Styl życia

128-latka ujawniła danie na długowieczność. Przepis jest prostszy, niż mogłoby się wydawać

Styl życia

Autor:
Oskar
Netkowski

Johanna Mazibuko skończyła niedawno 128 lat. Bliscy kobiety starają się o wpis do Księgi Rekordów Guinessa. Ma szansę zostać uznaną za najstarszą osoba na świecie. Ludzie chcą zainspirować się jej stylem życia, by również doczekać takiego imponującego wieku. 128 latka zdradziła, co trzeba jeść.

Kim jest Johanna Mazibuko?

Johanna Mazibuko wylądowała na pierwszych stronach gazet na całym świecie. Mieszkanka północno-zachodniej prowincji RPA 11 maja 2022 roku świętowała swoje 128. urodziny. Według dokumentów, kobieta faktycznie urodziła się w 1894 roku, co czyniłoby ją najstarszą żyjącą osobą na świecie. Wychowała się w wielodzietnej rodzinie - jest najstarsza z dwanaściorga rodzeństwa. Spośród nich żyje jeszcze trójka.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Z tej wyjątkowej okazji burmistrz City of Matlosana James Tsolela podarował jubilatce nową sofę. Ale to nie jedyne docenienie, na jakie liczą bliscy Johanny. Rodzina chce, by wiek 128-latki został odnotowany w Księdze Rekordów Guinnessa.

Co jeść, by długo żyć?

Johanna Mazibuko wiedzie raczej proste życie. 128-latka nie umie pisać ani czytać. Kobieta żyła na przełomie dwóch stuleci, była świadkiem końca brytyjskiego kolonializmu w swojej ojczyźnie oraz przeżyła dwie wojny światowe. Ostatnio zasugerowała, czemu może zawdzięczać swoją długowieczność.

Kluczem do sędziwego wieku ma być jej prosta dieta. Johanna dorastała na farmie Ottosdal, dlatego od małego żywiła się głównie świeżo zebranymi warzywami. Najlepiej wspomina dziki szpinak i świeże mleko prosto od krowy. W ostatnim wywiadzie wspominała, jak plaga szarańczy zaatakowała jej rodzinną farmę. Zmuszona była spożywać wówczas to, co akurat było pod ręką.

- Czasami jedliśmy owady. Dobrze wysmażone przypominały mięso - opowiadała w rozmowie z portalem News24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/GettyImages

Pozostałe wiadomości