Zdrowe odżywianie

Dieta, która wspomaga wątrobę. Czy możemy zaufać suplementom? Ekspertka obala mity

Zdrowe odżywianie

Autor:
Berenika
Olesińska
Dieta na wątrobę
Dieta na wątrobęDzień Dobry TVN
wideo 2/13

Wątroba jest nam potrzebna do kumulowania energii i do detoksykacji całego organizmu. To niezbędny w procesie trawienia węglowodanów i tłuszczów narząd, o który warto dbać. Co jeść, by cieszyć się długim zdrowiem? Czy suplementy rzeczywiście działają? Mity na temat wątroby obalała w Dzień Dobry TVN dietetyk kliniczna dr Wanda Baltaza.

Wątroba - co "lubi" jeść? Jaka dieta?

Nie od dziś wiadomo, że negatywnie na wątrobę wpływają głównie: alkohol, cukier oraz duża liczba leków. Jeżeli mamy świadomość, czego nie jeść, czy istnieje taka sama lista składników, które warto włączyć do diety? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ na organizm powinniśmy patrzeć holistycznie. To, co pomoże wątrobie, może zaszkodzić innym narządom. Kluczem do rozwiązania problemu jest umiar i odżywianie się zgodnie z ogólnie przyjętymi zdrowymi zasadami.

Odpowiednia dieta powinna być bogata w warzywa i owoce posiadające witaminę C. Nie możemy zapominać również o piciu dużej ilości wody oraz aktywności fizycznej. - Jesteśmy zwierzętami, które są stworzone do ruchu, więc jak permanentnie długo siedzimy i źle jemy, to wiadomo, że wszystko się będzie psuło - przestrzegała dietetyk kliniczna dr Wanda Baltaza.

Suplementy diety na wątrobę - czy można im ufać?

Na rynku coraz częściej pojawiają się reklamy firm farmaceutycznych, które oferują suplementy wspomagające wątrobę. Warto podejść do promowanych specyfików z dużym dystansem, ponieważ są one jedynie dodatkiem do diety, a nie jej podstawą. Nie istnieje żadna "magiczna tabletka", która rozwiąże problemy zdrowotne związane z tym narządem.

- Obawiam się, że nigdy nie powinniśmy nikomu do końca ufać, zwłaszcza tym najgłośniejszym reklamom. Jeśli chodzi o leki i suplementy musimy pamiętać, że one też są metabolizowane i ta wątroba musi je przerobić. Suplement czy lek to jest kropla w morzu potrzeb. Jeżeli o siebie nie dbamy, jeżeli ta dieta nie jest prawidłowa, (...) to jeżeli zaczniemy dorzucać tylko leki i suplementy, to one nie dość, że mogą nie pomóc, to jeszcze mogą dodatkowo zaszkodzić - zaznaczyła dr Wanda Baltaza.

Ekspertka w Dzień Dobry TVN obaliła błędne przekonanie o cyklicznym odbudowywaniu się wątroby. - Panuje taki mit, że ona w nieskończony sposób się może regenerować. Życzylibyśmy sobie tego, niestety nie do końca tak jest - powiedziała dietetyk kliniczna.

Jak radzić sobie z otłuszczeniem wątroby? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości