długowieczność

  długowieczność

  Japońska wyspa Okinawa to miejsce, gdzie żyje najwięcej na świecie stulatków. Pomimo swojego zaawansowanego wielu staruszkowie nie tracą radości życia. Jak mówią, ich sekretem jest "ikigai", czyli zadowolenie płynące z bycia stale zajętym. Czym jest ta filozofia? Jak ją wprowadzić do swojej codzienności? Które z jej elementów przydadzą się zwłaszcza teraz, w czasie pandemii? W Międzynarodowym Dniu Szczęścia wyjaśnił to Hector García i Francesc Miralles, autorzy książki "Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia".

  Mówi się o nich najbrzydsze zwierzęta świata. Golec Piaskowy to łysy szczurokret, który żyje około 30 lat. Porównując to do ludzi, to tak jakbyśmy dożywali 600 urodzin. Naukowcy próbują ustalić, w czym tkwi sekret ich długowieczności? Golce do późnej starości rozmnażają się i utrzymują zdrowie. Co więcej, Golce nie chorują na raka. Czy dzięki łysym szczurokretom uda się opracować terapię zapobiegającą nowotworom u ludzi?

  W Stanach Zjednoczonych otworzono klinikę, w której oferuje się starszym pacjentom przetaczanie krwi pobranej od młodszych osób. Zabieg ma przywrócić wigor seniorom. Co o tym pomyśle sądzą goście Dzień Dobry TVN prof. Elżbieta Lachert z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie i dermatolog dr Łukasz Preibisz? Czy istnieją badania kliniczne, które potwierdzałyby, że przetaczanie krwi odmładza? Jakie choroby możemy wyleczyć krwią?

  Długość życia się wydłuża. Jakie są tego przyczyny? Zdrowy styl życia, postępy w medycynie, pozytywne myślenie, a może geny? O opinię poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN: specjalistkę od długowieczności prof. dr hab. n. med. Monikę Puzianowską-Kuźnicką z PAN. Dowiedzieliśmy się również, w jakich rejonach świata żyje się najdłużej.

  Krzysztof Hołowczyc kierowcą, a Antonii Huczyński pilotem! Znany kierowca rajdowy przewiózł Dziarskiego Dziadka po lodzie z prędkością 210 km/h! Czym Dziarski Dziadek zaskoczył Krzysztofa Hołowczyca? Czy bał się szybkiej jazdy? Za co Krzysztof Hołowczyc podziwia Antoniego Huczyńskiego? I czy planuje brać udział w Dakarze do późnej starości? Czy to, że Krzysztof Hołowczyc został niedawno dziadkiem zmieniło jego spojrzenie na życie?

  Pomimo swoich 92 lat, nadal jest w świetnej formie! Pan Antoni Huczyński, znany też jako "Dziarski Dziadek", zna sekret długowieczności! Sam opracował dietę i zestaw codziennych ćwiczeń, a ćwiczy regularnie od 78. roku życia. - Byłem w okresie przemijania, dlatego powiedziałem, że muszę wziąć w swoje ręce swoje życie. Codziennie ćwiczę, dlatego jestem z takim wigorem, energią i mocą - opowiadał w Dzień Dobry TVN Antoni Huczyński.

  Ma 91 lat i jest w świetniej formie, nie tylko dzięki regularnemu treningowi, któremu niedawno z bliska przyjrzała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska. Tym razem Pan Antoni Huczyński zaprosił Kingę na śniadanie... śniadanie mistrza. Co lubi jeść Pan Antoni? Czy to prawda, że w jego menu jest m.in.: śledź, kapusta kiszona i owoce cytrusowe? Dlaczego nie pije krowiego mleka?

  Codziennie trenuje w Lesie Kabackim. Pan Antoni ma 91 lat. Swoją kondycją zawstydziłby niejednego 30-latka. Były żołnierz AK, walczył w Powstaniu Warszawskim. Jaki jest jego sposób na długowieczność? Kto go namówił, by swoje ćwiczenia rozpowszechniać w Internecie? Z Panem Antonim spotkała się Kinga Burzyńska. Zobaczcie ich wspólny trening!