Czy istnieje gen długowieczności? Badacze rozwiewają wątpliwości

seniorzy
Czy istnieje gen długowieczności?
Źródło: Westend61/Getty Images

Gen o nazwie OSER1 wpływa na proces starzenia się organizmu. Zdaniem duńskich badaczy, którzy go odkryli, ta wiedza może przyczynić się do opracowania nowych metod leczenia chorób związanych z wiekiem.

Specjaliści z Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli gen - OSER1 - który może mieć kluczowy wpływ na długość naszego życia oraz proces starzenia się organizmu.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

Marta Zaraska na kanapie w studiu Dzień Dobry TVN
W czym tkwi sekret długowieczności?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Gen OSER1. Czy jest kluczem do długowieczności?

Badacze przekazali, że wytypowali 10 genów. Następnie zaczęli je modyfikować w taki sposób, aby wpłynąć na długość życia zwierząt. Analizy pokazały, że OSER1 działał spośród nich najsilniej. Prof. Lene Juel Rasmussen, główna autorka badania tłumaczyła, że białko to występuje również u ludzi. - Zidentyfikowaliśmy białko, które może przedłużyć życie. To nowy czynnik, który oddziałuje na długowieczność - wyjaśniła.

Badacze chcą sprawdzić, czy efekt osiągnięty u zwierząt da się powtórzyć u ludzi. - Jeśli jakiś gen występuje tylko w modelach zwierzęcych, może być trudno odnieść jego działanie do zdrowia człowieka. Dlatego na początku badaliśmy różne potencjalne białka związane z długowiecznością, które występują u wielu organizmów, w tym u ludzi. Interesuje nas bowiem poznanie genów odpowiadających za ludzką długowieczność, w celu wykorzystania ich przy tworzeniu nowych leków i metod leczenia - wyjaśnia współautor badania dr Zhiquan Li.

Gen OSER1. Jakie jeszcze ma funkcje w organizmie?

- Obecnie staramy się poznać rolę OSER1 u ludzi, ale brak literatury stanowi wyzwanie. Do tej pory opublikowano niewiele na ten temat. To badanie jest pierwszym, które wykazuje, że OSER1 jest istotnym czynnikiem starzenia i długowieczności. W przyszłości mamy nadzieję dostarczyć informacje na temat konkretnych chorób związanych z wiekiem i procesów starzenia się, na które wpływa OSER1 - mówi dr Zhiquan Li.

Eksperci mają nadzieję, że lepsze poznanie genu OSER1 pozwoli na opracowanie nowych leków na choroby związane z wiekiem, takie jak choroby metaboliczne, sercowo-naczyniowe czy neurodegeneracyjne.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości