wirusowe zapalenie wątroby
Jak podaje Fundacja Gwiazda Nadziei, w Polsce nastąpił przełom w kwestii wykrywalność HCV. Od 1 lipca lekarze POZ mają możliwość zlecenia wykonania badania na obecność przeciwciał na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Według najnowszych danych na WZW typu B i C umiera rocznie ponad 1 milion osób więcej niż osób chorych na HIV czy malarię. Jest to także najczęstsza przyczyna nowotworów wątroby i transplantacji organu. Szacuje się, że na świecie rocznie na WZW typu C choruje aż 58 milionów osób.
- Każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien być przetestowany na HCV. Polacy do tej pory niezbyt chętnie chodzili na badania, ale też trzeba przyznać, że dostęp do testu anty-HCV nie był najprostszy. Nadal (pomimo wielu kampanii edukacyjnych) nie mamy takiej świadomości zagrożenia, jak w przypadku chociażby zakażenia HIV. Teraz każdy z nas może wykonać test anty-HCV po wizycie u lekarza rodzinnego. Warto skorzystać z tej możliwości, zanim nieleczone WZW C doprowadzi do marskości lub raka wątroby. Niestety nadal w szpitalach widzimy za dużo chorych w ciężkim stanie, chorych, którzy przez lata nie wiedzieli o swoim zakażeniu. - mówi ekspert, Profesor Jerzy Jaroszewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.
Zobacz także:
- Jak poprawić pracę wątroby? Wystarczy wprowadzić 5 prostych zasad
- Dieta, która wspomaga wątrobę. Czy możemy zaufać suplementom? Ekspertka obala mity
- Co to jest stłuszczenie wątroby? Nawet 30 proc. osób o prawidłowej masie ciała może mieć tę chorobę
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Materiały prasowe Fundacji Gwiazda Nadziei
Źródło zdjęcia głównego: Staras/Getty Images